Mic script amestecare initiale

Andrei Telteu

Active Member
Registered
Full Member
In cautarea unui nume pt un proiect am facut un mic script in care introduc niste cuvinte cheie iar scriptul amesteca cuvintele si imi afiseaza 3 initiale aleatoriu din cuvintele cheie introduse.
M-am gandit ca poate va este volositor si voua.

Exemplu de folosire:
Y3Ef1NZ.png


Am facut putine modificari ca sa il puteti customiza usor:
PHP:
$keywords = explode(" ", "Cuvinte Cheie AICI Separate Prin Spatiu");
$nrRezultate = 50;
$nrInitiale = 3;
for ($i=1; $i<=$nrRezultate; $i++)
{
    shuffle($keywords);
    echo "<span style=\"padding: 0 25px;\"> ";
    for ($n=1; $n<=$nrInitiale; $n++) echo $keywords[$n][0];
    echo " </span>";
    if ($i % 10 == 0) echo "<br>";
}
 
for ($n=1; $n<=$nrInitiale; $n++) echo $keywords[$n][0];

As recomanda sa faci 2-3 functii separate si sa le pui intro clasa, astfel ai flexibilitatea dea a extinde functionalitatea si dea adauga noua functinalitate. Intro matrice patrata page loading va fi foarte greu, scoate cel putin al doilea for intro functie separata.

In rest felicitari pentru cod ;)
 
Nu prea stiu clase. Oricum e un script de unica folosinta intr-un proiect, deci conteaza doar sa mearga, nu prea conteaza viteza si eficienta.
 
Daca il faceai in Java/C# sau C/C++ aveai dreptate, dar cu PHP nu e usor. Fiecare element/functie/metoda care o creezi are impact asupra codului pe care il scrii. Pentru a invata clase citeste documentatia de pe php.net iar ca exemplu, poti sa te uiti la mine pe github sau urmareste : https://github.com/bovidiu/banca este codul lui @Alexandru C. care il voi modifica in clase si il voi reorganiza .
 
Loading...
Back
Sus