Cum se pierd bani

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nisa de filme online este una cu mult trafic si sunt destui clienti care vor sa profite de acest trafic, dar din cauza ca nu exista colaborare se pierd multi bani.
Stiti bine ca am incercat de cateva ori sa facem o retea, sa ne adunam toti si sa vindem un spatiu de reclama, dar fara succes.

Am fost contactat de multe ori de clienti care voiau reclama pe toate site-urile de filme online populare din romania. M-au contactat in speranta ca am deaja o intelegere cu adminii sau pot face ca campania sa ruleze mai repede.

In acest moment un client daca vrea reclama pe toate site-urile, trebuie sa contacteze adminul la fiecare site in parte, sa negocieze si daca ajung la o intelegere sa ruleze campania, lucru care necesita mult timp, plus unele site-uri nu au date de contacta sua nu raspund la mesaje.

O retea, o colaborare, ar face ca totul sa ruleze mult mai usor. Clientul contacteaza o singura persoana, sau face direct comanda online si isi face campania. Daca are totul pregatit, atunci in 10 minute campania ruleaza pe toate site din retea.

Acum doua zile am fost contactat de adminul la un site de file sharing care voia reclama pe toate site-urile de filme online sau share file, dar nu am putut sa-l ajut, pentru ca nu am acces la asa ceva. Singura solutie era sa contactez eu in numele acestuia site-urile si sa negociez, dar nu a fost de acord din cauza costurilor, ca nu pot pierde timpul degeaba.

Metode sunt atat automate cat si manuale, tot ce trebuie este sa ne adunam. Poate nu vor fi clienti din prima zi, dar se vor aduna odata ce se afla de retea.
Un simplu text, anunt pe site-urile din retea de gen: Site X vinde reclama prin reteaua Y si link catre acesta, ar face ca comenzile sa creasca.

Este doar o idee si un banner in primul desktop ar fi destul.
In alte topicuri am spus ca ma pot ocupa eu de asta, dar nu trebuie neparat, poate fi oricare dintre voi.

Clientul de acum 2 zile avea buget de campanie de 1000 euro.
 
am fost contactat si eu de o persoana care vrea sa pun un player fals sau un buton de download fals , sincer mi se pare o prostie asta , plus ca vreo 4-5 zile de proba....nu una cica 4-5 si care ar fi traficul minim pentru a accepta un site in planul tau alexH?
 
Se poate, am oferit acest exemplu ca sunt multi care au filme online.
am fost contactat si eu de o persoana care vrea sa pun un player fals sau un buton de download fals
Nu ma refer la acest tip de oferte. Ii stiu pe majoritatea care cauta asa ceva si nu recomand.
care ar fi traficul minim pentru a accepta un site in planul tau alexH?
Nu este un minim de trafic. Fiecare castiga in functie de traficul care-l are.

Asa cum am spus mai sus, este mult mai usor pentru client sa faca o campanie pe 10-100 site de filme din romania decat sa contacteze pe fiecare in parte.
Apoi poate fi usor si pentru admin la site care scapa de o grija.

Se poate stabili un cpm minim care se va aplica la toti.
 
@ionutzA si eu am fost contactat de acelasi "domn" de la acea retea dar am impresia ca vor sa te faca sa le platesti minim 1$ initial pentru a putea descarca player-ul si butonul fake iar mai apoi nu sunt sigur exact daca e scam sau e real dar nu am stat sa-mi mai bat capu' cu el dupa ce am observat ca incearca sa cumpar accesul pe un anumit site.
 
adica am un popup sa mai pun si un player fals mi se pare prea mult , plus ca nu stiu daca are virusi ce ii zice reclama aia sa descarce sau sa plateasca utilizatorul pentru .... nimic probabil
 
O retea prin care administratorii sa-si adauge site-urile de filme, preturile pentru o zi, saptamana sau luna, iar cine doreste sa cumpere sa selecteze ofertele cele mai bune. Alta solutie nu vad, iar intr-un astfel de site trebuie investit cel putin o mie de euro doar pentru platforma si un start pack brand. Pe urma vin banii, dar in timp, mai ales ca acum se cauta trafic din astfel de site-uri.
 
Cred ca e nevoie sa clarific cateva lucruri pentru ca toti sa inteleaga.
1. metoda propusa de mine este ca fiecare sa puna un banner pe site, pentru a fi usor de implementat / rulat reclamele
2. metoda propusa de mine nu iti garanteaza ca vei vinde reclama sua vei face bani. Se merge pe ideea ca impreuna putem face mai multi bani decat singuri si mai usor pentru clienti cand vo vedea ca pot cumpara reclama pe toate site-urile prin cateva click-uri.
3.trebuie stabilit inainte de a incepe un pret la cpm, cpc, chirie pe luna.
4. adaugat un mesaj pe site la fiecare de genul: Pentru a cumpara reclama pe acest site va rog click aici - si link catre pagina de comanda sau inregistrare.
5. poate intra in retea orice tip de site, pentru ca sunt clienti pentru toate nisele.
6. aceasta metoda poate fi administrata de oricine si nu neaparat de mine.

O alta idee de gen unde nimeni nu a aratat interes din motive care ma depasesc si la fel a fost postat dupa ce mai multi potentiali clienti m-au intrebat de adevertoriale pe mai multe site-uri.
http://www.roforum.net/threads/advertoriale.2486/
 
Loading...
Back
Sus