Greseli la promovarea pe Facebook

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Daca nu acorzi atentie la promovarea pe facebook si alte retele costurile tale pot fi mai mari cu 1000% si conversie foarte mica.

Ideea la acest topic mi-a venit aseara cand am vazut o reclama pe facebook.

Reclama era adresa femeilor si pentru persoanele care locuiesc in Romania.

Greselile la campanie.

1. autorul a ales persoanele care vorbesc limba romania si nu a specificat ssa fie afisata doar persoanelor care locuiesc in romania. Cand am intrat pe site m-am uitat la livrare si chiar am simulat o comandat unde am vazut ca livreaza doar pe teritoriul Romaniei.
2. produs dedicat special femeilor iar eu sunt barbat si nu trebuia sa vad reclama.

Doua greseli mici pentru unii dar care pot ridica costurile foarte mult. Pentru ca reclama era una care atragea cu siguranta a primit multe click fara o comanda la produs care a ridicat cosuturile la campanie si conversie mica.

Cand faceti o campanie pe facebook, adword sau orice alta retea, incercati sa specificati cat mai mult publicul tinta pentru a avea o conversie buna, asta daca e vorba de comanda la un produs sau un lead. Daca este pentru un site general si nu va intereseaza un public tinta anume nu trebuie sa va stresati prea mult.
Dar si aici in functie de articolul promovat recomand sa fie trimis la publicul care l-ar interesa si nu pe general.

In publicitate online numerele mari nu au valoare asa cum este cand analizezi traficul la site. Cu cat valorile sunt mai mici, cu atat costurile sunt mai mici si conversia este mai mare.

Exemplu:
1. persoane care au setat ca home Romania
2. Locatie Romania
3. Limba Romana
4. Sex - toti
5. Interese: nu este setat
6. Potential 7 milioane useri
7. Buget: nu este setat
d54b92c564a04fd89325c00668348fa3.png



1. persoane care au setat ca home Galati, Romania
2. Locatie Galati, Romania
3. Limba Romana
4. Sex - toti
5. Interese: nu este setat
6. Potential 240 mii useri
7. Buget: nu este setat
86483acb46b3490db0721229d034f3dc.png


 
am facut si eu numeroase teste, multe din ele nesatisfacatoare, dar totusi am obtinut formula pentru 3-4€/1000 vizite articol, si 10-15 € /1000 like-uri targetate pe femei Romania.

crezi ca se pot obtine rezultate mai bune de atat ?
 
Depinde de nisa, tara, ce promovezi exista metode diferite.
Eu cel mai mic cost pe actiune l-am avut de 0.004$, care cred ca este foarte bun.

In exemplu de mai sus, campania a fot facuta prost si cu siguranta va avea costuri mari. De ce trebuie sa vad eu un produs destinat femeilor ssi livrat doar in Romania?
Daca avea livrare in Uk sau spania si eram femeie atunci intelegeam motivul pentru care vad reclama.

Dar sa nu uitam ca de multe ori facebook a fost acuzat de nume mari ca nu respecta criteriile alese de client si executa actiuni cu boti pentru a mari veniturile.
Daca va aduceti aminte acum 2 sau 3 ani facebook a fost acuzat ca foloseste conturi fake din india sau alte tari la campaniile pentru strangere de like la pagini.
Era dat si un exemplu unde un client avea setat ca tara uk pentru like la pagina si alte criterii, iar la final a vazut ca majoritatea celor care au dat like erau din india sau arabia si fara activitate pe cont sau la interese acele conturi nu avea nimic din ce setase el.
 
L-am lăsat la setări pe general pentru toată lumea ,ce e drept nu e o pagină cu pisici :). La ultimul add am plătit 40 de lei si am avut 102 like-uri si un impact plătit de 1700 . Am setat pe județul Arad si vârstă intre 18-65+
cu cat audienta e mai restransa costurile sunt mai ridicate, pe mine ma intereseaza doar sa obtin trafic si de aici nu am probleme de genul

WmyyL8N.png


in prezent rulez cu succes campanii cu un profit de pana la 200% dar cu siguranta exista loc de mai bine deci sunt deschis in a schimba informatii, insa a nu se confunda cu oferitul de informatie gratis
 
Ultima editare:
cu cat audienta e mai restransa costurile sunt mai ridicate, pe mine ma intereseaza doar sa obtin trafic si de aici nu am probleme de genul

WmyyL8N.png


in prezent rulez cu succes campanii cu un profit de pana la 200% dar cu siguranta exista loc de mai bine deci sunt deschis in a schimba informatii, insa a nu se confunda cu oferitul de informatie gratis
Cam asa arata la mine campaniile .Screenshot_3.jpg
 
Loading...
Back
Sus