Tutorial Cum poti face campanii e-mail marketing cu singuranta la click si ieftin

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Toata lumea face campanii de e-mail marketing normal. Cumpara o lista e-mail, apoi inchiriaza un vps si incepe sa trimita mass e-mail. Altii care dispune de venituri ceva mai mari, apeleaza la servicii de e-mail marketing care stim cu toti ca sunt cam scumpe, plus nu iti garanteaza ca vei primi click.

Recomandarea mea garanteaza oarecum click-ul pe oferta ta si in acest fel scade costul la campanie. Acum depinde si ce fel de campanie faci.

Google adword are optiunea de a afisa reclama ta, unui target custom pe gmail la un cost minim de 0.01$ per click.
Pentru asta ai nevoie de o lista cu adrese de e-mail de gmail, care le importi in campanie si anuntul tau va fi afisat doar acelor persoane.

Daca lista este una buna si facuta pe o nisa speciala atunci rata de conversie creste considerabil.
Prin aceasta metoda pe langa faptul ca mesajul tau ajunge in inbox la gmail, vei fi taxat doar daca userul da click link, fata de metoda veche unde platesti pe livrare mesaj si nu click.

Singura diferenta la google adword fata de facebook este ca iti trebuie landing page pentru oferte de affiliere.
Pe facebook poti face acelasi lucru cu adresele de e-mail dar poti pune link de affiliere, pe cand la adword nu accepta nici un fel de redirectare, cel putin la mine in cont.

Daca nu esti inspirat la o reclama poti adauga url la pagina care o promovezi si google va genera cateva exemple de ads din care poti alege.

Daca aveti intrebari va rog postati mai jos.
 
Hai sa simplific cum am inteles eu ca e bine:

1.Landing page No1 cu opt-in (simplu, dublu), se ofera un lead magnet(un pdf, un raport, un ebook,video whatever)


2. Din emailul de bun-venit, se trimite userul catre o pagina continand freebie-ul. Landing page No2


3. Se continua seria de email-uri, convingand userul sa cumpere produsul (afiliat sau nu) de pe Landing page No 3, care..poate fi sau nu creata de noi.Adica, daca userul da click in interiorul emailului pe linkul de clickbank,jvzoo samd..va fi expediat la landing page a lu' vanzatorul de produs.
4. Care de fapt ar fi 1. Se promoveaza landing page No 1 prin Adwords,Facebook, Solo ads, whatever, sa fie ieftin si bun. Da, adwords si facebook sunt mai ieftine,zice lumea.

Varianta cu cumparat lista e si nu prea e viabila, una ca ar contraveni regulilor ICANN si a doua ca mesajele trimise la oameni care nu sunt interesati ajung in Spam dupa o vreme si nu vrem asta.
 
Din ce ai scris tu, nu are aproape nici o legatura cu topicul.
Topicul se refera la o metoda de publicitate pe o lista de adrese gmail und epoti afisa anuntul tau. In acest fel stii ca anuntul ajunge la persoanele interesate, daca ai o lista facuta pe o nisa specifica.
 
Ai dreptate, am vazut "...cumpara lista..." , am citit in diagonala si am sarit ca bou'..
Deci, treaba cu importatul listei in gmail ar functiona ca un soi de retargeting pentru adresele de gmail pe care le ai in lista?
Si cum functioneaza pe facebook? Ads in emailul cu care m-am inregistrat pe Fb sau ..?
 
Si cum functioneaza pe facebook?
Sunt programe care salveaza adresele de email facebook. Fiecare cont are o adresa de e-mail unica de facebook, gen [email protected]. Pe acestea le adaugi la audienta custom si reclama va fi afisat doar acelor persoane.
Merge si cu adresele normal de e-mail si daca exista un cont cu acea adresa, ii va afisa reclama.
Parca sunt cateva programe pe forum care extrag adresele de e-mail de pe facebook.

 
Intrebarea este: De unde putem lua o astfel de baza de date , pentru ca foarte multi vvand doar generaturi sau fake
 
Este greu sa mai trimiti inbox acum de pe servere/vps mai ales pe gmail. Pe yahoo era simplu dar de ceva timp (2 luni) au facut ceva modificari cred si majoritatea ajung in Spam.
O firma mare din Romania (nu dau nume) prin care se trimiteau cele mai multe campanii de "Spam", au probleme de 2 luni cu yahoo, au schimbat si serverele si IP-urile si degeaba, nu mai trimit bine.

Daca chiar vreti sa trimiti de pe server/vps atunci dureaza ceva timp pana iti faci warming up la ipuri, pana faci reputatie, etc. Daca ai timp atunci poti sa-ti faci 1k-3k de adrese de email :D si sa la inceput sa dai campanii doar pe emailurile tale si sa le deschizi pe fiecare in parte si sa dai clickuri pe linkuri, sa le selectezi ca "Important", etc.

Si neaparat sa nu trimiti o campanie de email de pe acelasi ip, sa nu ai un singur ip, cumperi 10-15 ipuri si cand trimiti campanie sa setezi serverul sa trimita emailurile prin ip rotate, email1,2,3 trimis de pe ip 1, email4,5,6 trimis de pe ip 2, etc..

Daca vreti sa trimiteti campanii mici, atunci folositi mailchimp pentru ca din cate stiu au un pachet free de maxim 2k de abonati si 12k emails trimise.
 
Loading...
Back
Sus