Problema grava de securitate la skype

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Prin vara skype a facut un update la permisiuni care a facut posibil ca infectarea milioane de conturi cu un singur cont compromis.

Pana la aceste update cand cineva iti trimitea un fisier acesta ramanea in asteptare pana tu acceptati fisierul, imaginea, documentul, etc. Dupa update skype descarca automat fisierul la tine in calculator, telefon, tableta si odata descarcat acesta poate rula si infecta pe toti din lista.

Asa sa intamplat cu virusul baidu care a infectat milioane de device.
Pe forum la skype sunt topicuri deschise de la inceputul anului dar skype nu a facut nimic in privinta asta.

Apoi mai este mesajul primit astazi de la skype care la un moment dat imi spune ca am contul suspendat pentru activitati suspecte. Am urmat pasii de recuperare si am reusit sa-l recuperez.
Asta ma face sa cred ca serverele skype au fost hacked si au fost furate datele de logare la milioane de conturi, iar acum tacit skype incearca sa dea vina pe tine, utilizatorul.

Am lasat un mesaj cu aceasta problema pe forumul la skype dar nici un raspuns pana acum si nici nu cred ca voi primi unul. Problema skype poate fi si problema microsoft si windows 10 cu share wifi sau network care este foarte usor hacked.

Chiar daca tu esti atent la ce faci, cineva din reteaua ta e posibil sa nu aiba grija si uite asa esti infectat si tu.

Doar pentru test si nu imi asum raspunderea, incercati sa trimiteti la oricine un shell, bat, script infectat care sa execute ceva. Daca acesta este bun va poate da chiar control la intreg calculatorul, telefon, tableta.
Doar trimiti fisierul si gata.
Daca vreti sa aveti milioane de vizite puteti face exact ca baidu. Faceti scriptul care odata descarcat sa trimita la toata lista link auto generate urmat de id skype si trimis acelasi fisier la toti. In acest fel in 24 ore ai cateva sute de mii de calaculatoare infectate. Numarul celor infectata conteaza in functie de cat de mare este lista de prieteni a celor care-i infectezi.

Eu am 271 persoane in lista, daca fiecare are in lista lor cel putin 100 de persoane, va imaginati cate calculatoare infectez?

 
Se pare ca skype a facut modificari la problema de mai sus. Acum nu stiu daca este dupa ce am trimis notificare la ei, sau si-au dat seama singuri.
Acum cand primesc ceva pe skype nu mai face auto donwload ci trebuie sa accept manual fisierul sau imaginea. A inceput de aseara asta.
 
Loading...
Back
Sus