Online plan

Laurex

Active Member
Registered
Full Member
Ok. Am promis ca scriu despre ce am în cap, o fac aici, dacă nu e bine, mutați, va rog.
Sa încep cu începutul.Toata treaba asta are un background, vine din urma cu vreun an, când m-am apucat de citit tot felul de cărți de alea "Cum sa fii bogat". Am trecut prin Napoleon Hill, Kyosaky, alte nume obscure..pana la MJ DeMarco cu "The Millionaires Fastlane".Care pot sa zic ca e super, practic esența tuturor sistemelor de făcut bani.
Nu o lungesc mult aici, ideea e ca am trecut și la partea de online, m-am abonat la tot felul de newslettere.
Din nou, esența am găsit-o doar la vreo câțiva, printre care Ramit Sethi (vinde cursuri online despre persuasiune, finanțe, negociere..în fine, multe vorbe piperate la preț, dar le vinde cu mare succes).Altul ar fi Tim Ferriss, a scris și o carte "4 hours workweek", nu detaliez, e vorba de venit pasiv, în principiu afiliat, promovează chestii scumpe.
Ar mai fi, dar am zis ca nu ma lungesc :D
Avem backgroundul. Ce idei desprinde Laurex din toate astea? Ca e bine sa avem următoarele: venit pasiv din online, lista de subscriberi, conținut de calitate evergreen.In ordine inversa, dar am emoții acum :D
Da, mulți nu spun direct ca asta e sistemul, ei îți servesc răspunsul la căutarea pe google, îți arunca lead magnet un raport despre WordPress install sau ce bălării mai cauți tu și te-au adăugat în lista de e-mail și de acolo începe prelucrarea efectiva, unde încearcă sa te convingă sa cumperi produsul X.
Ce vreau sa spun cu asta e ca oricât de bine ai optimiza paginile, seo, trafic, chestii...vizitatorii vin, pleacă, actioneaza impulsiv,sunt de capul lor.Pe email dacă nu acționează din prima, mai ai a doua sau a treia șansă să convingi.Atat timp cât nu agasezi oamenii în asa hal încât sa dea Unsubscribe, ești boier.
Bun, de aici începe planul meu, care e un răspuns la întrebarea "Pot eu, un simplu muritor, sa fac asta?". În mare eu zic ca da, probabil ca trebuie sa îmi dea cineva un șut în *** ca sa fac pasul în fata.
Mi-am făcut asa o lista de materiale, cam ce ar trebui (tâmplar de meserie, ce sa fac)
1buc host, verificat diverse, m-am improtapit la Openshift, da 50k vizite lunar moka la site ținut la ei.Vps, scalabilitate, nu cade veci, nu sunt sigur de preturi dacă/când o fi nevoie de mai mult de 50k vizite
1buc blog/cms etc WordPress vine la pachet în Openshift, ușor de umblat cu el.Am încercat Joomla, Drupal șamd, mi-am prins urechile
1buc autoresponder
Aici sunt multe variante, indecis, înclin spre Mailpoet, plugin pentru Wordpress, super nice&easy, lista de emailuri e la tine în ograda, nu la altul. Limita de 2k subscriberi la Free și 99USD la premium ma țin un pic pe loc.
1buc SMTP relay, în caz ca Mailpoet.
Testat cu sendgrid, Mailpoet merge brici.Insa am descoperit Elastic Email.Sendgrid da 12k emailuri moka, EE da 150k. Winner clar
1buc pagina de fb șamd, consumabile, nu merita menționate
La asta adaug niște cheltuieli necunoscute încă pentru paid trafic, ca sa nu stau pana o ia organic din loc.
Ma opresc aici ca e târziu, revin cu adevăratele probleme. Nisa, limba, conținut..
 
Încă nu mi-am dat seama dacă te referi la un blog. Ma gândeam azi. Se vor înlocui mailurile pentru subscribers cu website push notifications?
 
1. recomand cand scrii texte lungi sa fie macar un spatiu intre paragrafe pentru a fi usor de citit.
2. pentru a aduna subscribe nu ai nevoie neaparat de host, ci un sistem de landig page care mai toate serviciile de send mass e-mai ofera. Mai poti folosi blogger sau host gratis.
3. la aceasta metoda nu ai nevoie de trafic la site ci cat mai multi subscribe. Sunte cateva exemple aici pe forum unde user cu 5 unici pe luna face mai multi bani decat unul cu 5000 unici.
4. subscribe cel mai usor se face prin facebook si adword si nu este nevoie de site special.
5. daca ai volum mare de subscribe si mesaje trimise, iti poti cumpara un vps sau dedicat de la online.net, setezi bine serverul de smpt si poti trimite cate vrei. Aceasta solutie este avantajoasa doar daca trimisi peste 100k mesaje / e-mail pe luna.
6. incearca sa aduni subscribe pe nise separate pentru a avea o conversie mai buna si rata de respingere mica.
 
Da, cred ca tehnic ar fi un blog.
Legat de push notifications, eu personal le urăsc.Sunt 95% online de pe mobil și am o placere fantastica sa dau Block la notificările astea.
Emailul nu va muri, zic eu, e folosit încă foarte intens.Avantajul principal e ca ai trimis în inbox, omul citește când vrea pe îndelete.
La notificări, e totul pe baza de impulsivitate "citește ACUM ce lucru ȘOCANT au mai făcut vedetele!!".
Impulsivitatea tine la pusti de 18 ani, sa zic. Dar banii nu sunt la ei, sunt la părinții care folosesc încă e-mailul pentru ca le trebuie la munca de exemplu, sau pentru simplul fapt ca e,cum am zis, mai ușor de citit pe îndelete,mai târziu, când nu sunt la munca și e timp.
PS.
1.O sa ma conformez cu paragrafele, scriu de pe mobil acum, e mai greu de organizat un pic, dar am prins ideea.
2.E bun și blog, mai scriu un articol despre nisa X, mai vine trafic din google pentru campania X, fără sa ma preocup prea tare mai târziu.
Un fel de presell.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus