Google sanctioneaza site-urile cu reclama inselatoare

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Google vrea de mult sa scape de reclamele inselatoare dar pana acum nu a facut mare lucru in aceasta privinta. Se pare ca anul acesta este unul decisiv pentru ca google a pus deaja in aplicare programul beta pentru sanctionare a site-urilor care afiseaza reclame inselatoare.

Pentru foarte multi va fi o lovitura foarte mare, in special serviciile de popup sau cpm care afiseaza doar astfel de reclame. Mai sunt si publiserii care folosesc astfel de reclame si care scot foarte multi bani lunar.
Parca vad ca 70% din site-urile de filme online vor disparea dupa ce se implementeaza 100% aceasta regula de la google.

Cum cred ca va functiona aceasta sanctiune si detectarea site-urilor.

1. google va face o baza de date cu toate sistemele de publicitate care livreaza reclame inselatoare. Asta daca nu are deaja aceasta baza de date.
2. stim ca google are sistem de detectare grafica a continutului media si prin acesta poate detecta o reclama inselatoare chiar daca sursa nu este in baza de date.
3. dupa detectare ppresupun ca google va afisa un avertisment in google webmaster sau ca atunci cand descopera virusi pe site. Dupa ce scoti reclamele va permite userului sa acceseze site-ul.

Reclame inselatoare sunt cele de gen fake player, fake install flash player, downlowd now si altele. Stim cu totii ca acestea nu ajuta cu nimic pe nimeni, in afara de cel care le-a facut pentru a spiona sau virusa calculatorul userului.
O alta lovitura va fi pentru sisteme de cpa sau cpi care scot bani 100% din acest tip de reclame.

Reclamele de mai jos sunt luate de pe un site de muzica care apare primul in google.
Toate ferestrele popup deschise au fost blocate de antivirus pentru ca au virusi.
YOghFRQ.png
mXBS2d8.png

hUgrUlb.png

Q0rOZvh.png

8rtTzVZ.png


Acestea sunt doar cateva exemple.

Ce este de facut?
1. Daca site-ul este unul vechi si ai munci la el, atunci recomandarea mea este sa renunti la acest de reclame
2. Trage cat poti de mult pana cand google iti sanctioneaza site-ul.

Daca site-ul vostru deaja a cazut in rezultate sau a iesit de tot din index, atunci cred ca stiti ce trebuie sa faceti.

Astept pareri despre noua regula de la google.
Este bine sau rau?
Cat de mult o sa va afecteze veniturile din mediul online?
 
Pe termen scurt, veniturile vor scadea pentru unii si vor creste pentru altii. Overall, suma veniturile tot pe acolo va fi ca si inainte.
 
Pentru mine este normal si corect ce are de gand sa faca Google :)

Nu sunt sigur, dar cred ca odata eliminate din Google, site-urile respective nu vor mai fi indexate niciodata (chiar daca elimina reclamele inselatoare).

Am observat faptul ca Google doreste sa faca curatenie. Unii utilizatori se plangeau pe forumuri ca site-urile lor de wallpapere (copiate de pe alte site-uri) au fost eliminate din index-ul Google. Dupa ce au adaugat texte langa wallpapere, au eliminat o mare parte din cele copiate, cererea lor de re-indexare a fost respinsa.
 
Este o parte buna si una rea... partea buna este ca multe site-uri dastea de duzina vor disparea si vor ramane site-urile cu potential.. + te poti uita la un film fara 1000 de pop-up-uri, iar partea rea pentru google este ca romanuu inventeaza el ceva si toto o sa innsele google pentru 1-2 ani pana gasesc solutii.
Am avut si eu 3-4 astfel de sanctiuni pe un site...am remediat problemele aratate de google si am reintrat in sistem. Momentan nu ma afectat cu prea mult...
 
Este o parte buna si una rea... partea buna este ca multe site-uri dastea de duzina vor disparea si vor ramane site-urile cu potential.. + te poti uita la un film fara 1000 de pop-up-uri, iar partea rea pentru google este ca romanuu inventeaza el ceva si toto o sa innsele google pentru 1-2 ani pana gasesc solutii.
Am avut si eu 3-4 astfel de sanctiuni pe un site...am remediat problemele aratate de google si am reintrat in sistem. Momentan nu ma afectat cu prea mult...
Românu ? Aici e vorba de internet, deci vorbim de world wide web, nicidecum de o singură ţară!
 
In primul rand,cred :
- Google doreste ca majoritatea sa foloseasca adesene sa scape de cei cu CPM,CPA etc.
- Google daca blocheaza reclame pop-up etc ar oprii ilegalitatea !
Multe siteuri fac piraterie,daca nuvar mai fi siteurile CPA,CPM lumea vede ca nu are ce sa castige si renunta.
Pe mine unul nu ma afecteaza,atata timp cat nu baga si facebook-ul aceleasi sanctiuni !
 
E o decizie foarte buna. Sunt destule retele decente prin care se poate monetiza un site.
 
Si am tot sperat sa fie doar un zvon...
sfarsit.png
 
Si mie mi-a sanctionat un site. Cred ca este de la netu tv pentru ca este un site nou si nu aveam reclame pop sau bannere. Ar putea fi si de la rapidvideo sau openload insa nu cred. Am sters toate playerele ca nu aveam decat vreo 200 . Am trimis examinare sa vad ce spune.

UPDATE

Am trimis cerere de examinare si iata raspunsul.

google.jpg

Site-ul este in regula acum si traficul a revenit la normal
google.jpg
 
Ultima editare:
Da netu ar fi de vina si la mine asa arata un link scanat cu sucuri :

0e92c8eb0d4f474081384298f0237a08.png


Dar la toate link-urile am folosit Embed code protected <script>.Daca folosesc <iframe> google protected si encodez link-ul in base64.Nu-l mai detecteaza ca virus.
Partea proasta este ca am foarte multe link-uri de schimbat.

993347dc47f546f7a2c400d6ef59ed8e.png
 
Unul din playere. inițial am scos pop-urile, și am fost respins. după care am scos și playerele și adnow si a fost ok. De la un player sigur. acum nu am stat sa scot cate unul sa îmi dau seama de la care. și sper ca nici pe viitor sa nu aflu. ca fapt divers, ieri nu am mai pus pe netu
 
Unul din playere. inițial am scos pop-urile, și am fost respins. după care am scos și playerele și adnow si a fost ok. De la un player sigur. acum nu am stat sa scot cate unul sa îmi dau seama de la care. și sper ca nici pe viitor sa nu aflu. ca fapt divers, ieri nu am mai pus pe netu

Bun si daca ai scos playere si le-ai adaugat din nou.Nu te sanctioneaza din nou ? sau ce merge pacalit ?
 
Pe url-urile respective nu le-am mai adaugat. Daca se intampla sa iti dea ca e curat si dupa aia primesti iar ca nu e, vei primi block 30 sa dai sa faca review.
 
Au fost tot timpul .co sau a fost si .io Acum vad ca .io redirectioneaza catre .co (Some pages on openload.io contain deceptive content right now.)
Acum am observat ca la mine zice ca e periculos din cauza ca unele pagini trimite catre informlogin.info
 
Openload de o vreme deschide popup care iti blocheaza browserul si daca ai setat auto download iti descarca fisiere la accesare.
Sincer sa va spun ca imi este teama sa accesez un site de filme fara adblock din cauza la paginele care le deschide.
 
Openload trece de adblock
 
Totusi greu de tras concluzii, dar eu cred ca firmele si retelele mari de advertising se vor conforma asupra unor reguli impuse de google. Pentru ca oricat de mare ar fi google, nu ar putea sa scoata din index asa usor site-uri cu traffic urias care chiar folosesc popup si banner, un exemplu ar fii p0rnhub, care monetizeaza prin trafficjunky. Deci nu stiu ce sa spun. Cert este ca se vor gasi solutii.
 
Loading...
Back
Sus