Repost de la Dailymotion - Metoda usoara de a face bani online

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acum 2 zile am primit o notificare de la dailymotion legat de o noua optiune si anume REPOST VIDEO. Asa ca am facut un scurt video in care sa va arata cum functionaza si cateva explicatii.
Cu aceasta noua optiune dailymotion da peste nas celor de la youtube si va aduna foarte multi creatori de continut.
Dupa ce a fost lansat tumblr, toata lumea a inceput sa implementeze sistemul de repost, chiar si wordpress a baga aceasta optiune la un an dupa aparitia tumblr.
iHnOAsC.png

Poate unii dintre voi nu vedeti adevarata valoare la aceasta optiune, asa ca va explic eu mai jos.

Sa spunem ca vreti sa faceti un canal cu trailere pentru a genera bani. Pe youtube este aproape imposibil sa faci asta din cauza la drepturile de autor, care pe langa faptul ca iti sterge clipul, nu poti genera bani din vizionari, exista riscul sa iti inchida contul.

Repost de la dailymotion iti permite sa ai un canal de trailere si sa scoti bani.
Cum poti face asta?
1. te abonezi la canelele marilor case de productii, gen Marvel.
2. cand apare un trailer nou imediat dai Repost la video
3. Il promovezi si castigi bani din vizionari.

Poti face repost la orice video de pe dailymotion si sa generezi bani din vizionari.
Asa ca nu trebuie sa mai pierzi ore intregi pentru a face un clip, apoi sa-l urci pe canal, ci pur si simplu dai un search si apoi repost pe canalul tau.

Bani usor de facut fara multa munca.

Se ofera cineva sa doneze 10% din banii generati pe dailymotion catre roforum pentru ideea geniala de a face bani? :D

Tutorial video facut acum pentru a vedea live cum se face.

Video care l-am repostat in tutorialul de mai sus.


Daca aveti intrebari stiti ce trebuie sa faceti.

Update:
Media CPM pe dailymotion este de 3-5$, asa ca la 1000 vizionari contorizate faceti cel putin 3$.
 
Cei 10% ii donam pt o cauza nobila?
Da, pentru a ajuta forumul sa caute si sa posteze alte metode usoare de facut bani. :p Acest llucru necesita timp de cautare, testare si apoi postare in asa fel incat tot omul sa inteleaga. :D
 
Eu o sa ma apuc serios de dailymotion si donez 10% catre RoForum. Am zis!
Trebuie profitat acum cat este usor si nu exista multe reguli ca la youtube.
Cu un site mediu de filme online se pot genera cateva sute de euro pe luna.
 
Cum poti sa faci promovare sa ai vizualizari
In general pe retelele sociale.
Grupuri si pagini facebook, google plus, twitter, asta pentru trafic organic.
Poti face si cu trafic exchange dar rata de contorizare in ultimul timp a scazut undeva la 10-15% din numarul total de hits trimise.
 
Salut, interesanta idee dar este eronata am vazut ce ai postat si pe ro forum dar scrie f clar inclusiv in textul din videoul tau , daca tu dai repostare la un trailer de ex , views faci dar castigurile merg la uploaderul original. Mi se parea mie ca e prea usor, sau mi-a scapat ceva ?
 
Salut, interesanta idee dar este eronata am vazut ce ai postat si pe ro forum dar scrie f clar inclusiv in textul din videoul tau , daca tu dai repostare la un trailer de ex , views faci dar castigurile merg la uploaderul original. Mi se parea mie ca e prea usor, sau mi-a scapat ceva ?
Din cate inteleg eu, veniturile se impart intre tine si cel care detine drepturile de autor.
 
"The repost feature lets you make clips from your favorite videos and publish them to your channel. It's a great tool for sharing videos and growing your audience. If a user reposts your video, you'll get even more views. Learn more about the feature here.

Note: All ad revenue generated from reposts is credited to the original uploader, not the reposter. Views are credited to both the original uploader and reposter."

Din ce scrie aici pe siteul lor oficial doar views-urile se impart nu si castigurile, nu?
 
Ma puteti ajuta cu ceva?Am activat monetizarea de la dailymotion de vreo 5 zile.Am incarcat cam 20 de video-uri si am cam 400 de vizualizari insa la statistici imi apar toate pe 0 si CPM cu - .Am introdus toate datele bancare tot...Am trimis si celor de la dailymotion un ticket insa inca nu mi-au raspuns.A mai patit cineva asta?
 
La dailymotion iti va arata cu intarziere rezultatele ( astazi am verificat si au o intarziere de doua zile), raspunsul la ticket iti va veni dupa cateva zile bune. De miercuri astept si eu un raspuns referitor la plata de la ei si nimic pana acum.
 
Aici e ca pe YT? Gen, trebuie ca toate video-urile uploadate sa fie originale sau pot lua video-uri din alta parte?
 
Stiti cumva care e faza cu asta?Adica am 127 de vizualizari pe 1 iunie,iar la monetizare filme imi apar decat 18.
 

Atașamente

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    16,3 KB · Vizualizări: 15
  • Capture2.PNG
    Capture2.PNG
    67,5 KB · Vizualizări: 15
Pai e simplu.
1.Dailymotion fura la greu
2.Multi au adbock activat si daca nu afiseaza reclame nu primesti bani
3.Depinde de timpul care a stat userul pe video. In statistici iti spune cate procente din video a fost vizionat.
 
Care e faza cu continutul 18+.Cand am creat un alt cont si am incarcat un video (nici macar nu avea nuditate),chiar daca aveam casuta cu "continut pentru adulti"bifata tot mi-a fost banat dupa 1 zi.Am un cont facut cam de 2 sapt.Daca incarc un astfel de video pe acest canal (25k views si 3 abonati) care sunt sansele sa fie banat?Stie cineva?Adica eu am vazut astfel de clipuri pe dailymotion la greu...
 
Nu bifa nuditate sau +18.
Daily are niste filtre unde si daca pui in titlul smart ass il trece ca plus 18.
Recomandarea mea este sa nu ristici daca ai canal oficial, bun si vrei sa faci ceva.
La fel poti face un ticket si cere info.
 
Loading...
Back
Sus