Oferta hosting 2016

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acest topic este un studiu de piata si la final daca consider ca totul ok, voi pune in aplicare.

Pachtele de shared hosting le faceti voi.

Deci ce specificatii ar trebuie sa aiba pachtele pentru urmatoarele preturi:

1.5 euro pe luna
3 euro pe luna
5 euro pe luna
10 euro pe luna

Exemplu pachet:

Numar de domenii incluse
Spatiu pe disc
Trafic inclus
Numar de DB
Ram inclus
Panele de control: cpanel sau sentora
Alte specificatii care credeti ca ar ajuta sau aveti nevoie

Daca pun in practica acest serviciu va fi valabil doar pentru userii [HASHTAG]#roforum[/HASHTAG] .
 
eu m-as orienta dupa preturile vechi de la gsoftcentral. Din punctul meu de vedere lipseste de acolo Physical Memory Usage, I/O Usage, Number of Processes si IOPS

La pachetul de 10 euro sau mai mult
spatiu pe disk - intre 5 si 10 GB
Addon Domains intre 5 si 10..e ok 5..eu as opta pentru 5
Numar de db - cate sunt addons domenii + 1 sau 2
Ram inclus - aici nu stiu cat poti oferi dar un 2Gb ram ar fi rezonabil ca sa ruleze ok si site-ul si cpanel
ip dedicat

Dar cel mai important lucru pentru mine este suportul. La fosti gsoftcentral ma ajutau cand aveam probleme chair daca nu tineau efectiv de ei. Noii adica ghesi.ro sunt slabi la acest capitol tocmai de aceea m-am mutat la hostico.

In concluzie e doar o opinie..nu e foarte ok deoarece nu cunosc piata si acest segment iar preturiel difera de multe ori. Fiecare pachet are plusuri si minusuri..de exemplu la hostico ca plus ai ssd pe toate dar esti limitat la Physical Memory Usage, I/O Usage, Number of Processes si IOPS
 
Physical Memory Usage, I/O Usage, Number of Processes si IOPS
La aceasta ma gandesc sa las la liber, in limita bunului simt. Daca clientul e nesimtit atunci il restrictionezi. Nu voi lasa la liber pentru toate pachetel.
Dar cel mai important lucru pentru mine este suportul.
Asta cred si eu. Uneori clientul prefera sa plateasca ceva in plus pentru a avea un support bun decat ceva ieftin si fara nimeni la support.
 
De ce nu faci un "offer builder", cu niste slidere, care iti calculeaza pretul?
Vrei 30 domenii si doar doua baze de date? Se poate!
Vrei 10TB SSD si doar 1GB trafic pe luna? SE POATE !!!
Vrei inghetata la cornet si sa si tii un site fara baza de date (ma rog, exceptand faptul ca PHP-ul te lasa sa folosesti db de pe alt host, ori SQLite...)? SE POATE !!!
Acum ideea este sa te iei dupa preturile deja existente si cu o regula de 3 simple, sa-ti stabilesti propriile preturi. (eventual minimul sa fie la 0.5€, pret la care totul sa fie pe 0, ca sa stimulezi lumea sa cumpere mai mult, sa iasa mai ieftin.) Dar pretul mimim per pachet sa ramana 1.5€.
 
De putut, probabil, cu suficient timp in CMS-ul pe care il folosesti. Practic, ai avea k pachete, unde k= n resurse inmjultit cu o[n]=nr de optiuni resursa N are.
Daca imi spui ce CMS folosesti, voi incerca sa arunc o privire, dupa ce termin sesiunea.
 
Nu folosesc nimic. Un html simplu cred ca ar ajunge. Userul alege ce vrea si la final ii afiseaza un pret. Apoi plateste prin paypal. Pachetul / configuratia aleasa de user o trimite mie pe e-mail.
 
invat API-ul PayPal...
Doar daca vrei dar nu este necesar.
Pretul final se ataseaza la tabelul paypal de plata predefinit inainte, care citeste valoarea x. Presupun ca este nevoie si de altceva, nu numai html simplu.
Daca vrei api, iti pot da de la immdomain.com sa il treaca automat in cont lui si va folosi sistemul de plata de pe acesta.
 
Daca vrei api, iti pot da de la immdomain.com sa il treaca automat in cont lui si va folosi sistemul de plata de pe acesta.
Problema este ca va trebui sa invat CMS-ul de la immdomain, inainte sa pot incepe sa fac ceva ca sa nu fac vre-o porcarie. Probabil se poate face cu HTML, CSS si JS (alege un pachet predefinit in paypal), ori +php, daca nu vrei sa predefinesti n-spe pachete, precum si sa le editezi de fiecare data cand schimbi oferta la orice resursa.
 
Loading...
Back
Sus