Probleme wordpress

dafi.

Member
Registered
Full Member
Salut, am 2 probleme cu un site pe wordpress, aparute chiar dintr-o data, nu am instalat nimic, nu am dezinstalat nimic.
Prima problema, nu imi apar categoriile, ele sunt facute in detabase dar pe site nu apar, dar daca intru direct pe o categorie (direct prin link) imi apar articolele adaugate acelei categorii.
A doua problema, nu ma lasa sa scriu un articol nou
 
1. poate fi o problema de cache
2. problema de browser. Inchizi browserul, stergi cache si dns cache cu ccleaner si apoi incearca iar
3. executa un reinstall din wordpress admin. Nu vei pierde nimic din site, doar rescrie fisierele sau face upload la cele care exista.
4. poate fi chiar tema sau un plugin care nu este compatibil cu wordpess
 
1. poate fi o problema de cache
2. problema de browser. Inchizi browserul, stergi cache si dns cache cu ccleaner si apoi incearca iar
3. executa un reinstall din wordpress admin. Nu vei pierde nimic din site, doar rescrie fisierele sau face upload la cele care exista.
4. poate fi chiar tema sau un plugin care nu este compatibil cu wordpess
Le-am incercat pe toate si nimic...
 
Atunci incearca sa dezactivezi toate pluginurile si incearca sa faci un post. Daca merge atunci reactivezi cate un plugin si sa vezi la care este ptoblema.
Mai poti schimba tema cu cea default si apoi vezi daca functioneaza.
Install wordpress optimize si executa o optimizare la db, la fel poti merge in phpmyadmin si executa o reparare la db.
Daca tot nu merge, atunci ar trebui sa contactezi firma de hosting care e posibil sa fi facut schimbari care impedica wordpress sa ruleze bine.
 
Atunci incearca sa dezactivezi toate pluginurile si incearca sa faci un post. Daca merge atunci reactivezi cate un plugin si sa vezi la care este ptoblema.
Mai poti schimba tema cu cea default si apoi vezi daca functioneaza.
Install wordpress optimize si executa o optimizare la db, la fel poti merge in phpmyadmin si executa o reparare la db.
Daca tot nu merge, atunci ar trebui sa contactezi firma de hosting care e posibil sa fi facut schimbari care impedica wordpress sa ruleze bine.
Nu pot instala/dezinstala nimic (pluginuri, teme) cred ca este o problema de la baza de date, pentru ca am instalat wordpress pe un subdomeniu si este totul in regula, dar nu imi pot da seama cauza problemei, pentru ca nu am facut nici o schimbare, upgrade. Am incercat sa repar baza de date din phpmyadmin si degeaba.
 
Nu pot instala/dezinstala nimic (pluginuri, teme)
Ce eroare primesti?
Daca nu afiseaza nimic, atunci mergi in wp-config si pune true la debug sa afiseze erorile. Apoi posteaza aici eroare si in acest fel iti pot spune mai exact care este problema.
 
"WordPress: [Disk full (/tmp/#sql_aa1ad_5.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")] SHOW FULL COLUMNS FROM `wphe_options`" + altele de la tema, functions.php, dar acea este prima eroare si cea mai fregventa.
 
Va trebui sa contactezi hostul pentru a rezolva problema.
Ii dai eroare si vezi ce iti spune.
Mai poti verifica daca spatiul alocat la cont de hosting este full sau nu.
E posibil sa ai fisier error foarte mare sau unele generate de wordpress.
 
am și eu o problemă cu wordpress :
Fatal error: Allowed memory size of 268435456 bytes exhausted (tried to allocate 80 bytes) in /var/www/wp-includes/wp-db.php on line 1775
ce-o fi oare ?
 
am și eu o problemă cu wordpress
Am avut si eu eroarea asta, cred ca atunci cand am incercat sa schimb videomega cu un script. Am vb la suport si mi-a marit limita... dar pana la urma, am facut restore din cauza ca mi-a sters si alte playere.
 
Fatal error: Allowed memory size of 268435456 bytes exhausted (tried to allocate 80 bytes) in /var/www/wp-includes/wp-db.php
Problema persistă în continuare,.
Am mărit memoria la 512 mb, am dezactvat pluginurile/updatat aproape pe toate, fără rezulat.
N-a, încercat restore.
Chestia e că eroarea asta a început după ce am scos scriptul acela cu paienjenii de halloween (așa presupun), poate am șters din greșeală ceva din codul
Cod:
(footer.php)
<div id="footer" class="<?php global $post_type; if( $post_type == 'tvshows' ) { if(is_single()) { ?>tvshows_single <?php } } global $post_type; if( $post_type == 'episodes' ) { if(is_single()) { ?>tvshows_single <?php } } ?>">
<?php D82J5N5S4G22142GKJSHR(); ?>
</div>
</div>
</div>
<?php $code = get_option('code_integracion'); if (!empty($code)) echo stripslashes(get_option('code_integracion')); ?>
<script>
$(".se-q").click( function () {
  var container = $(this).parents(".se-c");
  var answer = container.find(".se-a");
  var trigger = container.find(".se-t");
  answer.slideToggle(200);
  if (trigger.hasClass("se-o")) {
    trigger.removeClass("se-o");
  }
  else {
    trigger.addClass("se-o");
  }
});
</script>
<script src="<?php echo get_template_directory_uri(); ?>/js/functions.min.js?ver=<?php recoger_version();?>"></script>
<script src="<?php echo get_template_directory_uri(); ?>/js/scrollbar.js?ver=<?php recoger_version();?>"></script>
<script>
!function(l){l(window).load(function(){l(".scrolling").mCustomScrollbar({theme:"minimal-dark",scrollButtons:{enable:!0},callbacks:{onTotalScroll:function(){addContent(this)},onTotalScrollOffset:100,alwaysTriggerOffsets:!1}})})}(jQuery);
<?php $activar = get_option('activar-scroll'); if ($activar == "true") { } else { ?>
$(function(){for(var i=0,t=$(".items .item"),e=0;e<=t.length;e++)i>3?($(".items .item:nth-child("+e+") .boxinfo").addClass("right"),5>i?i++:(i--,i--,i--,i--)):($(".items .item:nth-child("+e+") .boxinfo").addClass("left"),i++)});
<?php } ?>

</body>
</html>
Știe cineva ?
 
Ultima editare de un moderator:
Pai nu ai tema de pe site? Sa inlocuiesti fisierul unde ai pus codul cu cel original?
Daca ai salveaza inainte de inlocuire fisierul vechi.
 
Of și iarăși of.
Asta-i buba că n-am tema, e făcută/modificata de cineva și n-o găsesc pe net pe ea sau pe el.

uite codul din footer.php

Cod:
<div id="footer" class="<?php global $post_type; if( $post_type == 'tvshows' ) { if(is_single()) { ?>tvshows_single <?php } } global $post_type; if( $post_type == 'episodes' ) { if(is_single()) { ?>tvshows_single <?php } } ?>">
<?php D82J5N5S4G22142GKJSHR(); ?>
</div>
</div>
</div>
<?php $code = get_option('code_integracion'); if (!empty($code)) echo stripslashes(get_option('code_integracion')); ?>
<script>
$(".se-q").click( function () {
  var container = $(this).parents(".se-c");
  var answer = container.find(".se-a");
  var trigger = container.find(".se-t");

  answer.slideToggle(200);

  if (trigger.hasClass("se-o")) {
    trigger.removeClass("se-o");
  }
  else {
    trigger.addClass("se-o");
  }
});
</script>
<script src="<?php echo get_template_directory_uri(); ?>/js/functions.min.js?ver=<?php recoger_version();?>"></script>
<script src="<?php echo get_template_directory_uri(); ?>/js/scrollbar.js?ver=<?php recoger_version();?>"></script>
<script>
!function(l){l(window).load(function(){l(".scrolling").mCustomScrollbar({theme:"minimal-dark",scrollButtons:{enable:!0},callbacks:{onTotalScroll:function(){addContent(this)},onTotalScrollOffset:100,alwaysTriggerOffsets:!1}})})}(jQuery);
<?php $activar = get_option('activar-scroll'); if ($activar == "true") { } else { ?>
$(function(){for(var i=0,t=$(".items .item"),e=0;e<=t.length;e++)i>3?($(".items .item:nth-child("+e+") .boxinfo").addClass("right"),5>i?i++:(i--,i--,i--,i--)):($(".items .item:nth-child("+e+") .boxinfo").addClass("left"),i++)});
<?php } ?>
</script>
<?php wp_footer(); ?>
<a id="arriba" class="arribatodo" href="#"><b class="icon-chevron-up2"></b></a>
</body>
</html>

aici este ce iti lipseste tie
Cod:
</script>
<?php wp_footer(); ?>
<a id="arriba" class="arribatodo" href="#"><b class="icon-chevron-up2"></b></a>
 
Ultima editare:
Cod:
Fatal error: Allowed memory size of 536870912 bytes exhausted (tried to allocate 256 bytes) in /var/www/wp-includes/wp-db.php on line 1775
Tot nu pot scăpa de eroarea asta, chiar nu se poate face nimic ? N-am nici backup la site că-i dădeam un restore.
Vă rog, ajutați-mă. !​
 
Site iti consuma multe resurse. Daca ai cron-job care ruleaza la un anume interval, fie reduci din ele, fie le pui la distanta de cate o ora intre ele.
Linia respectiva este legat de serverul mysql.
Cod:
} else {
                if ( is_resource( $this->dbh ) ) {
                    $mysql_errno = mysql_errno( $this->dbh );
                } else {
                    $mysql_errno = 2006;
                }
            } - asta este linia 1775
Verifica in ftp daca ai fisiere ciudate sau dezactiveaza pluginurile si vezi daca face la fel.
Inainte cerea 256, iar acum vad ca vrea mai mult de 500mb
 
chestia e că se schimbă mereu ba 256, ba 500 ba 64 etc. Eu LA SITE AM ACCES aproape deplin dar n-am la dispozitie decăt pluginurile și pe voi sau ce mai citesc si eu pe net,sunt învătacel in astea dar asta-mi place...
Am să dezactivez pluginurile, dar cum verific dacă totul e ok?
 
Am să dezactivez pluginurile, dar cum verific dacă totul e ok?
Incearca sa faci aceiasi actiunea ca atunci cand ai primit eroare si vezi daca apare.
 
Loading...
Back
Sus