[Scam]BTC Minare

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In ultimul timp au aparut site-uri BTC de minare ca ciupercile dupa ploaie. 98% din aceste site-uri de minare sunt scam, care iti vor doar banii fara sa primesti nimic inapoi.

Sistemul este ca in genul caritas sa zicem asa.
Pe forumuri mari apara postari cu site X de minare BTC care prezinta cati bani poti face daca investesti suma x. Vei vedea si dovezi de plata de la mai multe persoane.
Cum am spus mai sus, in 98% din aceste cazuri totul este fals, un scam care vrea doar sa va fure.
Aceste site-uri dupa ce aduna o suma frumoasa de bani sau lumea incepe sa vada ca sunt scam, imediat sunt inchise. In acelasi timp adminii deschid alte 100 site de acest gen.

Cum te poti feri de aceste scam-uri?

O solutie 100% sigura nu exista, dar poti urma cativa pasi pentru a te asigura ca nu vei lua teapa.

1. verifica de cand este site-ul online si ce a fost in trecut pe acesta. Poti face asta accesand acest link http://archive.org/web/ si tastati numele la domeniu.
2. verificati whois la domeniu. Daca este un domeniu de cateva luni, inchideti pagina si mergeti sa luati aer afara. cine stie, poate asa va vine mintea la cap. :D
3. tastati numele la domeniu in google sa vedeti ce spune lumea despre acesta.
gen: about site.com , scam site.com , fake site.com , payment site.com sau alte combinatii de gen.
4. Nu investiti in site de minat care nu au minim 1 an vechime. Nu este ceva sigur dar daca au reusit sa stea 1 an pe piata au trebuit sa faca ceva plati.
5. daca un prieten va recomanda sa va inregistrati pe site x de minat BTC sau ceva de genul acesta pentru ca o sa faceti o gramada de bani, va recomand sa-l intrebati daca el a facut ceva pana acum. Daca va spune ca site este nou si ca nu a scos, atunci e bine sa-i spui sa te anunte cand scoate bani.
6. minimul de retragere sa nu fie mai mare de 1-10$
7. plata sa fie lunara si nu net 30 sau 45 si procesarea platii sa nu dureze mai mult de cateva zile.
8. chiar cu suma iinvestita daca nu reusiti sa va scoateti banii in maxim 30 de zile, mai bine faceti altceva. sa spunem ca investeti 10$ pentru o putere mai mare de procesare. In fiecare zi scoti 0.20 centi, inseamna ca suma investita o scoateti in aproape 2 luni iar daca vreti si ceva profit trebuie sa asteptati minim 3 luni. In acest timp site-ul poate disparea.
9. daca va cere sa investiti o suma de bani pentru a putea retrage banii facuti, va recomanda sa nu o faceti.

Voi incerca sa fac o lista cu site-urile scam de minare BTC.
Acum ceva vreme am testat acest site https://hashie.co. Nu ma pasioneaza BTC dar am zis sa incerc. Dupa ce m-am inscris la 45 zile site-ul a disparut. Noroc ca nu am investit bani in el.

Asa ca atentie mare cand si unde investiti bani.
 
Vechimea siteului nu cred ca e importanta, am investit si eu vreo 20$ in minerit bitcoin "in cloud", si in siteuri cu aproximativ un an vechime, si in siteuri mai vechi, unele erau foarte putin profitabile si altele au disparut. am ramas cu 5$ din 20 :)) Mai importanta este compania din spate, spre exemplu firma butterfly, cel mai cunoscut producator de echipamente de minerit, ofera si minerit in cloud, in asta poti avea incredere, sau cex.io care este cel mai mare pool de minerit bitcoin din lume.

Eu cred ca e ca in orice HYIP: investeste mult la inceput, apoi cand ai recuperat investitia si ai luat si ceva profit sa nu cumva sa mai bagi bani in el, ca poate disparea imediat.
 
Loading...
Back
Sus