Spam Este spam sau Nu - Administratia FileList.Ro <[email protected]>

Mariuselll

Moderator
Membru personal
Moderator
VIP Club
Azi am primit un email foarte ciudat in care zice ca Filelist.ro se muta pe LastFile.ro
La inceput nu am crezut , dar am intrat pe filelist si hopa site-ul nu mergea. Uitati si o poza mai jos cu emailu. Voi ce zice-ti?

Screenshot_1.png
 
Si eu am primit mesaj de doua ori. Cred ca cineva a spart filelist si a furat db-ul cu lista de useri, ori este trimis de cineva care are acces la aceste informatii.
Asta e sursa la mesaj.
Cod:
X-Originating-IP: [62.210.162.244]
Authentication-Results: mta1252.mail.ne1.yahoo.com  from=filelist.ro; domainkeys=neutral (no sig);  from=filelist.ro; dkim=neutral (no sig)
Received: from 127.0.0.1  (EHLO mail.torrentbits.net) (62.210.162.244)
  by mta1252.mail.ne1.yahoo.com with SMTPS; Fri, 20 May 2016 21:41:41 +0000
Received: (qmail 35420 invoked by uid 33); 20 May 2016 23:40:34 +0200
To: [email protected]
Subject: Filelist.Ro se muta pe LastFile.Ro
X-PHP-Originating-Script: 1001:email.php
Message-ID: <[email protected]>
Date: Fri, 20 May 2016 23:40:34 +0200
From: "Administratia FileList.Ro" <[email protected]>
Reply-To: [email protected]

Cu siguranta au fost destui creduli care au pus boticul.
 
De fiecare data cand filelist pica, primesc mailuri de genul asta. Nu cred ca a fost spart filelist sau ca au acces la db, daca era asa cred ca trimiteau mai des mailuri de genul acesta.
Stiu ca acum cateva luni bune a fost spart un site de torente din romania (imi scapa numele) care avea peste 50k de conturi in db.. probabil de acolo au adresele de mail.
 
Nu cred ca a fost spart filelist sau ca au acces la db
Eu nu am conturi pe alte torente, doar pe filelist si am primit mesaj. Cum au facut rost de adresele de e-mail a userilor de pe filelist ca toti au primit mesaj.
In fine, fiecare face ce vrea si chiar e posibil ca filelist sa fi vandut baza de date cu adresele de e-mail a userilor.
 
Atata timp cat filelist nu are nici o publicitate pe site, cel putin eu nu am vazut, se poate sa o fi vandut. Sau se poate ca unu din staff-ul lor sa faca asa ceva.
 
Filelist face multi bani din donatii.Chiar daca ei spun ca nu, vezi destui care se roaga sa doneze si ultima oara stiu ca au anuntat ca sunt peste 650.000 useri activi pe tracker. Acum doar daca 10% doneaza 6 euro va imaginati cati bani se aduna.
Si eu am donat odata 6 euro la filelist.
Indiferent cat de bun esti tu si bani ai detine, sa mentii un tracker cu atatea cereri, plus echipe de ecoderi costa multi bani.

Este o strategie de marketing care functioneaza foarte bine.
 
Loading...
Back
Sus