Plecare in Anglia

Lesson

Member
Registered
Banned
Salutare,
Citesc de ceva vreme forumul asta si aplic la voi cu cateva intrebari. Pe la sfarsitul lunii ar trebui sa plec in Anglia pentru a ocupa un loc de munca deja stabilit.
Am iesit din tara foarte rar, niciodata cu avionul. As vrea cateva raspunsuri in legatura cu transportul aerian.
1. La bilete intr-o zi e 100lire, in alta e 60. Care e smecheria? Cine a calatorit in Anglia, cat a dat pe bilet?
2. Cat ar costa bagajul la cala? (cam 20-25kg)
3. O sa ajung in Birmingham, cam cat costa chiria si transportul pe acolo?
4. Ceva sfaturi pentru inceput intr-o tara noua mie?

Va rog sa raspunda doar cine stie, cine s-a lovit de treaba asta. Daca topicul nu are legatura cu nimic, va rog sa-l stergeti.
Multumesc.
 
Ovidiu si AlexH îți pot da informații, ei trăiesc în Anglia
 
1. La bilete intr-o zi e 100lire, in alta e 60. Care e smecheria? Cine a calatorit in Anglia, cat a dat pe bilet?
Cu o zi inainte de placere este mereu mai scump.
Cu cat arati interes mai mare catre o ruta cu atat pretul va creste. Recomand pentru un pret bun sa faci cautarea pentru bilet in momentul cand ai banii pe card disponibili si cu cel putin 2 saptamanii inainte.
Daca ai IP dinamic si vrei sa faci cautari regulate, atunci inchide orice browser si sterge cookie cu ccleaner.

2. Cat ar costa bagajul la cala? (cam 20-25kg)
Daca cumperi online in general are un cost de 20-25 euro pentru 20kg. Daca vrei sa platesti in aeroport atunci pretul se poate dubla.

3. O sa ajung in Birmingham, cam cat costa chiria si transportul pe acolo?
Depinde unde si cu cine vei sta. Daca alegi sa stai singur atunci te astepti la o chirie de minim 500£ + 110£ consul tax pe luna. Apoi taxa Tv care este 105£ pe an, internet, tv, lumina, gaz, gunoi.
Transportul estte in functie de orele in care calatoresti. Daca mergi cand pleaca si vine lumea de la munca, adica 7-9.30 si 14-18.30 vei plati mai mult pe bilet decat in moe normal.
Daca calatoresti pe aceiasi ruta tot timpul, e recomandat sa iti faci abonament ca vei iesi mai bine.
4. Ceva sfaturi pentru inceput intr-o tara noua mie?

In primul rand trebuie sa stii ca in UK absolut costa si multi bani in comparatie cu alte tari.
1. Daca mergi la shop, mai ales cel '' din Colt'' si vezi ceva foarte ieftin sa stii ca este expirat. Exista multe produse expirate in magazinele din UK. In general o cutie cu bere este 1.30£ si daca o vezi la 0.80-0.50£ sa stii ca este expirata. Mereu trebuie sa verifici data cand expira.
2. Tigarile si alcolul sunt foarte scumpe aici. Cel mai ieftin pachet de tigari in Uk este 6.25£, dar poti cumpara de la magazinele poloneze tigari de contrabanda rusesti intre 2.5 si 4£
3. Cea mai naspa rasa aici sunt Romanii, care daca simt ca iti merge bine, vor face tot posibilul sa te bage in pamant.
4. Vei vedea oferte de la romani cu chirii cu 250-300£ pe luna dar e per pat si nu camera, unde pot sta alte 4-7 persoane.

In orice ai face in uk, iti trebuie o adresa proprie si asta te va ajuta la foarte multe.
Daca nu ai permis de conducere, imediat cand vii sa iti faci unul provizoriu care te costa 47£ si in 2 saptamanii il ai acasa. Acest permis provizoriu iti va garanta intr--un fel acces peste tot pentru ca aici este a un National ID, ca buletinul la NOI.
Fara o adresa cu facturi pe numele tau iti va fi foarte greu sa iti pui net sau TV acasa.

Apoi iti trebuie cont bancar care la fell trebuie sa faci dovada la adresa cu facturi, dar daca ai permis nu mai e nevoie.

In Birmingham sunt foarte multi romani, asa ca ai grija.
 
E cel mai simplu mod de a deschide un cont, fara dovada de adresa, permis sau insurance number,
Din pacate nu cred in banci care nu iti cer ID sau vre-o hartie de identificare. Daca ai job si poti sa dovedesti ca locuiesti la adresa X orice banca din UK iti deschide un cont (poti avea si reconadare de la angajator)

@Lesson ce a spus @AlexH este adevarat, dar vreau sa adaug cateva lucruri

1. Chiriile in Birmingham incep de la £300/luna + utilitati pana la £900-£1000/luna, cu cat este mai ieftina chiria sansele sa stai cu X nr de oameni in casa, cresc.
2. Daca vi la munca si esti cu contract, cum ti-ai gasit unde sa stai fati NINO (National Insurance Number), fara asta nimeni nu te angajeaza (legal), plus ai 3 luni sa iti faci asta socodintuse din prima zi de lucru.
3. In special pentru Birmingham, sa ai mare grija fiindca orasul este "ciudat" si sa nu ai incredere in nimeni, mai ales ca 70% din oras este format din indieni.
4. Pentru ca Birmingham este format din mai majoriatea indieni, daca cumva o sa lucrezi pentru unul, sa fi pe faza fiindca o sa vrea sa te faca sa lucrezi gratuit si cu promisiuni de bani (dar real nu vei primii nimic). Plus sa nu ii crezi ce spun fiindca in 80% din cazuri, vor mintii si nici nu vor recunoaste vina.
 
E cel mai simplu mod de a deschide un cont, fara dovada de adresa, permis sau insurance number, ideal pentru cei care gasesc de munca repede.
Link nu merge dar sunt curios ce ai scris, pentru ca este aproape imposibil. Unele banci acum cer atat CI cat si Pasaport.
 
Accesează din nou. Monese iti cere ID si iti verifica identitatea, dar nu iti cere dovada de adresa sau recomandare de la angajator.
 
dar daca nu poti dovedii faptul ca esti in UK de peste 6 luni
Sorry dar nici asta nu e adevarat, cel putin din experienta mea.
Am facut contui bancare pentru multi, NINO si altele, la mai toate bancile si nu este regula de 6 luni.
Daca ai permis de conducere UK chiar si din ala provizoriu, faci cont in 45 de minute. Fara iti trebuie adresa si ID, dar am explicat cum se poate face rost de adresa.

Mai sunt cateva firme care iti fac orice act, cont fara sa fii prezent contra unei sume de bani.
 
Si eu am ajutat la deschidere de conturi bancare (Lloyds), iar pentru ca erau in UK de 3 saptamani (Slovaci), cu recomandare de la angajator + contractul de munca in care scria ca este angajat pe termen nelimitat, contractul de inchiriere si buletin am deschis contul. Iar pentru NINO, recomandarea de la angajator ajuta foarte multe + nu stai sa il astepti asa de mult.
 
Iar pentru NINO, recomandarea de la angajator ajuta foarte multe + nu stai sa il astepti asa de mult
Acesta se face cel mai usor.
1. suni faci programare si in functie de orasul in care locuiesti, aceasta poate fi adoua zi sau in cateva saptamani
2. mergi la interviu cu CI sau pasaport si daca nu retii adresa o scrii pe ceva
3. in functie de orasul in care esti, acesta va ajunge acasa intre 5 zile si 6 saptamani.
Din experienta mea, nicaieri nu am vazut ca recomandarea de la angajator sa grabeasca procesul. Este acelasi pentru toti.
Singul lucru care trebuie tinut mine, este faptul ca nu face NINO daca ai sub 3 luni in UK. Acum cu brexit e posibil ca unele reguli sa fi schimbat.

Numarul meu de contacta la NINO si alte servicii de la stat sau banci este trecut la cateva sute de romani. :D Cum stiam sa vorbesc, mergeam cu ei sa le fac actele. Eu mi-am facut tot ce trebuia intr-o luna jumate, iar unii au 4 ani si nu detin nici macar un act. :D
 
Salut, multumesc de raspunsuri.
Am cam 4 saptamani de cand am ajuns in Anglia, din care 3 de cand muncesc. Sunt angajat prin agentie si nu am contract nedeterminat.
Am fost la NINO acum o saptamana pentru interviu si mi-a zis ca vine in maxim 6 sapt.
In legatura cu cardul bancar, pot face fara nino in situatia in care sunt? Pot folosi cardul de la Payoneer sau Skrill ?:))
 
Salut, multumesc de raspunsuri.
Am cam 4 saptamani de cand am ajuns in Anglia, din care 3 de cand muncesc. Sunt angajat prin agentie si nu am contract nedeterminat.
Am fost la NINO acum o saptamana pentru interviu si mi-a zis ca vine in maxim 6 sapt.
In legatura cu cardul bancar, pot face fara nino in situatia in care sunt? Pot folosi cardul de la Payoneer sau Skrill ?:))
Vorbeste cu cei de la agentie. Mie mi-au cerut numar de cont si sort code, si cum nu am acte, de asta mi-am deschis la Monese. Din cate am auzit, e mai usor la acte daca ai permis si il treci pe UK.
 
Pe acestia ii intereseaza sa ai o adresa valida in UK. De asta cer NINO cand faci un cont, pentru ca scrie adresa pe care l-ai primit.
Daca nu ai permis, poti face repede unul provizoriu care te costa 45£ si iti ajunge in cam 5-10 zile acasa, sau poti folosi pentru moment Monese, dar trebuie sa platesti 5£ pe luna.
O alta metoda care este gratis sa spun asa, e sa pui o factura pe numele tau si dureaza cam 5 zile pana iti vine confirmarea cu care mergi la banca.
La Natwest daca ai permis provizoriu de uk iti faci cont in 45 minute, iar la barclays daca nimeresti o persoane de treaba, e gata in 60 minute.
 
Sa va spun cum am patit eu in Irlanda ...(ma gandesc ca e la fel ).
Primul lucru care l-am facut e sa trec factura de curent pe numele meu...nu aveam decat PPS ( dovada de la o adresa ..cum ca ai unde sta in Irlanda...se obtine fff usor ) . Cu acea factura si ID am mers la banca in Dublin...(,pe vremea aceea locuiam in centru Dublin ) ...o banca imi cerea si o scrisoare de la angajator...o alta banca imu cerea istoricul de la ultimele 6 luni de la contul meu din Romania ...o alata nu mi- a facut ..pt ca eu stau in Dublin 1 si banca era in Dublin 2,..etc etc ..motive
A trecut o luna si nu am rezolvat nimic..umbland aproape zilnic ...bun..m-am mutat mai la periferie...Din Dublin 1 in Dublin 24 . M- am dus la banca din aceasta zona .. ( aceiasi banca care mi-au cerut scrisoarea de la angajator ).. .cu ID si factura , si in 30 de minute am avut cont bancar ..fara sa fiu angajat sau cu scrisoare....
Ce vreau sa spun ...e ca depinde de la banca la banca ...de la oameni la oameni...daca vor iti fac daca nu , nu.
Toata treaba e sa incerci...prin toate metodele ...de putut se poate.
Bafta.
 
unde trebuie sa ma duc sa il schimb
Nu trebuie sa-l schimbi, ca doar nu vei sta ani de zile.
Poti suna aici pentru ajutor daca vrei neaparat sa-l schimbi.
Telephone: 0300 790 6801
Monday to Friday, 8am to 7pm
Saturday, 8am to 2pm

Nu uita ca trebuie trimis permisiul si Pasaportul la acestia pentru a schimba sau a face unul.
Personal nu recomad sa`l schimbi.
 
Loading...
Back
Sus