Tutorial Cum se face schimb de link sau cu plata.

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Toata lumea face schimb de link, dar putini respecta cateva reguli care pot face diferenta intre succes sau esec total.
Cele scrise mai sunt recomandat, dar nu obligatorii si fiecare poate adapta dupa bunul plac.

1. PR - nu s-a mai efecutat update de multa vreme. Este inca considerat important, mai mult pe plan intern la google.
2. DA - Autoritate Domeniu. In aceste zile asta este cel mai important atunci cand faci schimb de link sau cumperi link.
Un mic exemplu: Un site cu PR5 poate avea 5 vizitatori pe luna, care este foarte putin, pe cand un site cu DA 50, are cateva mii sau zeci de mii vizite pe luna.
3. Nu faceti schimb de link sua cumparati pe site-uri care au DA/PA mai mic ca al vostru, sau valoarea DA/PA este sub 25-31. Link pe aceste site-uri este ca si cum ti-ai pune link pe site-ul tau catre site-ul tau. :D
4. Nu faceti schimb de link pe homepage. recomandat este sa puneti link catre pagini interioare, articole, categorii, uneori chiar si tag.
5. Nu exagerati cu link in articole. Recomand ar fi ceva de genul daca articolul sau adminul accepta acest lucru: 1 link catre homepage, 1 link interior catre un articol iar la keyword folositi numele la articol care sa fie relevant cu articolul in care inserati link, 1 link pe img, daca se accepta.
6. Folositi schimb de link wide, adica pe toate paginile la un site doar daca e nevoie, altfel puneti doar catre homepage.
7. Nu folostit nume de domeniu in keyword doar daca este nevoie. gen: site.com. Daca folositi nume la domeniu pe site-uri bine indexate cand cineva o sa caute pe google site.com, in rezultate o sa apara site-ul pe care ati pus link.

In mare ideea este sa nu faceti schimb de link cu site-uri mai slabe ca ale voastre, doar daca sunteti sus si vreti sa ajutati pe cineva. Dar daca vreti sa va ridicati site-ul atunci sub nici o forma nu face astfel de schimburi.

Verificati cum sta site-ul in google, cati vizitatori are, cand a fost google ultima oara pe homepage si pe paginile interioare. Nu te ajuta cu nimic daca un site cu PR are 5 vizite pe luna, ultimul articol pe site a fost postat acum 2 luni, google a trecut pe acolo acum 10 zile.


Daca aveti intrebari va rog postati mai jos.
 
Doar 2 lucruri minore: verificati pozitia pe care apare in Google un site la anumite cuvinte cheie, la anumite titluri sau chiar la adresa fara TLD daca e cazul. In felul asta puteti vedea daca Google apreciaza pagina, si daca site-ul respectiv nu e penalizat. Un exemplu bun este acest forum, desi nu are PR si e nou, apare la cautarile: "roforum.net", "bani shareasale" "metode shareasale" "hobby pe robotica".
A doua chestie, puteti folosi un serviciu precum monitorbacklinks.com pentru a vedea daca link-ul ramane acolo, daca este scos sunteti anuntati prin mail, in felul asta nu verificati in fiecare zi.
 
SS4pFaz.png

qGZmveR.png

5LNS4o9.png
 
Tuitorialele sunt foarte bune, daca s-ar si aplica, nu numai s-ar citi.

Pai de ce sa nu fie aplicate? Vrei sa spui ca in realitate nu au aplicare, sau end-userul nu vrea sa aplice cele scrise mai sus?
 
Multumesc pentru tutorial, nu stiam ca DA e chiar asa important. Tocmai am verificat si eu ce DA am, iar rezultatul este dezamagitor, 22 :(, dar privind inainte, cu timpul vom creste toti!
 
Buna informatie. Eu fac schimb de link doar cu site-uri din acceasi nisa si incerc sa fac doar cu site-uri cu PA/DA mare si doar 2-3 linkuri maxim. Eventual cumparate 2-3 linkuri pe alte siteuri si aici la fel acceasi nisa.
 
Totusi daca vreau sa cumpar backlink de la un site de pe aceeasi nisa cu a mea dar site-ul respectiv a avut probleme si luna trecuta a avut 40.000 unici si luna asta deabea are 1000, mai merita? De mentionat ca are Da si Pa mai mare ca mine!
 
Loading...
Back
Sus