Cum poti opri Microsoft sa te spioneze

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cei care nu stiu, Microsoft stie de fiecare data cand deschizi calculatorul, ce faci, ce accesezi, cand il inchzi si multe alte lucruri despre tine.
Sunt mai multe variante prin care poti opri microsoft sa te spioneze.

Voi scrie doar una dintre ele care este si cea mai sigura. daca doriti si celelalte variante le voi posta.

Cum poti opri Microsoft sa te spioneze?

1. Login pe calculator ca Administrator sau il deschizi in safe Mode.
2. Acceseaza aceasta adresa si deschide fisierul in notepade sau alt editor de gen
Cod:
C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts
3. La sfarsitul fisierului adauga liniile de mai jos si apoi salveaza.
Cod:
127.0.0.1 msftncsi.com 
127.0.0.1 131.107.255.255 
127.0.0.1 dns.msftncsi.com

Acum restart la calculator. Pentru orice eventualitate salveaza intr-un alt folder fisierul Host.

In acest fel poti bloca orice site.
 
Din cate stiu eu, Microsoft "spioneaza" doar utilizatorii Windows 10. De fapt, in Termenii si Conditiile lor scrie ca ei colecteaza informatii despre utilizatori cu scopul de a imbunatati sistemul de operare. Windows 10 Technical Preview/Windows 10 Insider Preview este conceput pentru testare, evaluare și feedback.
 
Majoritatea OS-urilor "spioneaza" userii, iar singurul mod de protectie este sa deconectezi PCul de la internet. Pentru orice tip de "anti-spy" Microsoft va crea un "patch" care garantat va fi "critical security bug" pe care trebuie sa il instalezi, iar in patchul lor au inclus ceva ce sa iti faca overwrite la "anti-spy".
 
@cata tu de unde crezi ca microsoft a avut momente cand a avut idei geniale ? FUCKING SHIT , astia daca nu spioneaza imprumuta idei le dezvolta si le scot pe piata sub drepturile lor , binenteles , ideile au fost geniale dar nu de multe ori cei de la Microsoft au fost batuti in cap si au stricat ditamai ideea cu prostia lor.
W10 a fost dovada ca are nevoie de useri pentru a face un sistem de operare bun.Sa vedem cat de bun acum.
Sa nu uitam de driverele automate de w8 si w8.1 , drivere modificate de ei , compatibile pe chipset dar mari consumatoare de resurse.
 
Loading...
Back
Sus