Completare fisier.txt aflat pe windows din baza de date site

val77

Member
Registered
Full Member
Salut am un VDS cu windows ce contine cateva fisiere pintre care unul.txt as dori daca se poate o modalitate ca in fisierul.txt sa ajunga datele de pe un site de ex in baza de date exista nume1, nume2, nume3 cand se completeaza pe site sa se completeze automat si in fisieru.tct ce ruleaza pe windows, exista vreo modalitate ?
 
Fisierul .txt din windows este obligatoriu sa stea intr-o locatie anume?
 
As fi recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva sa imi spuna cum as putea face acest lucru.
 
Poti instala pe windows apache iar cu php sa preiei datele din db-ul site-ului tau si sa le scrii in fisierul .txt, sau fisierul .txt in creezi pe hostul site ului tau, iar cu php din windows descarci fisierul .txt


Edit:
M-am documentat putin si ti-am facut un mic script in powershell.
Cod:
$loopDelayMilliseconds = 5000
while($true)
{
   
    $url = "http://website.com/fisier.txt"
    $path = "C:\Users\Desktop\fisier.txt"


    $startTime = Get-Date    
    $a = Get-Date
 
   
    if(!(Split-Path -parent $path) -or !(Test-Path -pathType Container (Split-Path -parent $path))) {
      $path = Join-Path $pwd (Split-Path -leaf $path)
    }
     
    "Fisierul .txt a fost actualizat! - " + $a.ToShortTimeString()
    $client = new-object System.Net.WebClient
    $client.DownloadFile($url, $path)
     
    $path

   $endTime = Get-Date
   $loopLength = ($endTime - $startTime).TotalMilliseconds
   $timeRemaining = $loopDelayMilliseconds - $loopLength

   if($timeRemaining -gt 0)
   {
      Start-Sleep -Milliseconds $timeRemaining
   }
}

Scriptul de mai sus descarca automat un fisier (de pe un link stabilit de tine) la un interval de 5 secunde, si il salveaza in windows in locatia stabilita de tine.

Acum, te folosesti de php si extragi datele din baza de date intr-un fisier .txt pe contul tau de gazduire al site-ului, si setezi in scriptul de mai sus adresa directa catre fisierul .txt modificand variabila $url.

Modifica in scriptul de mai sus variabila $path si stezi unde doresti in windows sa se salveze fisierul .txt.

Tot codul de mai sus in salvezi in windows intr-un fisier cu extensia .ps1, exemplu: download.ps1, si ca sa il rulezi dai click dreapta pe el si alegi: "Run with PowerShell".
 
Ultima editare:
Am incercat sa execut eu manual dar imi da o eroare fisierul .ps1 ,
de ex eu as vrea sa rulez asta pe un VDS care are windowsXP din cate am vazut XP nu recunoaste extensia ps1. Am incercat pe laptopul meu si imi da eroarea din imagine, folosesc windows7Ultimate
 

Atașamente

  • 123.png
    123.png
    338,1 KB · Vizualizări: 3
Am incercat sa execut eu manual dar imi da o eroare fisierul .ps1 ,
de ex eu as vrea sa rulez asta pe un VDS care are windowsXP din cate am vazut XP nu recunoaste extensia ps1. Am incercat pe laptopul meu si imi da eroarea din imagine, folosesc windows7Ultimate
Pe windows 10 functioneaza. Atunci instaleaza xampp pe VDS si descarci fisierul respectiv din php.

EDIT:
Scriptul asta il folosesti pe VDS pentru a descarca .txt-ul local.
PHP:
<?php
// locatia + numele fisierului unde salvam datele
$fisier_salvare = 'fisier.txt';

// Adresa url a fisierul de unde preluam continutul
$fisier_remote = "http://www.site.com/fisier.txt";

// Preluam continutul fisierului
$continut = file_get_contents($fisier_remote);

// Scriem continutul fisierului in fisierul local
file_put_contents($fisier_salvare, $continut);
 
Ultima editare:
Instalez acum xampp si vedem ce reusesc pt ca nu pream am mare idee cum trebuie sa folosesc programul.
 
Loading...
Back
Sus