Cu ce ma ocup?

Bine ai venit in comunitate Alexandru! Sper ca o sa treci de mai multe ori pe aici, vei gasi subiecte interesante pentru webmasteri, poate vei contribui si tu la discutii, daca presupun ca te pricepi la HTML&others vazand tuwer.eu. Daca in schimb va fi primul si ultimul post, vom fi nevoiti sa scoate link-urile. Bafta!
 
  1. fizicaarena mi se pare un proiect bun pentru cei care vor dori sa invete fizica (este o materie grea, nu mi-a placut niciodata)
  2. fa un efort in gaseste un domeniu, eu de obicei nu prea accesez domeniile tk
  3. bine ai venit !
 
fa un efort in gaseste un domeniu, eu de obicei nu prea accesez domeniile tk
Gata, am luat un domeniu .com cu 4,7 Lei de la GoDaddy :D
 
Apropo, proiectul fizicaarena are sursa publica pe github, pentru programatorii interesati:
https://github.com/tfilip/proiectproco

Daca contul este a lui @Alexandru C. atunci apreciez intentia si apreciez efortul depus pentru a scrie codul. Felicitari!
Deasemenea vreau sa recomand ca codul scris nu este securizat si websiteul poate fi doborat oricand plus pot sa imi "simulez" contul de admin iar in plus de asta este vulnerabil la sql injection. Astfel afisarea publica a platformei publice cu astfel de vulnerabilitati e posibil sa iti sapi singur groapa.
 
Daca contul este a lui @Alexandru C.
Este lucrat oarecum in echipa: contribuitori / commituri

Da este vulnerabil, acum am vazut si eu. Aveti grija si sanitizati-va inputurile.
Cand luati un numar din $_GET e indeajuns sa adaugati (int) in fata.
Adica $id = (int)$_GET['id']; este tot ce ai nevoie ca sa sanitizezi un input de tip numar, impotriva sqli.
@Alexandru C. ocupate de securitate, nu de alta dar e bine sa inveti si sa te obisnuiesti sa sanitizezi toate inputurile, indiferent daca este un proiect mic.
 
@Alexandru C. :
1. Peste tôt pe unde ai $_GET($id) pune o verificare gen
if(!is_numeric($_GET($id))){ print "Invalid request." exit; }
2. Voi face fork la unul dintre proiectele tale si iti voi modifica codul pentru a intelege design pattern-ul
3. Daca vrei sa avansezi cu PHP lasa CakePHP si CodeIgniter (astea 2 le aveai in projects pe Git) si incepe cu Laravel/Symphony si Drupal7/8

Sper ca ajuta!
 
Loading...
Back
Sus