Ctr+F in chrome se deactiveaza

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
De vreo 2-3 zile observ o schimbare care ma enerveaza si ma incetineste. Sa vad cum o descriu.
De ex sunt in wordpress si scriu un articol
" masa 1, scaun 1, dulap 1, fotoliu 1, banca 1, pitic 1" . Vreau sa schimb 1 cu 2, asa ca dau sa caut pe 1 cu ctrl+f. Imi ingalbeneste toate "1"-urile din pagina, dar dupa ce schimb primele doi de "1", ceilalti se "dezgalbenesc", asa ca trebuie sa dau sa caut din nou. Inainte nu se intampla asa. Si in Opera se intampla la fel.
Nu ma intereseaza alte solutii de genul Replace all in notepad++. Vreau doar sa aflu de ce s-a schimbat, si nu este la fel ca inainte?
 
Am dezinstalat chrome si reinstalat. In incognito face la fel..
 
Am observat si eu problema asta. Poti face in felul urmator:
1. In pagina unde vrei sa editezi apasa pe Ctrl+Shift+J . Iti va aparea o consola. Acolo adauga linia asta
Cod:
document.body.innerHTML = document.body.innerHTML.replace(/ABC/g, "XYZ")
Te poți juca puțin să vezi cum funcționează. Face exact ce face notepad++ , find and replace doar că e în browser, ți-ar putea fi de ajutor :)
În cazul tău o să fie așa:
Cod:
document.body.innerHTML = document.body.innerHTML.replace(/1/g, "2")
 
Merci, dar nu ma ajuta. Pot fi 1 care sa nu trebuiască înlocuit. Vreau doar sa fie la fel ca înainte. Poate și-a făcut update și de asta? Ca e la zi.
 
Poate și-a făcut update și de asta? Ca e la zi.
Mie imi cere update la chrome de ieri dar nu am facut inca. Deci versiunea asta care o am functioneaza fara probleme.
Voi verifica dupa ce fac update daca e la fel.
 
Eu am versiune Version 54.0.2840.71 m la Chrome. Nici nu stiu daca e ultima, penultima etc :) , dar mie imi merge foarte bine CTRL+F
 
Eu am versiune Version 54.0.2840.71 m la Chrome
Asta o am si eu. Si zice ca e "up to date"
Dar ai inteles problema nu? Merge si la mine ctrl+f, dar cand ma apuc sa inlocuiesc elementele cautate, se "dezgalbenesc" celalate de dupa. Uneori dupa ce il inlocuiesc pe primul, alteori dupa ce il inlocuiesc pe al doilea. Niciodata nu ajung pana la al treilea.
 
Si pe Opera se dezgalbenesc, si inainte nu faceau asa. Iar pe Firefox, iti arata doar primul rezultat, nu toate, dar asa era si inainte.
ps: ajutati-ma sa gasesc un cuvant sa inlocuiesc "dezgalbenesc" ca suna urat :D
 
Asta o am si eu. Si zice ca e "up to date"
Dar ai inteles problema nu? Merge si la mine ctrl+f, dar cand ma apuc sa inlocuiesc elementele cautate, se "dezgalbenesc" celalate de dupa. Uneori dupa ce il inlocuiesc pe primul, alteori dupa ce il inlocuiesc pe al doilea. Niciodata nu ajung pana la al treilea.
Am inteles , dar pana acuma nu m-am uitat sa vad daca e asa cum zici tu ca nu m-a deranjat.
Si am facut cum zici tu. Ba merge, ba nu merge ia si un print 2 au fost galbene restu nu :) http://prntscr.com/d04jxx
 
Deci o fi un bug de la Chrome si nu am ce sa-i fac... Care a aparut in acelasi timp si la Opera...
 
Ar dura mai mult sa iau postarea din worpress sa o pun in notepad, sa le inlocuiesc si sa o pun inapoi in wordpress. Si cum ziceam nu trebuie inlocuite chiar toate.
Pot sa le dau find si vizual cu ochii, dar daca sunt evidentiate, imi obosesc ochii mai putin :D
Astept sa faca si @AlexH update-ul, sa vad daca mai merge si dupa la el..
 
Am facut update acum la chrome si dupa ce fac editarea la primul element gasit, celelalte nu mai sunt marcate. Asa ca trebuie sa execut cautarea iar pentru a edita restul elementelor.
 
Multumesc de raspuns @AlexH . AM facut downgrade la versiunea anterioara si facea la fel. La versiunea antepenultima este okay. Doar ca nu mai aveam parolele salvate. Am facut update inapoi si astept sa rezolve ei... Ca nu mi se pare ca este o chestie noua pe care au vrut sa o implementeze... Mai degraba un bug. Din cate am mai citit au mai avut buguri cu caseta de cautare in developer mod, disparea singura...
 
Cu placere.
Eu pe ultima versiune la chrome am ceva probleme cu click dreapta care nu merge la primul click uneori ci trebuie sa du 2-5.
Sa speram ca rezolva problema curand.
Eu folosesc windows 10
 
M-am gadit sa reinvii acest topic. Sa spun cum s-a rezolvat.
"A fost de la ei"
 
Loading...
Back
Sus