Facebook Ads taxa de 20%

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Vreau sa stiu daca si voi aveti aceiasi problema la publicitatea pe facebook.

Cand faci publicitate pe facebook, suma pentru campanie nu este luata imediat din cont ci dupa o perioada. La mine metoda de plata este paypal pentru campaniile care le fac. La ultimele 4 plati facebook m-a taxat cu 20% fata de ce am consumat.
Eu setez buget pe campanie intre 1 si 3$ iar cand facebook retrage banii se aduna intre 10 si 20$. Indiferent care este suma, facebook adauga 20% iar in detalii nu spune nimic ca ar fi taxe sau motivul pentru care adauga aceasta taxa.

Poate va intrebati daca am setat bine bugetul pe campanie sau nu am fost eu atent. Va asigur ca sunt foarte atent, iar in factura de finala apare numarul de campanii, bugetul pe fiecare iar la total plata sa adauga 20%.

Oare care ar fi problema, de ce ma taxeaza facebook in plus?
 
Ala e TVA-ul :)
Jos de tot pe factura scrie "VAT Rate: 20%" si "VAT Amount in Euros: €xx", pe Ianuarie asa mi-a aparut.
In schimb, pe Februarie vad ca e 0. Hmm...
 
Ultima editare:
Asta e problema daca aparea VAT intelegeam, dar nu aapare nimic in dreptul la acei 20%.
Conform acestei pagini daca esti firma nu platesti TVA dar daca esti persoana fizica/invidual platesti TVA. Este chiar ciudat acest lucru.

Si totusi 20% mi se pare foarte mult. Daca firma nu plateste TVA atunci imi mut contul personal pe firma sa fiu scutit de cei 20%. :p
 
Nu este o "problema" in sine Alex.
Daca esti persoana fizica, platesti TVA pe loc.
Daca esti firma, intri in regimul de taxare intracomunitara, nu platesti TVA pe loc, dar cand depui declaratiile la fisc, trebui sa o depui si pe cea care face referire la tranzactiile intracomunitare, urmand sa platesti acel TVA la termenul normal de plata.
De TVA nu "scapa" nimeni, indiferent de forma juridica.
 
Nu se taxeaza TVA daca esti firma platitoare de TVA , la crearea contului se poate verifica daca firma este platitoare sau nu de TVA prin validarea codului unic : CUI.
Sfat :
- sa scapi de aceasta taxa TVA , inregistreaza un cont de persoana fizica pe o alta tara din afara spatiului UE, cum este Ucraina sau Republica Moldova
 
Daca nu esti inscris in ROI, o sa ai ceva probleme cu fiscul si uneori risti si amenda de 5.000 lei, fara nici o gluma, depinde de cine iti face control.
O medie pe zi este de 15 lei. Chiar daca tu setezi 50 lei pe zi facebook nu are cum sa iti cheltuiasca atat de mult.
Cand faci campaniile fa-le pe zile, numai mult d e 3,4 zile ca pierizi bani. Dupa ce o campanie a luat sfarsit, refa`o, nu o activa din nou ca iar pierzi bani.
Inca o precizare, cel mai bine e cu facebook-ul in limba engleza iar metoda de plata este leul, altfel iar algoritmul calculeaza oarecum si vei plati mai mult.
Daca ai intrebari, astept.
 
Eu pentru a scapa de conversie am ales $ pentru ca asta e default la facebook. La orice conversie se adauga intre 1.5 si 3% fata de rata normala, apoi te mai taxeaza si banca ta.
 
Loading...
Back
Sus