Frauda OLX

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
Buna,

Daca ai primit recent un email in numele OLX de la adresa [email protected] sau oricare alta adresa de email, te rugam sa nu dai curs solicitarilor si sa nu oferi niciun raspuns. Avem rugamintea sa ignori acel mesaj si sa ne transmiti de indata mai multe detalii (prinscreen sau forward pe adresa noastra [email protected]), iar noi vom face verificarile necesare.

Tinem sa mentionam ca nu cerem niciodata datele confidentiale ale utilizatorilor pe email (numar de telefon, numar de cont sau adresa de mail).

Pentru mai multe detalii, te rugam sa consulti articolul nostru anti-frauda.

Multumim,
Echipa OLX
A primit cineva mail-ul cu pricina de la adresa [email protected] sa vedem si noi cum arata?
Topicul este bun si pentru a posta eventualele anunturi de pe olx care doresc sa pacaleasca oamenii naivi. De genul pensionara mutata in UK vand golf VI (model deosebit) 2200 euro, si pui banii la moneygram ca sa fie sigura ca ii ai ca sa nu vina degeaba din UK. Sau Bmw f10 vreo 4 euro ca i s-a nascut fetita bolnava. Asta cu bmw-ul are vreo 2 ani de cand tot apare.
 
In mailul primit de la olx iti aratau si o imagine cu mailul scam.

zffqVhG.jpg
 
Era blocat continutul la distanta, de asta nu am vazut :D.
Arata bine...
 
Asta e slabuta si nu cred ca pun romanii botul :))
Una mai buna (pe care eu am intalnit-o) este in felul urmator: tu pui un anunt pe olx, mercador, etc, te contacteaza un strain care iti lasa un mesaj tradus in romana cu google translate in care iti spune ca este interesat de produsul tau si sa-l contactezi pe whatsapp. Dupa ce il contactezi iti baga o poveste (ca vrea produsul pentru nevasta lui, ca etc..), si dupa iti da adresa de livrare (mie mi-a dat una din Londra parca) si iti spune sa trimiti produsul la adresa respectiva si ca el plateste transportul. Dupa accea spune ca iti face plata prin paypal sau prin ce vrei tu si o sa-ti ceara adresa de email si numele tau (eu i-am zis ca doresc plata prin paypal). Dupa accea mi-a trimis un email fake din partea paypal in care spunea ca am o plata in asteptare si ca o sa imi intre in cont dupa ce primeste el coletul (faza amuzanta este ca eu i-am dat un nume la vrajala pentru ca stiam de smecheria dar voiam sa vad cum decurge :))).

Am atasat si 2 screenshoot-uri, dar discutia a fost mult mai lunga si era amuzant ca tot timpul imi dadea o alta adresa de livrare :))
 

Atașamente

  • IMG_1527.PNG
    IMG_1527.PNG
    371,9 KB · Vizualizări: 25
  • IMG_1526.PNG
    IMG_1526.PNG
    364,1 KB · Vizualizări: 25
Asta e slabuta si nu cred ca pun romanii botul :))
Una mai buna (pe care eu am intalnit-o) este in felul urmator: tu pui un anunt pe olx, mercador, etc, te contacteaza un strain care iti lasa un mesaj tradus in romana cu google translate in care iti spune ca este interesat de produsul tau si sa-l contactezi pe whatsapp. Dupa ce il contactezi iti baga o poveste (ca vrea produsul pentru nevasta lui, ca etc..), si dupa iti da adresa de livrare (mie mi-a dat una din Londra parca) si iti spune sa trimiti produsul la adresa respectiva si ca el plateste transportul. Dupa accea spune ca iti face plata prin paypal sau prin ce vrei tu si o sa-ti ceara adresa de email si numele tau (eu i-am zis ca doresc plata prin paypal). Dupa accea mi-a trimis un email fake din partea paypal in care spunea ca am o plata in asteptare si ca o sa imi intre in cont dupa ce primeste el coletul (faza amuzanta este ca eu i-am dat un nume la vrajala pentru ca stiam de smecheria dar voiam sa vad cum decurge :))).

Am atasat si 2 screenshoot-uri, dar discutia a fost mult mai lunga si era amuzant ca tot timpul imi dadea o alta adresa de livrare :))

exact asa am patit eu, cand am vrut sa imi vand telefonul. Tipul se dadea din Londra, vorbea in engleza combinata cu romana (nici el nu stiia ce vroia sa zica), doar atat am inteles, sa trimit eu coletul prin nush ce firma si ca el imi trimite banii (sa stau linistit). Cand l-am intrebat dar din ce motiv nu il cumpara din Londra.... pauza.... totala... deci mare grija, mai bine predare personala a bunului...
 
Asa ceva a patit si un amic de al meu dar in spania, cand a pus masina la vanzare pe net. La fel documente false ce plata e in asteptare si dorea ca masina sa fie livrata in UK cu o firma de transport aleasa de El, care nici nu exista.
Faza este ca amicul meu a cam pus boticul si era sa ramana fara masina si fara bani.
Deci aveti grija...
 
Zilele trecute am fost la un schimb valutar cu 2 ghisee. La ghiseul de alaturi un baiat a trimis vreo 1800 de euro in Grecia prin MoneyGram, si casiera il intreaba de ce trimite banii, pentru ca au fost foarte multe escrocherii in ultimul timp. Mie mi se pare ca in apropierea Craciunului au loc mai multe :))
 
Loading...
Back
Sus