Ajutor - comandă China TinyDeal

Curca Ionut

Member
Registered
Salut,tuturor! N-am mai comandat niciodata produse din China si as dorii sa va pun cateva intrebari.Deci,eu vreau sa incep un mic busieness cu produsele din China.Pentru inceput aş dorii sa dau comanda la vreo 10 smartwatch-uri dupa site-ul tinydeal. com ,sa vad cum merge treaba.Insa am o nelamurire,nu stiu ce sa aleg la transport.Am urmatoarele optiuni :
1. Registered Air Mail - $0.00 (15-30 working days)
2. DPD European Express - $8.45 (5-10
working days. DPD express parcel delivery.)
3. DHL Worldwide Express - $44.89 (4-7 working days.Customs tax and other relative surcharge might be occurred which should be debited to consignee.)
Intrebările ar fi urmatoarele :
1.Ce optiune mi-ati recomanda sa aleg la transport?
2.Daca aleg DPD express (varianta cu 8.45$) chiar asa repede imi ajung produsele din China pana in RO,in doar 5-10 zile?
3.Daca merg pe varianta DPD express (aceasta m-ar interesa cel mai mult) coletul imi ajunge acasa sau la posta vamala?
4.In caz ca produsele imi vin acasa cam ce taxe trebuie sa-i achit curierului de la DPD in-afar de cei 8.45$? TVA-ul tot lor il achit?
5.Din cate am vazut le fb ,cei de la DPD au multe plangeri din partea clientilor,in legatura cu transportul.Ce ziceti,sa aleg varianta DPD sau varianta gratuita in 15-30 zile?
Daca aveti si alte sfaturi referitoare la acest subiect va rog din suflet sa mi le adresati in acest topic.Repet,n-am comandat niciodata din China si nu stiu cum merge treaba.Vă multumesc! Astept raspunsurile si sfaturile voastre!
 
dupa site-ul tinydeal
Vezi ca acesta cumpara de pe AliExpres, asa ca poti gasi un pret mai bun.
1. Registered Air Mail - $0.00 (15-30 working days)
Mereu alegi aceasta optiune pentru ca e mai sigura si in general ajunge cam in 21 zile, plus mult mai ieftina. Prin servicii de livrare rapida chiar daca scrie ca transportul este gratis cand iti ajunge coletul iti spune ca trebuie sa platesti intre 50 si 100 euro. Doar daca nu accepti si faci panarama, iti vor spune ca a fost o greseala de sistem.
eci,eu vreau sa incep un mic busieness cu produsele din China
Am scris aici despre asta Cyber Week & Black Friday si iti recomand sa scanezi site zilele acestea cat sunt reduceti mari.
2.Daca aleg DPD express (varianta cu 8.45$) chiar asa repede imi ajung produsele din China pana in RO,in doar 5-10 zile?
Prin expres orice firma ai alege sub 10-14 zile nu iti vor ajunge. Plus nu uita ca trebuie luat in considerare timpul de procesare care in unele cazuri poate fi chiar de 15-30 zile. Dupa procesare se livreaza.
4.In caz ca produsele imi vin acasa cam ce taxe trebuie sa-i achit curierului de la DPD in-afar de cei 8.45$? TVA-ul tot lor il achit?
Daca alegi posta normala nu vei platit nimic si aici spun din propria experienta. Am primit pachete in Ro, ES, Uk. Am facut cateva explicatii aici: Cyber Week & Black Friday

Ce ziceti,sa aleg varianta DPD sau varianta gratuita in 15-30 zile?
Varianta gratis mereu.

Eu comand periodic si daca putin smart poti gasi preturi bune, livrare gratis si mullte alte avantaje.

Daca ai intentii serioase si vrei sa cumperi angro atunci mergi pe Alibaba de care apartine si aliexpres.
Pe alibaba vei gasi preturi mult mai bune, chiar negocia.
 
Vezi ca acesta cumpara de pe AliExpres, asa ca poti gasi un pret mai bun.

Mereu alegi aceasta optiune pentru ca e mai sigura si in general ajunge cam in 21 zile, plus mult mai ieftina. Prin servicii de livrare rapida chiar daca scrie ca transportul este gratis cand iti ajunge coletul iti spune ca trebuie sa platesti intre 50 si 100 euro. Doar daca nu accepti si faci panarama, iti vor spune ca a fost o greseala de sistem.

Am scris aici despre asta Cyber Week & Black Friday si iti recomand sa scanezi site zilele acestea cat sunt reduceti mari.

Prin expres orice firma ai alege sub 10-14 zile nu iti vor ajunge. Plus nu uita ca trebuie luat in considerare timpul de procesare care in unele cazuri poate fi chiar de 15-30 zile. Dupa procesare se livreaza.

Daca alegi posta normala nu vei platit nimic si aici spun din propria experienta. Am primit pachete in Ro, ES, Uk. Am facut cateva explicatii aici: Cyber Week & Black Friday


Varianta gratis mereu.

Eu comand periodic si daca putin smart poti gasi preturi bune, livrare gratis si mullte alte avantaje.

Daca ai intentii serioase si vrei sa cumperi angro atunci mergi pe Alibaba de care apartine si aliexpres.
Pe alibaba vei gasi preturi mult mai bune, chiar negocia.
Multumesc mult,Alex.Tu ai zis ca nu ai platit nimic ? Produsele mele or sa coste in jur de 120-130$ ...eu stiam ca se plateste TVA la sume de-astea mai mari...
 
Produsele mele or sa coste in jur de 120-130$ ...eu stiam ca se plateste TVA la sume de-astea mai mari..
Eu nu am platit nimic si ultima comanda in Romania a fost acum multa vreme.
TVA platesti la produsele din EU, daca esti pe firma si vrei sa revinzi produsele cumparate din china in Europa va trebui sa adaugi TVA.
Asa cum am explicat aici http://www.roforum.net/threads/cyber-week-black-friday.3105/ punctul 5, la comanda cere sa fie puse gift, sample si mai bine primesti 200 colete intr-o luna decat toate in unul singur.
 
Eu nu am platit nimic si ultima comanda in Romania a fost acum multa vreme.
TVA platesti la produsele din EU, daca esti pe firma si vrei sa revinzi produsele cumparate din china in Europa va trebui sa adaugi TVA.
Asa cum am explicat aici http://www.roforum.net/threads/cyber-week-black-friday.3105/ punctul 5, la comanda cere sa fie puse gift, sample si mai bine primesti 200 colete intr-o luna decat toate in unul singur.
Am înțeles! Mersi,frumos!
 
Mergi pe Registered Air Mail - $0.00 mereu.
Am primit si in 14 zile coletul prin metoda asta.
 
Loading...
Back
Sus