Google sanctioneaza Fake Referer

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
De curand am citit un articol in care spunea ca dupa ultimul update de la google, acesta va sanctiona orice site care are fake referer. Multi care trimit trafic prin trafic exchange se folosesc de fake referer, ca facebook, twitter, google, pinterest si altele.

Cum face google verificare sau cum stie daca site-ul taua foloseste fake referer nu stiu, dar cred ca se foloseste de google analytics pentru cei care au instalat codul pe site-ul lor.
Personal nu folosesc fake referer pentru site mele ci doar pentru clipurile d epe youtube si dailymotion.

Daca e cineva pe aici care foloseste fake referer la site si are curajul sa recunoasca sa spuna daca a simtit scaderi in trafic sau pozitia in google a scazut in ultima perioada.
 
Am simtit scaderea CPM-ului, pe DailyMotion.
Asta presupun ca e din cauza la ip care se repeta de multe ori. Pentru rezultate ai bune, adauga si tu undeva la 50-100 video in script si seteaza undeva la 50-100 vizite pe ora la fiecare video.

Eu pe un cont am cpm de minim 5$ pe altul nu sare mai mult de 1.2$. :D
 
Problema ar fi la minutele vizionate fiind mai putine decat nr. de vizionari. Pana acum, am postat video-uri scurte (sub 1 minut), dar e posibil sa nu functioneze strategia. Stii daca CPM-ul este influentat de procentul de vizionare al unui clip? Dintr-un motiv sau altul, rar trece de 30% din video, chiar daca dau 20-30 secunde in plus (zic eu, pentru a compensa loading-time-ul). O sa incerc sa vad cum merge impartirea traficului. Voi incerca sa folosesc un refferal changer pentru blogspot (deci JS; presupunand ca gasesc unul bun) si sper sa mearga.
 
Stii daca CPM-ul este influentat de procentul de vizionare al unui clip?
Da. Recomand video de minim 3-5 minute pentru a primi un cpm mai mare. Clipurile de 10 minute primesc cpm si mai mare.
Problema ar fi la minutele vizionate fiind mai putine decat nr. de vizionari
Am explicat intr-un topic cum se face: Cum poti creste numarul de minute vizionate pe dailymotion

Dintr-un motiv sau altul, rar trece de 30% din video, chiar daca dau 20-30 secunde in plus
trebuie sa stii ca multi folosesc vps-uri foarte proaste si nu incarca bine sau deloc clipul. apoi mai sunt reclamele care dureaza minim 30 secunde. Asa ca de ai clip de 50 secunde adaugi un 10-15 secunde load + 30 - 40 secunde reclama. Chiar si asa nu vei avea 100% vizionare la clip.

efferal changer pentru blogspot
Citeste asta http://www.roforum.net/threads/cum-ascunzi-link-referal-sau-affiliat.181/ si cred ca am scris undeva cum poti face referer natural din blogger.
 
Da. Recomand video de minim 3-5 minute pentru a primi un cpm mai mare. Clipurile de 10 minute primesc cpm si mai mare.
Asta explica de ce atunci cand aveam vizionari la video-uri de vre-o 5 minute, aveam CPM in jur de $5.

Alternativ, voi incerca folosirea VPN-urilor (vpn.me, hotsopt shield trails) + MicroXP-uri pentru a face vizualizari ale clipurilor de genul. Atata doar ca trebuie sa fac asta pe PC-ul propriu, si nu prin VPN-uri... desi presupun ca as putea gasi o extensie de auto-reload pentru opera, pentru linux, pentru a face auto-refresh la video, dupa ce s-a terminat vizionarea.

trebuie sa stii ca multi folosesc vps-uri foarte proaste si nu incarca bine sau deloc clipul. apoi mai sunt reclamele care dureaza minim 30 secunde. Asa ca de ai clip de 50 secunde adaugi un 10-15 secunde load + 30 - 40 secunde reclama. Chiar si asa nu vei avea 100% vizionare la clip.
Nu e chestia de 100%, dar ...
screenshot.2.png
Citeste asta http://www.roforum.net/threads/cum-ascunzi-link-referal-sau-affiliat.181/ si cred ca am scris undeva cum poti face referer natural din blogger.
S-ar putea sa fi fost probleme la mutarea hostului, caci imi amintesc ca am vazut thread-ul acela, doar ca acum nu mai merge link-ul (da eroare)...
RoForum.Net - Eroare
Nu ai permisiunea să vezi această pagină sau să execuți această acțiune.
In orice caz, gaseste google script de change refferal pe JS...
 
Ultima editare:
S-ar putea sa fi fost probleme la mutarea hostului,
Nu este eroare. Topicul a fost mutat la sectiunea VIP Club si din cauza asta ai primit eroarea. Multe lucruri de acum vor fi disponibile in aceasta sectiune.
http://www.roforum.net/forums/general.153/

Pentru a avea acces este nevoie de upgrade la cont care se poate face aici. http://www.roforum.net/account/upgrades
Alternativ, voi incerca folosirea VPN-urilor (vpn.me, hotsopt shield trails) + MicroXP-uri
Asta necesita ceva munca. Mai usor este sa cumperi Boti instalti pe 100/1000/10000 calculatoare reale si sa faci accesari la clipuri sau ce vrei tu.
Se gasesc de cumparat si daca cauti bine poti gasi chiar ieftin.

O alta metoda este sa cumperi trafic de la altii pe diverese tari.
 
Mai usor, dar costa... daca ai banii, e bine, dar sunt destule persoane care nu doresc sa investeasca bani facuti in afara netului, pe net. Un MicroXP cu un VPN si un browser + duplicate-ul din Virtualbox si ai 10 masini in 5 minute... ideally...

Cat despre VIP, poate ar fi trebuit sa oferi VIP gratuit cateva luni, tuturor userilor existenti, eventual si in functie de activitatea recenta...
(Apropo, sper ca userii au acces liber la topicurile create de ei, char daca sunt in categoria VIP.)
 
duplicate-ul din Virtualbox si ai 10 masini in 5 minute
Acestea sa le folosesti pentru a genera vizite prin sisteme de TE si nu direct pe site tau sau clipuri, ca nu faci nimic cu 5-100 ip.

Apropo, sper ca userii au acces liber la topicurile create de ei, char daca sunt in categoria VIP
Doar topicurile facute de mine sunt mutate la vip.
 
Loading...
Back
Sus