Recomandare CDN

Ovidiu Bokar

It's not a bug, it's a feature!
Administrative
Registered
Full Member
Inspirat din postul http://www.roforum.net/threads/external-link-cum-e-mai-bine-new-tab-sau-same-page.822/ am scris un articol pe blogul personal, despre cum poate CDN sa ajute websiteul care il detineti si ce beneficii veti avea, cu o lista de firme care le recomand pentru servicii CDN:
  • Amazon
  • OVH
  • MaxCDN
  • CloudFlare
  • Dropbox
La o parte dintre servicii am gasit si module/plugins/componente pentru cele mai folosite CMSuri (WordPress, Drupal si Joomla).

Personal as recomanda Amazon (AWS) CDN, cu toate ca nu am implementat inca in serverele mele, dar la lucru folosesc AWS.
Aici gasiti tot articolul.
 
Pentru userul de rand cloudflare.com este cel mai bun. Apoi amazon care ofera 10 luni gratis.
La ovh e bun ca ofera failover ip care permite balanta la cereri pentru a oferi informatia cat mai aproape de utilizator.
As mai recomanda online.net care face parte tot din familia ovh. Ce e misto aici ca iti ofera un vpn privat de pana la 10Gb FD intre servere.

Un lucru ar trebui explicat ce este cdn, pentru ca multi nu stiu cu ce se mananca.

Un exemplu care o sa va faca sa radeti putin.

cativa din amicii mei care au site de filme au auzit de CDN si au zis implementeze si ei acest serviciu pe site lor.

Asa ca au facut un folder CDN pe propriul host unde au pus pozele si in unele cazuri clipurile. Apoi se plangeau ca site-ul le merge greu desi fisierele media ruleaza pe CDN.

Ei credeau ca de fac acest folder CDN site va afisa fisierele media din CDN.
:D
 
Amazon ofera 12 luni gratuit CDN pe urma este $0.007/Gb sau ceva asemanator.

Un lucru ar trebui explicat ce este cdn, pentru ca multi nu stiu cu ce se mananca.
Am facut un sumar la ce este CDN iar linkurile te duc direct la website, sau te referi sa un "set up cdn" ?
 
cred ca amundoua sa inteleaga tot 'omul' . :D
Cei din exemplu de mai sus le explicasem de o gramada de ori ce este CDN si tot nu ai inteles.
Cred ca cel mai bine este sa facem un tutorial cand trebuie folosit CDN, in functie de ce, tip de site, etc. Asa cred ca va ajuta lumea mai mult. Oricum e buna postarea ta.
La ce ma refer eu sa le dam Mura in Gura ce si cum se face. :D
 
Loading...
Back
Sus