Intre motivare si dezamagire - Afaceri online

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Zilnic sunt asaltat cu mesaje de la persoane care vor sa faca un banut online si in majoritatea cazurilor scenariul de mai jos se aplica.

La inceput vezi o idee sau pe cineva care face bani online si chiar foarte multi. De afara totul pare usor (in unele cazuri chiar este usor) si te gandesti ca si TU poti face asta.
Asa ca intra in joc motivarea care te duce sa faci ceva research, o intrebare pe forumuri.

40% renunta la idee dupa prima oara de research, asta in general pentru ca nu gasesc informatia care trebuie
30% renunta dupa ce au facut research si vad costurile cat si munca necesara pentru ca proiectul lor sa produca bani
15% renunta in primele 2 luni de cand au pus pe picioare proiectul
14% renunta dupa primele 6 luni
1% reuseste sa isi scoata investitia si sa tina proiectul peste 12 luni

Procentele sunt pe baza informatiilor care le detin din experienta mea cu mii de persoane care mi-au cerut sfatul sau ajutorul pentru a incepe o afacere online.

Asa cum am spus prima data vine motivarea dupa ce vezi pe X ca`i merge si face multi bani. Imediat pentru foarte multi vine dezamagirea atunci cand vad in primul rand volumul de munca si apoi costurile. Toata lumea se asteapta ca online sa faci bani imediat fara munca, ca totul este usor, dar in realitate nu este asa.

O persoana mi-a spus la un moment dat dupa ce i-am explicat ce trebuie sa isi faca afacerea online, ca mai bine lucreaza normal de la 8 la 16 pentru ca este mai usor si mult mai putina munca, plus poate trage chilul si tot este platit.

Munca online iti ofera independenta dar volumul de munca creste fata de un job normal si daca nu muncesti nu generezi venituri si de aici se intelege ca fara venituri nu poti supravetui. Multi cei care au o afacere online au un program de munca de 15-20 ore pe zi si chiar 7 zile din 7. Este adevarat ca scoate de 10 ori mai mult ca tine (in majoritatea cazurilor) dar si munceste de 100 de ori mai mutl ca tine.

O alta problema mare este stat cu ochii non stop pe statistici si banii generati. Desi am explicat de foarte multe ori ca acest lucur poate termina un proiect inainte de a incepe si chiar sa provoace probleme la mansarda lumea nu asculta. Stiti treaba cu laptele nu? Te uiti la el cum fierbe so desi ai stat 30 minute la foc maxim tot nu vrea sa fiarba si imediat ce ai intors privirea pentru o secunda a dat in foc.

Acelasi lucru se aplica si in afacerile online.

Plus nimeni nu urmeaza pasii sugerati si daca`i intrebi 110% iti vor garanta ca au urmat la sange dar cand incepi sa-i intrebi daca ai facut aia sau aia, iti vor spune ca nu. O alta problema cu pasii este ca trebuie adaptati situatiei pentru ca fiecare afacere, persoana este diferita si nu poate functiona exact 100% pentru fiecare.

Apoi mai este propriul sabotaj unde faci o munca atat de proasta ca proiectul sa moara si apoi sa ai o scuza ca nu a fost sa fie.

Sunt persoane aici pe forum care fac peste 15000 euro pe luna, dar si muncesc, nu mai spun ca sunt unii care pe langa veniturile online unde castiga foarte bine, detin si un job normal si totusi reusesc.

Aici intervine FOCUS pe task-ul zilnic si facut/urmat la sange si cand e nevoie adaptat situatiei pentru a fi in pas cu piata sau nevoi.

Nu vei reusi niciodata daca incepi de la ideea ca in 2-10 zile sa ai venituri considerabile
Nu vei reusi niciodata daca nu esti dispus sa investesti suma necesara pentru proiect. Sunt proiecte care suma necesare pentru a rula este de cateva sute de euro pe luna.
Nu vei reusi niciodata daca nu iti oferi un termen realist pentru proiectul in care sa ajungi la ce ti-ai propus. Prea mic vei ajunge sa fii dezamagit, daca e prea mare te lasi o ureche si poate mari costurile.

Doua exemple de astazi (doar astazi):
1. Dupa ce a vazut topicul meu cu telefonul m-a contactat pe skype ca ar vrea si el sa faca o afacere din asta si desigur daca`l pot ajuta. I-am spus tot e trebuie la care tipul imi spune daca nu cumva pot eu sa comand telefoanele si sa pun adresa lui de livrare, ca vezi draga doamne el nu stie cum sa comande online. I-am raspuns ca daca vrea asa atunci adauga un + de minim 10 euro per telefon care desigur a refuzat. In final imi spune ca nu este pentru el si ca nici nu detine suma pentru macar un telefon.
2. Cineva a vazut astazi un vlogger care era live si avea peste 5000 de persoane care`l vizionau. Desigur ca m-a contactat si mi-a trimis un print, nici macar link la canal. Se gandea poate ca ii fur ideea sau ceva de genul.
Ma intreba ca ar vrea sa faca si el asa ceva si cum poate ajunge sa aiba o audienta asa mare. L-am intrebat canalul respectiv cand a inceput, dar a spus ca nu stie., apoi sa imi dea link la canal sa verific, dar a refuzat.
I-am spus in mare cam ce are nevoie si ca este nevoie de munca si timp mult sa ajunga sus pe nisa asta. La final imi spune: Dar daca imi fac un site de filme online?

Persoane de gen ma fac sa nu ofer support gratis la nimeni si chiar sa ridic pretul la 100 euro pe ora. In acest fel vei incerca sa profiti la maxim de timpul cumparat.

Pe final retineti asta:
Daca o persoana in varsta de 65 de ani, cu zero cunostinte in domeniu, fara sa stie sa deschida un calculator, ce este acel domeniu web, hosting, reuseste ca dupa 2 ani de MUNCA si invatat sa aiba o afacere de succes, atunci TU care stii toate acestea din nastere de ce nu ai putea?
 
Loading...
Back
Sus