Promovare video youtube

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In acest topic vreau sa discutam despre metode de promovare video pe youtube. Mai jos posta un test realizat de mine.

Am postat acelasi video pe 3 platforme diferite, facebook, youtube, dailymotion.

1. Facebook - postat pe o singura pagina cu 1500 like si un grup cu 30k membri.
Rezultat: Peste 53000 vizionari la video
Venituri - zero
Like la pagina din share date de useri: 7

2. Dailymotion - share pe o pagina cu 1200 like si share pe doua grupuri care aveau fiecare cate 30k membri
Rezultat: putin peste 130 vizionari la clipul pe dailymotion
Venituri: contorizat 57 si un cpm de 5.47$
Subscribe: zero

3. Youtube - Aceiasi metoda ca la dailymotion.
Rezultat: 120 vizionari la video
Venituri: contorizat 90 si un cpm de 37.66$
Subscribe: 1

Dupa cum vedeti numarul de vizionari la facebook este foarte mare in comparatie cu youtube si dailymotion. Nu am verificat retention la toate sa vad cat % a fost vizionat din video.

De retinut ca video are 10 minute.

Metoda doi testata pentru a vedea daca se ridica vizionarile si incasarile la youtube si dailymotion.

Youtube.

Am luat un video de pe canalul meu youtube si am facut un montaj de 60 secunde cu cele mai tari scene. La final nu am adaugat link catre canal ci doar un mesaj de genul:
Cauta '<nume canal> channel' pe youtube
In traducere : Cauta AlexH Channel pe google.

Am urcat clipul de 60 secunde pe o pagina facebook urmat de un mesaj + link catre playlist-ul din care face parte video respectiv.
Link l-am trecut prin bit.ly pentru ca ofera statistici mai relevante decat goo.gl.
Mesajul a fost unul general de genul:
Daca ti-a placut vezi mai multe video [HASHTAG]#funny[/HASHTAG] pe canalul meu [HASHTAG]#youtube[/HASHTAG]. + link

Rezultat:
Clipul de 60 secunde a avut peste 120.000 vizionari.
Numar de persoane care au dat click pe link: putin peste 7000
Numar de vizionari contorizate de youtube: aproximativ 2500
Numar de minute vizionate: 16000
Numar de vizionari platite: 715
CPM mediu : 27.42$
Subscribe castigati: 3
Like la video: 18
Coment: 6

Dailymotion.
Am facut acelasi lucru ca la youtube.

Rezultat:
Clipul de 60 secunde a avut peste 85.000 vizionari.
Numar de persoane care au dat click pe link: cam 3900
Numar de vizionari contorizate de dailymotion: aproximativ 1800
Numar de minute vizionate: 8100
Numar de vizionari platite: 450
CPM mediu : 5.23$
Subscribe castigati: 0
Like la video: 2
Coment: 0

De retinut ca cifrele de mai sus sunt aproximative nu exacte.

Din cele scrise mai sus vedem ca adoua varianta da mai multe rezultate dar e nevoie si de ceva munca in plus.
Conteaza mult nisa la video, calitatea acestuia, imaginea default setata si montajul realizat.
Nu pot garanta ca veti avea aceleasi rezultate daca faceti la fel. E posibil sa fie la fel, mai bun sau chiar mai rau. La fel conteaza si reteaua MCN cu care colaborati.

Daca cineva de aici a testat metode, rog sa posteze mai jos si sa invatam unii de la altii. Chiar daca facem share de metode, este loc pentru toata lumea pe piata.

Sper ca ati inteles ceva din ce am scris. :D
 
Normal că este loc pentru toată lumea.
Asta e bună tare : Cauta '<nume canal> channel' pe youtube .
 
De ceva timp mi-am facut canal youtube si am incercat diferite metode de promovare asa ca voi incerca aici sa fiu cat mai explicita in speranta ca o sa va ajute si pe voi .
Postez zilnic cate 2 sau 3 clipuri luate de pe ici colo pe care de obicei le modific si intotdeauna aproape pe schimb coloana sonora , pana acum nu au fost reclamatii de nici un fel .
Realizez si colaje cu fotografii si muzica atunci cand sunt stiri despre celebritati mai deochiate .
La fiecare clip pe langa un titlu bun care sa sara un pic in ochi si sa aibe cuvinte cheie cautate pe youtube relizez si o descriere de cel putin patru cinci propozitii in care mai adaug si alte cuvinte cheie plus hastaguri .
Dupa ce am postat clipul ca mai toata lumea dau share , pe twiter , facebook g plus .
Dupa cum bine sitii pe g plus sunt grupuri pe de cateva milioane de oameni exact pe tema youtube unde puteti posta fara probleme .
O alta sursa foarte buna este reddit , tumblr .
Poate ca la inceput o sa vi se para multa munca insa cand devine obisnuinta nu dureaza mai mult de 20 de minute de clip sa postati peste tot .
Am ajuns acum la 1500 de subscribe si la 100 de euro pe luna castig .
Folosind metodele de mai sus am avut garantat la fiecare clip intre 500 si 5000 de vizite la scurt timp dupa postarea clipului .
Nu recomand sa folositi intro la clipuri pentru ca cei care iau clipuri de pe youtube sa puna la ei pe site intr-un articol fug de asa ceva .
Din experienta proprie am avut clipuri care au ajuns la 500 k in cateva zile fara intro , cum am pus nu a mai luat nimeni , cum le-am scos din nou iarasi au aparut clipurile pe alte site si am urcat la cateva sute de mii de vizite , sper sa fi fost de ajutor .
 
Pyo sincer eu am inceput in joaca si indemnata de Alex ca mereu imi spunea pune fata si fa-ti canal ca poti sa faci banuti .
Am inceput incet si apoi am reusit sa-mi dau seama singura intr-un fel experimentand si acum sincer eu sunt multumita pentru ca 100 de euro sunt banuti frumosi pentru 15-20 de minute de munca pe zi .
In plus mereu exista sansa ca aceste clipuri , colaje sa fie preluate de alte site si atunci sumele devin foarte mari .
Cred ca cel mai important lucru la youtube este sa nu postezi un clip si sa ramai doar la atat .
Trebuie neaparat sa dai share si sa incerci sa aduci si vizitatori dinafara .
Ptr mine reddit si g plus sunt cele mai tari si cu siguranta ptr multi va fi la fel .
Sunt intotdeauna binevenite si alte pareri si sugestii , poate asa reusim sa ne ajutam unii pe altii .
 
yepuras, ti-am vazut citeva videoclipuri, cu ce program lucrezi?
 
Vreo metoda bunicica de promovare pentru youtube LIVE cunoaste cineva? :D
 
yepuras as vrea sa te intreb pe redit cum faci sa postezi un video de youtube? eu de fiecare data cand incerc mil sterge redit ... trebuie cont vechi sau care e metoda ? :D
 
incearca sa ai peste 50 de comentarii si 50 de puncte si atunci nu le mai sterge daca le pui unde trebuie , mai trebuie sa citesti si regulamentul unde postezi , ai voie video sau nu mai poze , etc .
 
Loading...
Back
Sus