Cum vi se pare pretul?

Marcous

Active Member
Registered
Full Member
Cred ca ar fi util un topic in care sa postam ori sa cerem pareri despre preturi pentru diverse produse, servicii, etc.

In primul rand, ar ajuta la pastrarea curata a forumului, iar in al doilea rand, va fi interesant sa ne uitam peste 1 an, 2, 5..., si sa vedem diverse preturi din trecut.

O sa incep eu cu prima intrebare:

Mi-a oferit cineva 35 lei/reclama scrisa pentru un produs, de aproximativ 3000 de caractere. Reclamele vor fi postate pe FB, dar plata va fi facuta daca reclamele vor avea un anumit impact cerut de ei.

Ar fi prima colaborare de acest gen pt mine si chiar nu stiu deloc ce preturi se practica in domeniul asta. Cum vi se pare?
 
Cred ca ar fi util un topic in care sa postam ori sa cerem pareri despre preturi pentru diverse produse, servicii, etc.
Ideea e buna, au mai fost cateva incercari insa fara succes. Lumea pur si simplu nu vrea sa contribuie pentru ca ar strica vezi doamne piata.
dar plata va fi facuta daca reclamele vor avea un anumit impact cerut de ei.
Asta nu se accepta niciodata, mai ales ca e suma fixa, pentru ca tu poti avea un angajament bun la pagina insa daca reclama, textul, img, produsul e naspa, la supra pret nu vei scoate nimic.
In opinia mea asta cam suna a teapa.
Apoi nu iti ofera nici un acces sa vezi daca are impact sau nu si mai important ce inseamna in viziunea la client acest IMPACT.
Ar fi prima colaborare de acest gen pt mine si chiar nu stiu deloc ce preturi se practica in domeniul asta.
Vezi, aici e problema mare.
Ce pret se practica?
Care este piata?
Tu trebuie sa ceri cat crezi tu si te multumeste pe tine. Tu stii cel mai bine cat valoreaza o postare la tine pe pagina.

Iti voi da un exemplu:
Tu cauti un pret si ma intrebi pe mine. Eu iti raspund ca pe pagina mea vand postare cu 50 euro, tu te vei bucura si vei incerca sa vinzi la 40-45 euro postarea sua chiar jumate, mai ales cand auzi ca am numar de like la jumate fata de tine.
Ce nu stii ca pagina mea este super nisata si postez doar reclame pe nisa la pagina si care userul este interesat, deci clientul cand plateste 50 euro stie ca va scoate 500 inapoi.

Sunt multi factori care influenteaza un pret la postare.
Poti avea 2.5 milioane like dar 0.1% angajament la postare, asa ca cel putin in viziunea mea acea pagina are valoare zero.
Daca nu iti cunosti publicul, atunci nu vei putea face nimic.

Sper ca raspunsul meu sa te ajute.
 
Multumesc pt raspuns. Mi-am dat seama insa ca exprimarea mea a fost putin deficitara :)

Mi se ofera 35 lei doar pentru a scrie reclamele, ele vor fi postate pe pagina celor care doresc reclamele respective, nu pe pagina/ile mele.

Practic ei ma platesc pentru content. Content care sa aiba un anume impact, asa cum ziceam in prima postare. Pentru asta, imi vor da acces la pagina de Fb unde se vor posta reclamele, pentru a vedea si eu impactul fiecareia.
 
Practic ei ma platesc pentru content. Content care sa aiba un anume impact, asa cum ziceam in prima postare.
Pai atunci se schimba total treaba si modul de abordare.
Presupun ca si eu as face la fel, as punea aceiasi regula, dar daca esti sigur pe tine atunci nu ar trebui sa iti faci probleme.
Cat despre pret am scris aici Vinzi articole? Citeste aici inainte de a posta. care te-ar putea ajuta.
 
Loading...
Back
Sus