Intersectie semaforizata - cum este corect ?

val77

Member
Registered
Full Member
Salutare astazi mergeam cu cineva in masina in Craiova pe Calea severinului venind dinspre Filiasi si trebuia sa facem dreapta intr-o intersectie pe strada Pelendava , in acea intersectie exista semafoare destul de vizibile si clar de obicei acolo era Intermitent la Dreapta si puteai lua la dreapta fara sa astepti la semafor insa azi cand am venit acel intermitent nu functiona si omul a stat la semafor cel din dreapta pentru a se face culoarea verde, intre timp a venit cineva din spate si facea ca" toti dracii " ca vroia sa o ia la dreapta desi intermitentul nu mergea iar semaforul din dreapta era Rosu ! Acum intrebarea mea e cine a gresit ?
Mentionez ca semafoarele erau pe culoare rosie ambele.

Mai jos pun si 2 poze luate de google Maps cu situatia si intersectia respectiva:
 

Atașamente

  • p1.png
    p1.png
    114,8 KB · Vizualizări: 16
  • p2.png
    p2.png
    1,3 MB · Vizualizări: 17
Ultima editare:
Cat timp semaforul nu este pe intermitent respecți culoarea semaforului indiferent de directie
 
Trebuie sa respecti culoarea la semafor si o poti ignora doar daca un politist iti spune altceva.
Daca culoarea la cel din dreapta jos era rosie, atunci trebuia sa astepti pana se schimba. Pentru a vira la dreapta trebuie sa fii pe prima banda si nu adoua, pentru ca aceasta si a treia este pentru inainte.
Daca tu erai pe prima banda si voiai sa faci dreapta dar era rosu semaforul, atunci cel din spate a gresit si nu tu.
 
Nu eram eu la volan , si tocmai asta s-a intamplat , vecinu a stat la semafor pe banda 1 pt viraj la dreapta timp in care din spate a venit 1 si facea ca trenu si injura aiurea.
 
in care din spate a venit 1 si facea ca trenu si injura aiurea.
E vina lui ala. Daca nu erai pe banda care trebuie mai spuneam, dar asa poti sta linistit.
Ala din spate sa mai consulte cartea. :D
 
Nu erau defecte, doar cel intermitent nu functiona in rest cele principale functionau corespunzator.
 
Loading...
Back
Sus