SC Brand Tube - Youtube claim abuse

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
SC Brand Tube a facut claim abuzive pe youtube la un clip postat de mine in 2014 pentru cantecul Deșteaptă-te, Române!.
  • Video title: Protest Paris,Franţa Trocadero ,9 noiembrie 2014
  • Copyrighted song: Deșteaptă-te, Române!
  • Claimed by: SC Brand Tube

La o cautare pe google SC Brand Tube este infiintat in februarie anul acesta (2016) si imi face claim la un video postat in 2014?
Plus acelasi video este postat pe mai multe canale si as vrea sa stiu daca a facut claim la toate.

Aici aveti datele la firma
http://www.listafirme.ro/brand-tube-srl-35629101/
Acesta este video in cauza


Sa fie problema ca video apare primul in google si daca e asa cum pot acestia sa faca claim la imnul national al romaniei.
Daca primi claim de acest gen pe youtube nu ezitati sa raspundeti si spuneti ca este un abuz, ca google pe viitor sa stie cum trateaza cererile venite de la firme de gen.
img
 
Asa arata claim pe youtube:
img


Aici gasiti date despre firma
https://ro.wikipedia.org/wiki/Electrecord


Acesta este mesajul meu catre youtube.
Deșteaptă-te, Române este imnul national al Romaniei si indiferent cine`l canta nu poate intra sub incidenta drepturilor de autor. Nu am nici o problema sa sterg audio respectiv sau chiar video intreg, dar consider ca acest claim este abuziv mai ales facut de o firma infiintata acum cateva luni, iar clipul este postat aproape acum doi ani. Plus acelasi video este postat pe sute de canale youtube. Datele la firma care face claim. http://www.listafirme.ro/brand-tube-srl-35629101/ Video este prezentat ca stire la alegerile prezidentiale din Romania 2014. Multumesc
 
e chiar abuziv. Trebuie sa fii dus cu capul sa faci claim pe imnul romaniei. E facuta doar sa-ti faca tie rau..fa disputa si explica cum sta treaba ca vei castiga :)
 
fa disputa si explica cum sta treaba ca vei castiga :)
Am facut si acum astept raspuns de la google. Am postat mai sus mesajul postat la disputa si am ales ca acel continut reclamat nu intra sub incidenta la drepturi de autor.
 
Mai ti minte ca si eu am avut asa ceva pe un video difuzat de Digi de la firma aia din Ukraina? Ei bine am intrat acum intr-o zi si claimul a fost ridicat. Nu am facut contestatie etc. Dar sunt multi de astia ce fac abuziv asa ceva.
 
Este chiar recomand sa faceti disputa cand credeti ca este abuziv. Multi se folosesc de claim pentru a avea drepturi la continut care nu le apartine. Facand disputa ne ajutam reciproc ca pe viitor google sa stie cand un claim vine de la firma de gen sa poata lua o decizie mai rapida si chiar sanctiona pe cel care face claim.
Firma respectiva trebuie sa raspunda la contestatia mea pana pe 14 iunie 2016.
 
in unele cazuri chiar daca ai dreptate youtube le da castig de cauza firmelor, curios este faptul ca le accepta disputele insa pe ce dovezi numai ei stiu. sa vedem pe 14 daca iau in considerare ce le-ai scris, as avea o alta parere despre youtube daca ti-ar da dreptate, acum v-om vedea.
 
Stiu din experiente trecute ca youtube acorda atentie la claim abuzive dar pentru asta trebuie sa deschide dispute.
Sunt multe firme cat si persoane fizice care toata ziua numai asta fac. Iti trimit claim, tu accepti de frica dar te lasa sa folosesti clipul, doar ca toate veniturile se duc in contul acestuia.
Ar fi tare sa zica ca firma X are dreptate pentru imnul national. :D
 
Ar fi tare sa zica ca firma X are dreptate pentru imnul national. :D
Tind sa cred ca in spatele acestor dispute care primesc un raspuns sunt oameni in toata firea si sper sa nu 'privatizeze' si imnul national, si daca s-ar intampla sa-i dea dreptate e clar, trebuie inventat altul.
 
Se pare ca youtube a decis in favoare la firma de mai sus.
After reviewing your dispute, SC Brand Tube has decided that their copyright claim is still valid.

Video title: Protest Paris,Franţa Trocadero ,9 noiembrie 2014
Copyrighted song: Deșteaptă-te, Române!
Claimed by: SC Brand Tube
 
Tare asta. Imnul national e marca inregistrata : ))))))) . Youtube deja o da in bara. Cum draci sa dea drept la cineva pentru un Imn National?
 
Deci, am ramas fara cuvinte. Youtube o da de ceva vreme in bara, utilizatorii sunt simplii pioni daca erai "vedeta" oare tot asa statea treaba?
 
Am trimis astazi mesaj la ORDA sa vedem ce spun si ei despre acest lucru. Daca ORADA spune ca nu intra sub incidenta drepturului de autor atunci youtube poate fi usor dat in judecata. :D

Voi posta aici un mesaj daca imi raspunde, daca nu sun luni sau marti la telefon sa intreb.
 
Salutare tuturor. As vrea sa fac o mica observatie intr-un subiect in care suntem tratati cu agresivitate fara un motiv real:

1. nu este vorba de drepturi pe imnul romaniei, denumit generic asa

2. este vorba despre drepturi pe ID-ul muzical, pe care le detinem legal, iar cel care ne acuza nu le detine!

3. acuzatorul poate schimba coloana sonora a clipului putind pune alta melodie care reprezinta orchestrarea si interpretarea imnului national, dar si atunci poate avea conflict cu cel care detine drepturile (orchestratie si interpretare). Sfatul nostru este sa nu puna nimic din ce nu are dreptul sa puna. Iar daca pune sa-si asume litigiile, nu sa arunce cu noroi in cei care le detin in mod legal!

Sperand ca am fost clar in explicatii, va asiguram de toata corectitudinea noastra si, daca aveti un canal de youtube pe care postati continut asupra caruia aveti drepturi de autor in totalitate, va asteptam in reteaua noastra!

Multumesc!
http://brandtube.ro/contact.html
 
Tind sa cred ca in spatele acestor dispute care primesc un raspuns sunt oameni in toata firea si sper sa nu 'privatizeze' si imnul national, si daca s-ar intampla sa-i dea dreptate e clar, trebuie inventat altul.
Scuze, nu este vorba de "imnul national", denumirea generica pe care o folositi. Ci vorbim in cazul youtube de ID muzical (orchestratie, interpretare). Este acelasi lucru ca si cand ar fi folosit pe fundalul clipului un ID muzical (orchestratie si interpretare) ce apartine unui artist (exemplu Holograf), iar cei care gestioneaza canalul de youtube al lui Holograf i-ar fi dat claim. Cel care ne acuza poate folosi in mod legal orice ID muzical pentru care are drepturi de autor, iar daca nu are trebuie sa-si asume conflictele ...
 
SC Brand Tube a facut claim abuzive pe youtube la un clip postat de mine in 2014 pentru cantecul Deșteaptă-te, Române!.

  • Video title: Protest Paris,Franţa Trocadero ,9 noiembrie 2014
    Copyrighted song: Deșteaptă-te, Române!
    Claimed by: SC Brand Tube

La o cautare pe google SC Brand Tube este infiintat in februarie anul acesta (2016) si imi face claim la un video postat in 2014?
Plus acelasi video este postat pe mai multe canale si as vrea sa stiu daca a facut claim la toate.

Aici aveti datele la firma
http://www.listafirme.ro/brand-tube-srl-35629101/
Acesta este video in cauza


Sa fie problema ca video apare primul in google si daca e asa cum pot acestia sa faca claim la imnul national al romaniei.
Daca primi claim de acest gen pe youtube nu ezitati sa raspundeti si spuneti ca este un abuz, ca google pe viitor sa stie cum trateaza cererile venite de la firme de gen.
img

Draga, AlexH. Imi pare rau de mesajul tau violent si jignitor prin care ne lezezi! Cred ca esti intr-o confuzie si am sa lamuresc situatia pe scurt:
un clip pe care tu il urci pe canalul de youtube are doua componente:
1. de imagine
2. audio (orchestratie si interpretare)
Daca nu ai drepturi de autor pe ambele, atunci poti sa intri in conflict cu cei care le au. Cum este cazul de fata, in care ai primit claim pe componenta audio de la noi. De ce? Aici trebuie sa intelegi ca nu discutam generic despre denumirea de "imn national". Nu! Ci de drepturi pe ID muzical! Din nefericire, ai ales o piesa (orchestrare si interpretare) pentru care drepturile sunt la noi in mod LEGAL. Poti sa o inlocuiesti cu o alta (interpretare si orchestrare a imnului), dar e posibil sa intri in acelasi tip de conflict cu altcineva care detine in mod LEGAL drepturile!
Multumesc pentru ca ai citit aceste rinduri si sper sa ai fair play si sa-ti dai seama ca nu ai dreptate. Iar solutionarea in favoarea noastra nu este o smecherie a youtube, ei analizeaza doar pe documente. Daca ai fi avut drepturi de autor pentru partea in care te consideri nedreptatit ar fi fost bine sa le fi adus in apararea ta. Doar ca nu ai.

Multumesc si numai bine!
 
1. se putea scrie tot mesajul in unul singur si nu 3
2. dupa cum vezi nu era folosit in scop comercial ci prezentat ca stire dupa un eveniment
3. tot cosider ca este un abuz, indiferent cine canta imnul national
4. din cauza firmelor de gen multe canale youtube la care s-a muncit din greu sunt terminate/suspendate
5. stiu ce este ID muzica, cum identifica youtube clipurile, etc
6. iti pot arata cateva zeci sau sute de video care folosesc acelasi gen de fundal sonor fara sa primeasca nici o sesizare.
7. imi poti arata originalul la fundalul sonor si daca acel cor a cerut expres sa fie eliminat?

Iti recomand sa citesti
https://www.youtube.com/yt/copyright/ro/
https://www.youtube.com/yt/copyright/ro/fair-use.html#yt-copyright-four-factors

Plus cauta ce drepturi are un element care este in patrimoniul national aal Romaniei.

mi pare rau de mesajul tau violent si jignitor prin care ne lezezi!

As vrea sa imi arati unde ai vazut asa ceva in textul meu.
 
Ultima editare:
Eu merg pe explicatia asta :D
Sper sa nu te superi AlexH
Sa spunem ca tu canti cu vocea ta :D si la chitara Imnul National. Se pare ca tu detii drepturile de autor pentru aceasta interpretare. Imnul National poate fi cantat de oricine, nu este protejat de legea drepturilor de autor DARRRRRR vocea ta si modul in care il canti la chitara :p este protejata. Eu asa vad lucrurile .
Corul si orchestra Doina plus Orchestra de studio a TV Romane se pare ca au cantat pentru Electrecord acea interpretare. Interpretare care a costat bani sa fie realizata (studio, oameni, orchestra, etc).
Pentru ca tot dau eu exemplu PRO TV, nu ai dreptul sa folosesti interpretarea imnului national realizata de PRO TV cu vedetele lor de 1 Decembrie. Au drepturi de autor pe interpretare/voci/orchestratie-daca este putin diferita de original dar nu iti pot interzice sa canti si sa te inregistrezi tu singur, Imnul National
Cel putin asta am inteles eu de la un avocat acum ceva ani, intr-o probema similara :(
 
SC Brand Tube a facut claim abuzive pe youtube la un clip postat de mine in 2014 pentru cantecul Deșteaptă-te, Române!.

  • Video title: Protest Paris,Franţa Trocadero ,9 noiembrie 2014
    Copyrighted song: Deșteaptă-te, Române!
    Claimed by: SC Brand Tube

La o cautare pe google SC Brand Tube este infiintat in februarie anul acesta (2016) si imi face claim la un video postat in 2014?
Plus acelasi video este postat pe mai multe canale si as vrea sa stiu daca a facut claim la toate.

Aici aveti datele la firma
http://www.listafirme.ro/brand-tube-srl-35629101/
Acesta este video in cauza


Sa fie problema ca video apare primul in google si daca e asa cum pot acestia sa faca claim la imnul national al romaniei.
Daca primi claim de acest gen pe youtube nu ezitati sa raspundeti si spuneti ca este un abuz, ca google pe viitor sa stie cum trateaza cererile venite de la firme de gen.
img
Am si eu aceeasi problema ma poate ajuta cineva?
 
Loading...
Back
Sus