Dedicat server pentru Live facebook, youtube, super fast si ieftin

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Pentru ca lumea cauta server dedicate cu placa video pentru a rula video, face conversie, live pe facebook sau youtube, m-am pus pe cautat si testat. Asa ca am gasit un server care are o super configuratie si un pret bun.
Am testat urmatoarele:

1. live pe youtube - merge super fara probleme
2. live pe facebook la un film si a rulat super ok, fara decalaje sau intreruperi
3. download filelist - am descarcat cu 20mega de pe filelist
4. upload film pe openload - media la upload este de 77mbps secunda dar uneori mai urca si la 200mbps
e09d3f02698041f1ba749c49e63c31da.png

Aici aveti un test de viteza.
http://www.speedtest.net/my-result/5537445635

Se poate instala propriul windows si aici aveti cateva variante de windows:
http://msut3-rx6.aglt2.org/mirror/vm_images/

Configuratia la server este:
1. 2CPU Intel Xeon X5650 - 24 core
2. 64Gb Ram
3. 1TB HDD
4. 30TB trafic inclus pe luna
5. Port de 1Gb
6. 3ip incluse.

Livrarea de la comanda este intre 3 si 15 zile la server. La mine a durat 11 zile livrarea acestuia.

Pretul la server: 68$ pe luna

Pentru cine este bun acest server?

1. daca ai viteza mica la upload
2. daca faci conversie la filme si ai un calculator slab
3. daca vrei sa faci live si nu vrei sa tii propriul calcuator deschis nonstop

Url la site pentru cei care vor cu adevarat in privat.
 
Serverul care faceam referire mai sus se numeste liquidsky si din testele mele arata bine, chiar bine dar are atat avantaje cat si dezavantaje.

avantaje

1. serverul se misca repede si calitate buna, atat ca resurse cat si viteza la net
2. am facut 3 live in acelasi timp pe server, unul pe facebook, youtube si radio. Se misca super ok cu toate 3 deschise.
3. varianta de 34$ pe luna si credite nelimitate este o solutie buna si ieftina la ce primesti.
4. se poate juca ultimele jocuri disponibile online la o calitate buna, un lucru destul de bun pentru pasionati care nnu detin un calculator performant.
5. totul vine gata preparat, foarte bun pentru 85% din useri care nu trebuie sa mai faca install, setup, etc.



dezavantaje

1. varianta de 34$ este buna dar serverul trece automat pe log off dupa 30 minute de inactivitate.
2. varianta fara limita de inactivitate este destul de scumpa, pe langa cei 14$ pe luna unde primesti 80 credite care la performanta maxima te duce 80 ore de rulare, restul 640 ore trebuie sa le platesti din buzunar.

Daca cineva este interesat si are nevoie de un extra comp pentru diverse task e buna varianta de 34$ chiar daca nu il vei folosi tot timpul.
Sa-l folosesti cu plata de credite pe ora unde un credit costa 0.50$ cei 34$ ti-ar aduce 64 ore de performanta standard si 34 ore de performanta maxima.

Voi decideti daca merita si este bun pentru activitatile voastre.
 
ca tot mi-ai adus aminte, nu mi-au dat banii inapoi zgarcitii :)) si la mine e 39,99 $ varianta unlimited.
 
Parerea mea dupa 30 zile de utilizare la acest server:

1. rulez pe el in acest moment:
- live youtube non stop
- live facebook - uneori
- radio online non stop
- torent - descarcat 600gb care au fost urcati pe openload si iar download si urcat pe ridtv
- 1 vps pe windows pentru trafic exchange
- 1 vps pe linux pentru a rula site-uri
- alte task zilnice
- consumul de resurse nu a ajuns nici macar la 50% :D

2. supportul este o singura problema ar fi diferenta de fus orar, pentru ca firma este in USA. Sunt deschisi la eventuale probleme chiar daca nu tin de ei.
3. performanta la server este buna cat si viteza la net
4. usor de administrat de pe telefon, sau tableta, cel putin pentru mine

Asa cum am spus mai sus, daca aveti calculator slabut si vreti totul la un loc, sa lucrati de oriunde ati fi fara sa tineti propriul calculator deschis merita toti banii.

Eu am platit si adoua luna care la inceput nu voiam din lipsa de timp, dar i-am gasit ce sa-i dau sa faca.
 
Loading...
Back
Sus