Romanul de dupa alegerile prezidentiale 2014

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca este perioada care imi place cel mai mult. Pentru ca in ultimile 3 alegeri prezidentiale am avut dreptate la ce va urma si cum vor reactiona cu totii. Ma bucur ca am avut dreptate, dar nu ma bucur ca s-a intamppla, mp-as fi bucurat daca lumea odata in viata lor ar alege si ar face ceva pentru tara lor, pentru viitor.

Urmaresc retelele sociale constant sa vad cum reactioneaza oamenii la diverse evenimente. La alegerile de anul trecut am zis ca actualul presedinte Iohannis este impus cu forta de grupuri de interese externe si erau in stare sa mearga pana la un mini razboi civil pentru a il impune ca presedinte.

De cateva zile vad comentarii de genul: Imi pare rau ca l-am votat si sustinut pe Iohannis, urmate de multe cuvinte care nu le pot scrie aici.
Daca spuneam ceva de genul in ziua alegirlor de anul trecut cu siguranta as fi ajuns in spital pentru cateva saptamani. Nu exista sa spui ca nu votezi cu Iohannis ca imediat te faceau comunist si ca votezi cu Ponta, dar fara sa se gandeasca macar o secunda ca poate nu vrei sa votezi cu nimeni sau ai alta preferinta.

In viziunea acestora asta e democratie unde o majoritate manipulata si cu creierul spalat sustin un candidat si cei cere nu sustin aceasi candidat sau nu au aceiasi opinie trebuie sa moara.

Nu mi-a placut basescu deloc, chiar il urasc foarte mult, dar in acelasi timp il apreciez. Daca era pro Romania, ar fi fost un presedinte bun. Desi era la mana cancelariilor europene si a USA, stia in fata publicului sa spuna nu.
Pe cand Iohannis face exact ce ii dicteaza grupurile de interese. Imi amintesc ca a avut o vizita programata in republica Moldova si pentru simplu ca angela merkel a zis nu te duce, si-a anulat imediat vizita. Apoi a impus la toti din parlament sa anuleze orice vizita pentru Moldova. Acesta este un mic exemplu, daca cautati mai sunt si altele.

Un presedinte care joaca dupa cum canta altii, nu este bun pentru nimeni, in afara de cei care dau comenzile.

Suntem intr-o situatie foarte periculoasa acum si daca am avea un presedinte bun care sa traga cu tara, am putea profita la maxim si ne-am putea impune pe plan mondial. Nu ma refer doar la plan decizional ci si pe plan financiar. O rata a dobanzii de impurumut la FMI mai mica sau chiar reducerea sumei pe care trebuie sa o platim. Sau ajutor financiar pentru toate manevrele care se fac in acest moment. Dar nimic din toate acestea ne se intampla. Din contra, statul roman plateste pentru tot si pe langa toate acestea orice amarat de soldat american are imunitate pe teritoriul romaniei. Deci pot face orice doresc, sa ucida, violeze, sa fure caa nimeni nu ii poate atinge. Stim destul cazuri in trecut unde au murit oamenii iar cei vinovati nu au patit nimic.

Deciziile luate in ultimul timp pe plan financiar si politic nu sunt in folosul romanului de rand ci pentru a sustine acele gruuri de interese. Sa ne uitam bine cine ne conduce serviciile speciale de informatii si alte departamente cheie din stat.
Romania anului 2015 nu ne apartine noua romanilor ci a unor grupuri care se folosesc de tara noastra pentru asi atinte scopurile.

Degeaba tipam acum pe facebook, twitter sau pe bloguri ca ne pare rau ca l-am votat pe iohannis ca nu este salvarea care o asteptam, pentru ca nu ajuta cu nimic. Trebuia sa va ganditi anul trecut cand ati pus stampila pe acesta. Aceiasi greseala o sa faceti si peste 5 ani, in caz ca vom avea alegeri daca nu cumva vor fi inghetate pentru situatia care va veni.

In final va dau acordul sa ma faceti comunist, ca sunt pueponta, ca sunt anti-roman sau orice vreti voi. O rugaminte am la voi inainte de a deschide gura si scoate toate acele cuvinte frumoase din vocabularul de mahala care il ai. Gandeste pentru 1 secunda, apoi daca nu cer prea mult foloseste google.com care poate fi un ajutor si prieten foarte bun.
Daca la final tot mai vrei sa imi spui acele cuvinte frumoase, o poti face si te asigur ca nu ma supar.

Voie buna....
 
eu unu ma bucur ca a ajuns Iohanis presedinte, si il sustin si acum cu acelasi optimism cum am fost atunci.
 
Loading...
Back
Sus