Padure doborata suceava - Care este adevarul?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Toata lumea a vazut stirea cu padure doborata suceava si explicatia oferita de autoritati.
Personal nu cred o ioata din ce spun autoritatile legat de acest eveniment. Este nevoie de o forta foarte mare pentru a dobora un copac, asa ca va imaginati de ce forta este nevoie sa pui la pamant 35 hectare de copaci.

17c7268ad415419fa7715b8d5856b002.png


La o astfel de tornada, furtuna, nu ramanea nici o casa, om in urma acesteia, daca a reusit sa smulga din radacini copacii.
7ddc9e2b185e4e39b20bbbb622037ee8.png


Eu cred ca a fost cu totul altceva si chiar forma padurei distruse ridica semne de intrebare.
Aici aveti un material care explica forta necesara pentru a smulge din radacini http://www.metla.fi/silvafennica/full/sf44/sf444681.pdf
http://woodlandsteward.squarespace.com/storage/past-issues/windaffe.htm
 
fiind din Suceava tin sa mentionez ca la noi in zona, padurarii au o zicala:
Ura Ura Ura, traiasca doboratura! Si asa se ascund defrisarile :)
 
Daca acum este asa,imaginativa peste 10-20 ani.
Macar daca ar planta la loc insa cand vine vorba de plantatii primariile spun ca nu sunt bani in buget.
Dar de taiat copaci este buget (mentionez ca de plantat este mai putini bani de dat)
Insa asta-i Romania,tot ce a facut Ceauseacu este consumat acum ca lacomii fara sa punem jumatate din ce am taiat inapoi.
 
Nu este singurul loc, sunt destule locuri unde s-a deșifrat în totalitate...
 
sunt destule locuri unde s-a deșifrat în totalitate...
Eu nu ma refer la asta, ci la faptul ca atatea sute de hectare au fost doborate de o furtuna, nici macar o tornada.
Parerea mea este ca a fost cu totul altceva acolo si nu o simpla furtuna.

Daca cautati pe google russian meteor blast forest o sa vedeti ceva asemanari.
xkh376v7-1372241498.jpg


 
Eu nu ma refer la asta, ci la faptul ca atatea sute de hectare au fost doborate de o furtuna, nici macar o tornada.
Parerea mea este ca a fost cu totul altceva acolo si nu o simpla furtuna.

Daca cautati pe google russian meteor blast forest o sa vedeti ceva asemanari.
xkh376v7-1372241498.jpg


pentru o clipa am crezut ca tii cu lupul, insa ceea ce s-a intamplat in rusia acum 100 de ani mai mult a sigur o sa se intample si in romania, insa nu in padure ci la palatul parlamentului ... extraterestrilor nu le place iarba.... prefera altceva
 
Loading...
Back
Sus