Nelamurire alegere nume domeniu

FRKI'N OUT

New Member
Registered
Salut, doresc sa deschid un site de filme online si nu stiu daca ma afecteaza cu ceva extensia .eu sau .tv ! Si daca vreau sa ma axez pe keyword-ul filme online da site-ul are constructia de genu filmetraduse sau filmesubtitrate ma afecteaza?
Adica mai exact am de ales intre ceva de genu:
filmeonlineblabla.tdl
filmetraduse.tdl , care ar fi mai bun?
 
Salut si tie, inainte sa creezi un topic nu ar fii frumos sa citesti regulamentul (http://www.roforum.net/threads/regulament-roforum.6/) si sa treci si pe la http://www.roforum.net/forums/introducere-membri.3/ sa ne cunoastem si noi? Te iert de data asta si uite si raspunsul la ce vrei tu.

Alegerea unui nume de domeniu este prima problema cu care se confrunta fiecare persoana sau firma in momentul in care face primii pasi pe internet. alegerea numelui potrivit, in conditiile in care majoritatea domeniilor .ro, .com, .net sunt deja rezervate, poate fi considerata o provocare.

Ce este un nume de domeniu?
Numele de domeniu este adresa care apare in bari de adrese a browserului atunci cand accesezi un site.
Spre exemplu, domeniul acestui site este solutiipc.ro.

De ce este important numele domeniului?
Numele domeniului, va vine sa credeti sau nu, este unul dintre principalii factori care influenteaza traficul pe care acesta il va genera. O alegere nefasta il poate face irelevant pentru motoarele de cautare, sau imposibil de retinut pentru cei interesati. in consecinta, alegerea unui nume inspirat poate face diferenta dintre succes si nereusita.

Cum aleg un nume pentru domeniul meu?
Prima decizie pe care trebuie s-o luati este daca vreti un nume de domeniu bazat pe brand sau pe cuvinte cheie. Desi tentatia este sa folosesti numelefirmei.ro, nu este intotdeauna oportun sau suficient.
aveti SC CovExpert SRL care vinde covrigi cu susan. Optati pentru Covexpert.ro sau pentru covrigicususan.ro?
Nu exista un raspsuns simplu, fiecare din cele doua domenii are avantaje si dezavantaje. avantajul evident al covrigicususan.ro este traficul pe care il poate atrage din motoarele de cautare, domeniul exact fiind mereu prioritar in criteriile google.
Foloseste eclusiv numele firmei DOaR daca aceasta este un brand (cocacola.ro, dacia.ro, ford.ro, cotnari.ro). in niciun caz cosmimar.ro, filconimpex.ro, pe care nu numai ca nu le va retine nimeni, dar nici nu vor sti la ce se refera)
ai o afacere locala? Vinzi covrigi doar in Brasov? alege un nume de domeniu sugestiv, de forma covrigibrasov.ro, covrigicususanbrasov.ro, fiind sugestive atat pentru clienti cat si pentru motoarele de cautare. Daca vreau covrigi in Brasov asta voi cauta pe google.
Ce as face eu? Sfatul meu este sa le luati pe ambele.

De ce tinem cont cand alegem numele de domeniu?
Daca pentru varianta bazata pe cuvinte cheie alegerea este evidenta, pentru creearea unui nou site/brand sunt cateva criterii de care e bine sa tineti cont.

  • Numele domeniului trebuie sa fie usor de memorat *ebay, amazaon, yahoo, google)
  • Numele domeniului este de preferat sa fie scurt (tpu.ro, gps.ro, emag.ro)
  • Evita cratimele (usor de confundat cu domeniul similar, fara cratime)
  • Evita limbajul de internet ( tzaramea.ro, retzete.ro, r3t3t3.ro)
  • Evita a si i (ramaitanar.ro ? ramiitinar.ro? ramitanar.ro?)
  • Evita dublarea literelor ( innorat.ro)
  • Evita cuvintele in limbi straine (cati romani stiu sa scrie corect mademoiselle, de exemplu?)
  • Evita denumirile de firma in cazul in care sunt „exotice” Mariflorconsrl.ro
Ca orice set de reguli, prezinta exceptii, puteti devia de la ele in cazul in care este oportun.

  • google dubleaza vocale
  • okazii.ro contine k
  • celebrul solutiipc.ro dubleaza i :)
  • go4it.ro e scris ca atare
Domeniu top level vs domeniu gratuit
Domeniile top level (TLD), sunt singura optiune in cazul in care ai un proiect serios. Nu poti inspira incredere cu un site pe un domeniu gratuit. E un compromis, o economie de maxim 200 de lei pe care orice vizitator o va privi ca atare. Nu vrei ca prima impresie a vizitatorului sa fie ca esti prea sarac sau prea zgarcit sa platesti sub 200 lei.
Daca ai target doar clienti/cititori din Romania, alege un domeniu .ro. Ce faci daca domeniul .ro dorit de tine e deja rezervat? incerci sa il rascumperi, sau doar cauti altceva. Nu e simplu, stiu, multe dintre domeniile atragatoare au fost deja rezervate, dar merita efortul de a cauta.
Ca ultima solutie, poti opta pentru .com sau .net daca pur si simplu nu gasesti un domeniu ro convenabil, dar tine cont ca romanii sunt obisnuiti sa asocieze domeniile romanesti cu .ro. Nu lua domeniu international din economie, se platesc anual, peste 3 ani deja sunt mai scumpe.
Sub nicio forma nu lua domenii de forma covrigi.com.ro, covrigi.net.ro, .covrigi.org.ro. Pe langa faptul ca sunt imposibil de retinut, exista riscul sa intre clientii din greseala pe concurentul covrigi.ro.

Sursa: alege domeniu


Mult succes!
 
Ultima editare:
Google nu tine cont ce e dupa punct. Nu va indexa .tv mai bine decat .org sau .net. Singura diferenta care o face este atunci cand este de la o tara. De ex daca este .ro, va primi puncte in plus pentru vizitatorii din romania. Daca mai rasfoiesti forumul, vei vedea ca totusi nu este indicat sa iti iei .ro pentru site de filme. Cum a zis si @AlexHD , cauta un nume usor de pronuntat si de memorat.
 
Ma gandeam la ceva de genul filmeserialeturcesti.tdl si ma gandesc sa nu ma afecteze la keywordul seriale online sau filme online. Si acel "boost" oferit de google cat timp tine? Si daca fac cateva bloguri free de la wordpress, blogger, etc... sa pun bl imediat atunci pe ele sau sa las o perioada pana cresc articolele bine in google si sa editez sa pun bl catre site principal? Si daca pun widget cu profilul de G+ imi ofera un boost ceva sau nu conteaza? Ma refer mai bine dau share la postare pe g+ sau sa tin widget cu el? Iar daca fac pagina de facebook sau grup, link-ul de este pus catre site pe pagina e dofollow sau nofollow? Si certificatul SSL imi ofera avantaj la indexare (timp de indexare si pozitie)? Se merita cum cumpar site-ul sa cumpar bl pentru el?
Legat de prezentare, am sa fac imediat un topic nou.
 
Imi poate raspunde cineva la intrebari?

Edit AlexHD: Data viitoare foloseste butonul Edit.
 
Ultima editare de un moderator:
1. ce aceasta nisa se pune probleme, ce gasesti liber ca majoritatea sunt luate si cati bani vrei sa cheltui pe domeniu. Pretul poate fi de la 1 la 100$ in functie de extensie.
2. daca e google base trafic atunci poti lua gen: filme-online-traduse-hd.com care te va ajuta la seo.

3. daca vrei ca domeniul sa fie usor de retinut si lumea sa acceseze direct, atunci trebuie sa fie ceva de genul: filmeonlinetradusehd.com

Adica mai exact am de ales intre ceva de genu:
Pe scrut cu cata este ai exact cu atat mai bine.
 
Multumesc! Puteti sa raspundeti si la celelalte intrebari referitoare la g+ si etc.. ma intereseaza si pe mine! Puteai sa faci alti topic pentru a pune intrebarile!
 
Loading...
Back
Sus