Dacia Logan Lux, un nou concept care sperie marii producatori de masini

b0d0

Un Nimeni Celebru ...
Registered
Full Member
Dacia Logan are fani multi care vor sa faca diferenta in tot ce inseamna concept .. dar nu este atat de usor pentru multi … Pentru acestia Dacia Logan inseamna altceva decat o masina .. inseamna o schimbare la tot ce inseamna masina in Romania si nu doar atat !

Ce se întâmplă atunci când un pasionat se pune în fața calculatorului și nu mai pleacă de acolo până când pe monitor vede o variantă potențială de design pentru o berlină Dacia de segment superior? Răspuns: Dacia Logan Lux, un concept virtual interesant.
2qsrl9t.jpg

Visul dintotdeauna a șoferilor români este de a avea o mașină produsă la noi cu care să se mândrească în afara României. Nu doar la nivel de vânzări, capitol la care Dacia reușește să bată recorduri nesperate acum cîțiva ani, ci și în ceea ce privește calitatea și segmentele pe care mașinile produse la noi sunt expuse la export. Evident că apariția lui Logan a fost o revoluție stilistică și de calitate la nivelul gamei Dacia. Iar revoluția a continuat apoi cu lansările lui Sandero și mai apoi Duster, mașini care au ridicat ștacheta în ceea ce privește dotările și nivelul oferit de modelele de la Mioveni. Totuși, poziționarea de piață a celor de la Dacia face ca mașinile lor să nu ajungă la nivelul tehnologic și de design al mărcilor tradiționale ale Europei. Nu avem modele care să se apropie de zona premium, nu avem modele sportive și nu avem mașini de statut cu care să ne umflăm piepturile de mândrie. Da, gama Dacia are rezultate excepționale la nivel de vânzări și da, Duster este cel mai vândut model din gama actuală a alianței Renault-Nissan. Dar ne lipsește mașina de status. Vârful.
jj3144.jpg

sevq7r.jpg




Acesta e momentul în care apare în peisaj un artist digital care ne oferă o ipoteză legată de un viitor sedan Dacia de segment superior. În oferta artistică ne este prezentată o berlină-coupe cu patru uși care poartă numele Dacia Logan Lux și care ar avea șanse, în viziunea artistului care a creat pagina de Facebook Trei DStudiomax Puiu, să se ridice la nivelul cerințelor oricărui client român al acestui tip de mașini.
Conceptul digital, care nu are nicio legătură cu Dacia, ne prezintă o linie laterală care seamănă cu cea a coupe-urilor cu patru uși din gama Audi-BMW, un spate cu indicii care ne amintesc de Seria 6 Coupe și o parte frontală în care apare o grilă de dimensiuni mari care ne prezintă în centru sigla Dacia flancată de două baghete cromate. Blocurile optice frontale sunt lipite de grilă, în stilul ultimelor generații ale modelelor BMW, iar jocurile de lumini din interior sunt rectangulare .
2qwzaj7.jpg

Dacă ne întrebați pe noi, am mai fi lucrat puțin la zona din spate, care pare neterminată la nivelul stopurilor și are evacuări duble de dimensiuni mult prea mici pentru un astfel de model. În rest, nu putem decât să sperăm că oamenii de la Dacia citesc acest articol și că vor lua în considerare idei noi atunci când se vor hotărî să lărgească gama.

Sursa Drifteru !
 
Mie imi place mult, am observat ca aceasta masina se aseamana cu altele, dar nu este singura de acest fel. Totusi este un concept, daca ar fi ceva pe viitor, sunt sigur ca proiectul va fi rediscutat.
 
Mie personal nu-mi place..mai degrabă mi-ar plăcea asta
14457340_571233749734499_7044675671747689253_n.jpg

14479635_571233686401172_5319977523707796040_n.jpg

14492437_571233636401177_4705491826193741710_n.jpg
 
Loganul este pe segmentul low cost, nu va avea nici o masina care sa arate asa si sa se numeasca Logan, poate daca Renault va decide sa faca vreo versiune de lux ii va da alt nume si probabil va fi fabricat in Franta, unde daca avem noroc se va vinde si sub marca Dacia !
 
Loading...
Back
Sus