Ce nu imi place la windows 10

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In acest topic voi posta periodic lucruri care nu imi plac la windows 10.

1. auto restart fara sa te anunte. cand iti este lumea mai draga vezi mesajul care te anunta ca windows face restart. La versiunile vechi cand era nevoie sa faca un restart te anunta ca ai 15 minute sau daca vrei sa faca restart acum sau mai tarziu. Daca ai tab-uri deschise sau fisiere care ai uitat sa le salvezi se duce toata munca.
2. auto reinstall la windows. S-a intamplat o singura data la mine, dar tot e naspa, pentru ca pierzi toate setarile si programele. Nu este ca la upgrade cand se mentin toate datele.
3. uneori consum de resurse suspecte pe calculator sau laptop unde ai windows 10 instalat. Desi inchizi tot, consumul de resurse este foarte ridicat. O sa spuneti ca este posibil sa fiu virusat sau ceva boti instalati pe calculator. Am testat si pe fresh install fara nimic altceva instalat si tot asa.
4. uneori consum de trafic foarte mare. Nu ai nimic deschis dar cand te uiti la trafic vezi ca descarci sau faci upload cu cateva zecu sau sute de mega, in functie de viteza la net care o ai.
5. eliminarea unor programe care iti faceau lucru pe calculator mai usor. vezi exemplu aici: http://www.roforum.net/threads/cum-instalezi-microsoft-picture-manager-pe-windows-10.1625/
6. nu poti face boot dvd la o alta versiune de windows. Dupa cum stiti nu mai aveti nevoie de nero pe windows 10, pentru ca vine cu program default pentru a arde cd sau dvd. Am facut boot dvd pentru alte sisteme de operare care functionau fara probleme dupa ardere. Pentru versiuni de windows mai vechi, xp, vista, windows 7, nu functioneaza. Am testat acelasi fisier iso pe alt calculator care are windows 7 si ars cu nero, iar dvd-ul functioneaza fara probleme.
Nu mai spun ca nu functioneaza tot timpul sa faci boot de pe dvd, usb, extern drive. Acelasi lucru l-am testat pe windows 7 si windows 10 si doar ultimul mi-a dat probleme.

Cand mai descoper sau imi aduc aminte de altele voi posta aici.
Daca aveti si voi probleme, postati aici.
 
Cu laptop si calculator cu win10 instalat fresh, n-am avut niciodata vreo problema descrisa de tine.
Singura buba cu nvidia driver, care nu sunt in stare sa faca ceva bun si fac updateuri la 2 zile..Se mai intampla sa primesc blue screen cand accesez photoshop din cauza la driver nvidia.
In rest,eu sunt multumit de windows. Nu zic ca este perfect sau altceva, dar cred ca in 1 an daca continua sa il imbunatateasca va fi cel mai bun win.
 
Loading...
Back
Sus