Fix Error 404, 503

ionut

Moderator
Moderator
VIP Club
Cum as putea rezolva erorile din printul urmator ? tot ce am gasit pe net nu functioneaza in cazul meu.

14142059_1059537797457436_5245454543284301917_n.jpg
 
404 - este cand url sau cererea nu exista pe server
503 - este cand serverul este full si nu poate onorea cererea.
Intr-un alt topic sua privat ti-am spus sa maresti numarul de conexiuni concurente in apache si scapi de 503. Parca mi-ai spus ca folosesti si nginx pe server care poate promova multe probleme pe platforme dinamice gen wordpress si este chiar cunoscuta problema.

O configurare optima, profesionist la nginx costa destul de mult si nu se merita investitia pentru site-uri mici sau de filme.

http://stackoverflow.com/questions/...ax-number-of-concurrent-connections-in-apache


http://oxpedia.org/wiki/index.php?title=Tune_apache2_for_more_concurrent_connections
 
problema conexiuni concurente a fost rezolvata inca de atunci, iar load cpu este sub 40% si 10% ram.. deci in nici un caz nu este full il monitorizez prin newrelic in timp real.

in legatura cu nginx am impresia ca functioneaza in paralel cu apache servind o parte din fisiere...
14063982_1059690794108803_8647877018472187733_n.jpg


ar fi mai bine sa dezactivez acea optiune ?

mai am si alta optiune unde pot selecta iar versiunea php si de cine sa fie servita dar am deja default : run php as FPM aplication served by apache.
 
@ionut
Din pacate nginx + apache nu joaca un rol cum trebuie. In combinatia cu apache, nginx poate fi folosit doar ca proxy nu ca si server pentru a servi fisiere.
Nginx este mult mai folositor decat apache, personal, il folosec in websiteuri dynamice, gen Wordpress/Drupal/Symfoy/Laravel si nu am nici o problema atat timp cat vhostul este configurat cum trebuie.
Problema de resurse care o ai, e de la spiders si atacuri, programele instalate pe server si/sau porturile care le ai deschise pe server nu sunt securizare, iar remotely iti pot face overload la server. Resursele nu ar trebuii sa treaca de 20% RAM si CPU, daca iti trece, atunci ai probleme ori cu serverul ori cu aplicatia/aplicatiile.

Trimitemi PM cu un website care il ai pe serverul respectiv si pot sa muit sa vad ce ai pe server.
 
problema conexiuni concurente a fost rezolvata inca de atunci
eroarea 503 este ca serverul nu poate procesa cererea pentru ca numarul limita de conexiuni a fost atins. In functie de setari la nginx modificarile trebuie la numarul de conexiuni trebuie facut si in acesta si nu doar in apache.
http://serverfault.com/questions/412323/nginx-503-error-in-high-traffic
sau cauta pe google nginx 503 error pentru mai multe rezultate.
iar load cpu este sub 40% si 10% ram
Depinde ce site rulezi, ce tip de cpu si cate core ai, ca 40% este destul de mult.
In imaginea atasata nu vad bine ce scrie pentru a stii ce sa iti recomand. Daca iti provoaca atatea probleme, recomand sa dezactivezi nginx si lasa doar apache.
run php as FPM aplication served by apache
Daca cauti exact acest termen pe google vei gasi multe info.
FastCGI este bun, consuma ceva extra resurse si daca e setat bine poate aduce un avantaj, dar nu in toate cazurile. Aici ma refer daca stii ce faci, atunci poti rula pe FastCGI, dar pentru 95% din useri default e bun.

Orice setare in afara de cea default necesita extra cunostinte si daca nu stii ce faci atunci poate provoca probleme.

Apoi in functie de script iti recomand sa rulezi ultima versiune de php si la toate aplicatiile care ai nevoie. Plus cauta sa vezi daca scriptul tau are nevoie de module speciale activate in php pentru a rula.
 
@Ovidiu Bokar nu pot trimite pm, dar unul din site-uri este http://devizitat.net/ si mai am inca 6 pe langa acesta toate ruland pe wp.(pentru securitate folosesc cloudflare)

loadul in general este sub 10% dar la orele de varf traficul este de 5-10k/ora.

serverul este un i7-4770 CPU @ 3.40GHz (8 core(s)) care din ce am inteles ar trebui sa duca fara probleme mult mai mult.

@AlexH am refacut printul
X7VAm4d.png


si cred ca voi dezactiva acea funtie dar astept si o confirmare din partea voastra.

eu initial am lasat setarile default facute de cei de la seflow de unde am serverul si plesk. dar cu toate acestea inca din primele zile am obs aceste erori.
 
1. @Ovidiu Bokar a spus mai sus bine si pe partea de nginx are mai muta experienta ca lucreaza zilnic cu acesta.
2. recomand sa dezactivezi si vezi ce se intampla, ca iti spune si acolo ca in caz de probleme dezactiveaza.
3. poti testa inainte de asta sa meresti numarul de conexiuni concurente si in nginx , nu doar in apache.
4. plesk are erori din nastere care orice ai face nu le poti rezolva. a fost o perioada cand am lucrat cu plesk si am renuntat din cauza problemelor.
 
@ionut
Stai linistit, chiar daca ai cloudflare, pot sa iti gasesc IPul de la server, cu toate ca imi place ce configuratie ai facut la claudflare si trebuie sa recunosc, nu a fost usor sa iti gasesc IPul.
Porturile iti sunt ok, pot sa vad ca ai SSL activat si portul de proxy de la nginx. Faptul ca folosesti Plesk (tu folosesti versiunea 12.5.30) nu este recomandat, cum spunea si @AlexH, Plesk e plin de probleme, cam majoritatea UI-urilor de control pe server sunt cu probleme (ie: Cpanel, PHPMyAdmin, etc.).

Pentru ca folosesti NewRelic, iti recomand sa adaugi urmatoarea configurare in vhost:
Cod:
 [B]NGINX[/B]
fastcgi_param PHP_FLAG "newrelic.error_collector.enabled 1";
fastcgi_param PHP_FLAG "newrelic.error_collector.capture_events 1";
fastcgi_param PHP_FLAG "newrelic.error_collector.record_database_errors 1";
Cod:
 [B]APACHE[/B]
php_flag newrelic.browser_monitoring.auto_instrument 0
  php_flag newrelic.error_collector.enabled 1
  php_flag newrelic.error_collector.capture_events 1
  php_flag newrelic.error_collector.record_database_errors 1
Codul de mai sus iti va inregistra orice tip de erori sunt, direct in NewRelic.

Siteul, http://devizitat.net/ , trebuie sa ii faci update fiindca pluginul Visual Composer este vulnerabil cu Multiple Unspecified Cross-Site Scripting (XSS).

Ceea ce conclud ca platformele WP ce le ai, trebuie sa ai foarte mare grija la pluginuri fiindca pot fi exploatate si iti poate folosii foarte multe resurse pe server, deasemenea, daca ai access SSH la server iti recomand cateva comenzi prin care sa poti sa vezi ce se intampla pe server. Citeste aici.
 
Loading...
Back
Sus