Cum poti cauta brevede de inventie online in intreaga lume

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Atunci cand ai o idee si vrei sa o pui in practica, chiar daca in capul tau este originala, e recomandat sa vezi daca nu cumva cineva s-a gandit la asta inaintea ta si desigur daca are un brevent de inventie.

Pe google poti cauta orice brevent de inventie acordat in intreaga lume si cred ca este un tool foarte bun pentru toti cei care sunt inventatori sau au idei marete.

Cum functioneaza google brevet?

1. accesezi acest link: https://www.google.com/patents/WO20...ved=0ahUKEwihwZ-ZjKbQAhXnI8AKHQRCCuoQ6AEIGzAA
2. in bara de cautare puteti cauta dupa un anume termen, numele la inventator, firma sau orice iti vine prin cap.
3. google iti va afisa toate inventiile dupa termenul sau numele cautat
4. verifici informatia din brevent sa vezi daca asemanator cu al tau

Chiar daca o idee, produs, inventie are deaja un brevent de inventie, asta nu inseamna ca nu poti inregistra si tu unul, daca aduci ceva nou ca functionalitate, designs, imbunatatiri, etc.

Am descoperit serviciul de brevete de la google, dupa ce am facut research la o inventie pentru un amic care se jura ca invetia lui este unica, iar google mi-a aratat ca nu este si deaja sunt cam 200 brevete pe aceiasi idee.

37e644fc2d9a4408b63a451404410741.png

dad0f3f74c164cada6a25f71ccb6d121.png
 
Loading...
Back
Sus