Scrisoare către tine partea 12

Oprisan Alina

Cică dorm. Noapte bună!
Registered
Full Member
Scrisoare către tine partea 12

Ne întâlnim prin vise,
Cu șoapte de iubire,
Atingeri tandre,
Și jurăminte sincere,
Pentru totdeauna.

Vino și stinge-ma
Ard toată iubire,
Sunt doar a ta și o știi prea bine,
Că suntem predestinați să ne iubim,
Si nu ar mai trebui să ne ferim.

Mă topesc toată hai vino mai aproape,
Să ne lăsăm purtați de val,
Până dimineață,
Lipiți unul lângă altul,
Dezgoliți complet.
 
Comunicare prin vise? Asta e tare! Un fel de telepatie sau ceva de genul!? Comunicare din lumi paralele? :)) Cum ar fi ca 2 oameni sa se cunoasca in vis, sa traiasca in lumi paralele si sa ia contact DOAR prin vise... in fiecare seara se viseaza doar pe ei 2, pare ca sunt singurii care au aceasta "problema" si nici ei nu-si explica de ce se intampla asta... dupa 4-5 vise ajung sa devina lucizi din ce in ce mai mult, nu mai sunt inconstienti de ceea ce viseaza, incep sa creada ca nu mai e un simplu vis si totul incepe sa devina din ce in ce mai real, nu mai pare deloc o coincidenta, isi adreseaza intrebari unul celuilalt, curiosi daca e real faptul ca se vorbesc intre ei din alte lumi, socati de ce se intampla ajung sa realizeze ca sunt singurele persoane din lumea lor care experimenteaza asa ceva, parca timpul s-a blocat in loc, parca realitatea s-a oprit doar la ei, parca au comutat amandoi pe aceeasi unda/frecventa si visele nu mai incep sa curga ca altadata, de fiecare data se viseaza doar pe ei 2 cum se indragostesc, cum se plac, cum se imbratiseaza, cum se ating, cum se iubesc... cand se trezesc nu mai uita niciunul din ei visele asa cum o faceau inainte, isi aduc aminte tot ce s-a intamplat in vis, iar asta ii macina, ii framanta in fiecare zi, nu inteleg cum poate fi real asa ceva, depaseste orice imaginatie, depaseste legea firii, el incepe sa-si intrebe prietenii, rudele, apropiatii daca au mai patit asa ceva, ceilalti il iau de nebun, ii recomanda sa mearga la un medic psihiatru, in ideea ca poate sufera de o boala, ceva, nimeni nu il intelege si nu il crede... isi doresc sa se cunoasca in carne si oase, dar niciodata nu se pot intalni in viata reala... el traieste in lumea moderna (prezentul de azi - 2023), super destept, super citit baiatul, iar ea traieste intr-o alta era din care el pare ca nu o intelege... ea este seful unui mare trib, este ffff frumoasa, arata ca o regina/imparateasa (***aici poti sa jonglezi cu creativitatea, ai putea spune ca ea este din alta lume, gen Avatar, complet diferita de a noastra sau poti sa pastrezi narativul***), intamplarea face ca baiatul sa fie un savant in domeniul cercetarilor armelor nucleare care incearca sa faca cumva sa ajunga la ea si nu reuseste, nu descopera tehnologia necesara si nici nu are acces la o astfel de informatie, omenirea inca nu a avansat atat de mult tehnologic incat el sa poata sa o aduca pe ea in lumea lui si nici ea nu dispune de tehnologia necesara ca sa-l aduca pe el in lumea ei... isi iroseste 30 de ani din viata incercand sa creeze niste portale cu ajutorul tehnologiei catre lumea ei, isi pune electrozi pe cap/pe tot corpul, incearca sa-si desprinda sufletul de trup ca sa se teleporteze in lumea ei atunci cand intra in starea de somn-veghe, dar nu reuseste, esueaza mizerabil, ajunge sa se urasca pentru cunostintele lui limitate in domeniul stiintific, ajunge alcoolic si fumeaza cate 2-3 pachete de tigari pe zi, are agendele pline de notite, scheme, formule matematice, calcule... de multe ori isi doreste sa n-o mai viseze pentru ca o iubeste prea mult, este prea frumoasa si nu ii poate rezista dulcetii... sunt constienti ca vor imbatrani la un moment dat si ca viata nu asteapta dupa ei, timpul este scurt, iar asta ii face sa moara de dorul celuilalt... vad cum viata lor se risipeste si clepsidra timpului le arata ca nu se vor putea intalni niciodata, asta ii face sa sufere cumplit... de la atata iubire ce si-o poarta reciproc, naivi fiind, sau mai bine zis, atat de mult indragostiti fiind, ignora toate sansele de a cunoaste pe cineva din lumea lor, dau cu piciorul la toate relatiile/ocaziile/intalnirile pe care ar fi putut sa le aiba cu cineva... trec ani in care ei se framanta sufleteste, se imbolnavesc pe sistem nervos, de la depresie, singuratate, iubindu-se doar prin vise... ajung amandoi la batranete si realizeaza ca si-au irosit intreaga viata/existenta iubind ceva ce practic nu exista, dar teoretic pare sa existe, nici ei nu inteleg/nu-si explica... cu pasi repezi vor inainta spre moarte, iar iubirea lor se intensifica, pare mai reala ca niciodata... intr-un final, mor amandoi in cel mai frumos vis, ultima noapte de dragoste in care luminile (ochii) s-au stins... mor in acelasi timp, la aceeasi ora, in acelasi vis, la asfintit... este ultimul vis.

Ideea asta mi-a venit in minte la ce ai scris tu cu visele :)) ar fi trist, dar totusi, ar fi intens :)) ei se iubesc atat de mult, dar niciodata nu se pot intalni, niciodata nu vor putea face dragoste reala, decat in vis, a 2-a zi cand se trezesc isi imagineaza/aduc aminte ce au visat... asteptand amandoi bucurosi ca niste copii sa vina din nou seara, sa se odihneasca, sa se regaseasca din nou in vis... asta e o idee buna de carte sau film SF. Baga mare la scris! :)))

Plot twist: Nu e nicio lume paralela, ea a trait pe pamant cu 2-3 milioane de ani in urma, el traieste in prezent... ea stia ca timpul este relativ, ca nu exista, ca este o conceptie lumeasca... oamenii erau mult mai avansati spirituali atunci, si da, ea este seful unui trib, e un fel de shaman, are cunostinte spirituale, putea lua contact cu lumea spiritelor... ea stia ca are un suflet pereche, el nu stia, asa ca l-a cautat peste tot prin Univers in arhivele timpului pana ce l-a gasit (stia ca viata este liniara - nastere, crestere, imbatranire, moarte - viata este similara unei melodii careia ii dai play, are un inceput si un sfarsit, o cursivitate... ea voia sa afle la ce minut intr-o anumita perioada de timp este prezent iubitul ei in aceasta melodie numita viata). Stia ca nu se vor putea intalni decat in lumea imateriala, pentru ca momentul vietii lor nu s-a materializat in aceeasi perioada de timp, au fost despartiti de aceasta bucla a timpului... a vrut sa-l intalneasca si sa-i spuna cat de mult il va iubi, indiferent cat de departe vor fi si indiferent ce va decide destinul pentru ei... sau daca se vor mai intalni vreodata...

Ba, frate, hai ca-s nebun, ma opresc aici :)))))))))))))))
 
Ultima editare:
Comunicare prin vise? Asta e tare! Un fel de telepatie sau ceva de genul!? Comunicare din lumi paralele? :)) Cum ar fi ca 2 oameni sa se cunoasca in vis, sa traiasca in lumi paralele si sa ia contact DOAR prin vise... in fiecare seara se viseaza doar pe ei 2, pare ca sunt singurii care au aceasta "problema" si nici ei nu-si explica de ce se intampla asta... dupa 4-5 vise ajung sa devina lucizi din ce in ce mai mult, nu mai sunt inconstienti de ceea ce viseaza, incep sa creada ca nu mai e un simplu vis si totul incepe sa devina din ce in ce mai real, nu mai pare deloc o coincidenta, isi adreseaza intrebari unul celuilalt, curiosi daca e real faptul ca se vorbesc intre ei din alte lumi, socati de ce se intampla ajung sa realizeze ca sunt singurele persoane din lumea lor care experimenteaza asa ceva, parca timpul s-a blocat in loc, parca realitatea s-a oprit doar la ei, parca au comutat amandoi pe aceeasi unda/frecventa si visele nu mai incep sa curga ca altadata, de fiecare data se viseaza doar pe ei 2 cum se indragostesc, cum se plac, cum se imbratiseaza, cum se ating, cum se iubesc... cand se trezesc nu mai uita niciunul din ei visele cum o faceau inainte, isi aduc aminte tot ce s-a intamplat in vis, iar asta ii macina, ii framanta in fiecare zi, nu inteleg cum poate fi real asa ceva, depaseste orice imaginatie, depaseste toate legile fizicii, el incepe sa-si intrebe prietenii, rudele, apropiatii daca au mai patit asa ceva, ceilalti il iau de nebun, ii recomanda sa mearga la un medic psihiatru, in ideea ca poate sufera de o boala, ceva, nimeni nu il intelege si nu il crede... isi doresc sa se cunoasca in carne si oase, dar niciodata nu se pot intalni in viata reala... el traieste in lumea moderna (prezentul de azi - 2023), super destept, super citit baiatul, iar ea traieste intr-o alta era din care el pare ca nu o intelege... ea este seful unui mare trib, este ffff frumoasa, arata ca o regina/imparateasa (***aici poti sa jonglezi cu creativitatea, ai putea spune ca el sau ea este din alta lume, gen Avatar, complet diferita de a noastra sau poti sa pastrezi narativul***), intamplarea face ca baiatul sa fie un savant in domeniul cercetarilor armelor nucleare care incearca sa faca cumva sa ajunga la ea si nu reuseste, nu descopera tehnologia necesara si nici nu are acces la o astfel de informatie, omenirea inca nu a avansat atat de mult tehnologic incat el sa poata sa o aduca pe ea in lumea lui si nici ea nu dispune de tehnologia necesara ca sa-l aduca pe el in lumea ei... isi iroseste 30 de ani din viata incercand sa creeze niste portale cu ajutorul tehnologiei catre lumea ei, isi pune electrozi pe cap/pe tot corpul, incearca sa-si desprinda sufletul de corp ca sa se teleporteze in lumea ei atunci cand intra in starea de somn-veghe, dar nu reuseste, esueaza mizerabil, ajunge sa se urasca pentru cunostintele lui limitate in domeniul stiintific, ajunge alcoolic si fumeaza cate 2-3 pachete de tigari pe zi, are agendele pline de notite, scheme, formule matematice, calcule... de multe ori isi doreste sa n-o mai viseze pentru ca o iubeste prea mult, este prea frumoasa si nu ii poate rezista dulcetii... sunt constienti ca vor imbatrani la un moment dat si ca viata nu asteapta dupa ei, timpul este scurt, iar asta ii face sa moara de dorul celuilalt... vad cum viata lor se risipeste si clepsidra timpului le arata ca nu se vor putea intalni niciodata, asta ii face sa sufere cumplit... de la atata iubire ce si-o poarta reciproc, naivi fiind, sau mai bine zis, atat de mult indragostiti fiind, ignora toate sansele de a cunoaste pe cineva din lumea lor, dau cu piciorul la toate relatiile/ocaziile/intalnirile pe care ar fi putut sa le aiba cu cineva... trec ani in care ei se framanta sufleteste, se imbolnavesc pe sistem nervos, de la depresie, singuratate, iubindu-se doar prin vise... ajung amandoi la batranete si realizeaza ca si-au irosit intreaga viata/existenta iubind ceva ce practic nu exista, dar teoretic pare sa existe, nici ei nu inteleg/nu-si explica... cu pasi repezi vor inainta spre moarte, iar iubirea lor se intensifica, pare mai reala ca niciodata... intr-un final, mor amandoi in cel mai frumos vis, ultima noapte de dragoste in care luminile (ochii) s-au stins... mor in acelasi timp, la aceeasi ora, in acelasi vis, la asfintit... este ultimul vis.

Ideea asta mi-a venit in minte la ce ai scris tu cu visele :)) ar fi trist, dar totusi, ar fi intens :)) ei se iubesc atat de mult, dar niciodata nu se pot intalni, niciodata nu vor putea face dragoste reala, decat in vis, a 2-a zi cand se trezesc isi imagineaza/aduc aminte ce au visat... asteptand amandoi bucurosi ca niste copii sa vina din nou seara, sa se odihneasca, sa se regaseasca din nou in vis... asta e o idee buna de carte sau film SF. Baga mare la scris! :)))

Plot twist: Nu e nicio lume paralela, ea a trait pe pamant cu 2-3 milioane de ani in urma, el traieste in prezent... ea stia ca timpul este relativ, ca nu exista, ca este o conceptie lumeasca... oamenii erau mult mai avansati spirituali atunci, si da, ea este seful unui trib, e un fel de shaman, are cunostinte spirituale, putea lua contact cu lumea spiritelor... ea stia ca are un suflet pereche, el nu stia, asa ca l-a cautat peste tot prin Univers in arhivele timpului pana ce l-a gasit (stia ca viata este liniara - nastere, crestere, imbatranire, moarte - viata este similara unei melodii careia ii dai play, are un inceput si un sfarsit, o cursivitate... ea voia sa afle la ce minut intr-o anumita perioada de timp este prezent iubitul ei in aceasta melodie numita viata). Stia ca nu se vor putea intalni decat in lumea imateriala, pentru ca momentul vietii lor nu s-a materializat in aceeasi perioada de timp, au fost despartiti de aceasta bucla a timpului... a vrut sa-l intalneasca si sa-i spuna cat de mult il va iubi, indiferent cat de departe vor fi si indiferent ce va decide destinul pentru ei... sau daca se vor mai intalni vreodata...

Ba, frate, hai ca-s nebun, ma opresc aici :)))))))))))))))
Nu am cuvinte cât de minunat ai scris. Și ce lung ai scris. Mă bucur că te-am inspirat. Nu ești nebun îmi place cum ai scris tot aici. Ai descris tot ce nu puteam eu. Felicitări! Ai avea mare succes dacă ai scrie într-un blog ceva. Te susțin
 
Comunicare prin vise? Asta e tare! Un fel de telepatie sau ceva de genul!? Comunicare din lumi paralele? :)) Cum ar fi ca 2 oameni sa se cunoasca in vis, sa traiasca in lumi paralele si sa ia contact DOAR prin vise... in fiecare seara se viseaza doar pe ei 2, pare ca sunt singurii care au aceasta "problema" si nici ei nu-si explica de ce se intampla asta... dupa 4-5 vise ajung sa devina lucizi din ce in ce mai mult, nu mai sunt inconstienti de ceea ce viseaza, incep sa creada ca nu mai e un simplu vis si totul incepe sa devina din ce in ce mai real, nu mai pare deloc o coincidenta, isi adreseaza intrebari unul celuilalt, curiosi daca e real faptul ca se vorbesc intre ei din alte lumi, socati de ce se intampla ajung sa realizeze ca sunt singurele persoane din lumea lor care experimenteaza asa ceva, parca timpul s-a blocat in loc, parca realitatea s-a oprit doar la ei, parca au comutat amandoi pe aceeasi unda/frecventa si visele nu mai incep sa curga ca altadata, de fiecare data se viseaza doar pe ei 2 cum se indragostesc, cum se plac, cum se imbratiseaza, cum se ating, cum se iubesc... cand se trezesc nu mai uita niciunul din ei visele cum o faceau inainte, isi aduc aminte tot ce s-a intamplat in vis, iar asta ii macina, ii framanta in fiecare zi, nu inteleg cum poate fi real asa ceva, depaseste orice imaginatie, depaseste toate legile fizicii, el incepe sa-si intrebe prietenii, rudele, apropiatii daca au mai patit asa ceva, ceilalti il iau de nebun, ii recomanda sa mearga la un medic psihiatru, in ideea ca poate sufera de o boala, ceva, nimeni nu il intelege si nu il crede... isi doresc sa se cunoasca in carne si oase, dar niciodata nu se pot intalni in viata reala... el traieste in lumea moderna (prezentul de azi - 2023), super destept, super citit baiatul, iar ea traieste intr-o alta era din care el pare ca nu o intelege... ea este seful unui mare trib, este ffff frumoasa, arata ca o regina/imparateasa (***aici poti sa jonglezi cu creativitatea, ai putea spune ca el sau ea este din alta lume, gen Avatar, complet diferita de a noastra sau poti sa pastrezi narativul***), intamplarea face ca baiatul sa fie un savant in domeniul cercetarilor armelor nucleare care incearca sa faca cumva sa ajunga la ea si nu reuseste, nu descopera tehnologia necesara si nici nu are acces la o astfel de informatie, omenirea inca nu a avansat atat de mult tehnologic incat el sa poata sa o aduca pe ea in lumea lui si nici ea nu dispune de tehnologia necesara ca sa-l aduca pe el in lumea ei... isi iroseste 30 de ani din viata incercand sa creeze niste portale cu ajutorul tehnologiei catre lumea ei, isi pune electrozi pe cap/pe tot corpul, incearca sa-si desprinda sufletul de corp ca sa se teleporteze in lumea ei atunci cand intra in starea de somn-comveghe, dar nu reuseste, esueaza mizerabil, ajunge sa se urasca pentru cunostintele lui limitate in domeniul stiintific, ajunge alcoolic si fumeaza cate 2-3 pachete de tigari pe zi, are agendele pline de notite, scheme, formule matematice, calcule... de multe ori isi doreste sa n-o mai viseze pentru ca o iubeste prea mult, este prea frumoasa si nu ii poate rezista dulcetii... sunt constienti ca vor imbatrani la un moment dat si ca viata nu asteapta dupa ei, timpul este scurt, iar asta ii face sa moara de dorul celuilalt... vad cum viata lor se risipeste si clepsidra timpului le arata ca nu se vor putea intalni niciodata, asta ii face sa sufere cumplit... de la atata iubire ce si-o poarta reciproc, naivi fiind, sau mai bine zis, atat de mult indragostiti fiind, ignora toate sansele de a cunoaste pe cineva din lumea lor, dau cu piciorul la toate relatiile/ocaziile/intalnirile pe care ar fi putut sa le aiba cu cineva... trec ani in care ei se framanta sufleteste, se imbolnavesc pe sistem nervos, de la depresie, singuratate, iubindu-se doar prin vise... ajung amandoi la batranete si realizeaza ca si-au irosit intreaga viata/existenta iubind ceva ce practic nu exista, dar teoretic pare sa existe, nici ei nu inteleg/nu-si explica... cu pasi repezi vor inainta spre moarte, iar iubirea lor se intensifica, pare mai reala ca niciodata... intr-un final, mor amandoi in cel mai frumos vis, ultima noapte de dragoste in care luminile (ochii) s-au stins... mor in acelasi timp, la aceeasi ora, in acelasi vis, la asfintit... este ultimul vis.

Ideea asta mi-a venit in minte la ce ai scris tu cu visele :)) ar fi trist, dar totusi, ar fi intens :)) ei se iubesc atat de mult, dar niciodata nu se pot intalni, niciodata nu vor putea face dragoste reala, decat in vis, a 2-a zi cand se trezesc isi imagineaza/aduc aminte ce au visat... asteptand amandoi bucurosi ca niste copii sa vina din nou seara, sa se odihneasca, sa se regaseasca din nou in vis... asta e o idee buna de carte sau film SF. Baga mare la scris! :)))

Plot twist: Nu e nicio lume paralela, ea a trait pe pamant cu 2-3 milioane de ani in urma, el traieste in prezent... ea stia ca timpul este relativ, ca nu exista, ca este o conceptie lumeasca... oamenii erau mult mai avansati spirituali atunci, si da, ea este seful unui trib, e un fel de shaman, are cunostinte spirituale, putea lua contact cu lumea spiritelor... ea stia ca are un suflet pereche, el nu stia, asa ca l-a cautat peste tot prin Univers in arhivele timpului pana ce l-a gasit (stia ca viata este liniara - nastere, crestere, imbatranire, moarte - viata este similara unei melodii careia ii dai play, are un inceput si un sfarsit, o cursivitate... ea voia sa afle la ce minut intr-o anumita perioada de timp este prezent iubitul ei in aceasta melodie numita viata). Stia ca nu se vor putea intalni decat in lumea imateriala, pentru ca momentul vietii lor nu s-a materializat in aceeasi perioada de timp, au fost despartiti de aceasta bucla a timpului... a vrut sa-l intalneasca si sa-i spuna cat de mult il va iubi, indiferent cat de departe vor fi si indiferent ce va decide destinul pentru ei... sau daca se vor mai intalni vreodata...

Ba, frate, hai ca-s nebun, ma opresc aici :)))))))))))))))
Și răspuns la întrebarea ta, da comunicare prin vise. Mă regăsesc prin filme de genul parcă aș juca eu rolul
 
Eeeh, nu mi se pare cine stie ce... am scris la repezeala, dar interesant ar fi sa scrii intr-un mod mai poetic, cu lux de amanunte sa prezinti ideea, sa il ajuti pe cititor sa isi transpuna el propria imaginatie, eu n-am stat sa o fac sa sune woaw, pur si simplu am scris la foc automat ca aveam acele ganduri pe care nu voiam sa le ratez :)) mi-a placut mult subiectul asta de a trai cu o alta persoana in vise, dar pe care nu o poti intalni niciodata... practic sa fie o a 2-a viata, intr-o alta lume in care tu esti pe deplin constient de ce faci...
 
Nu am cuvinte cât de minunat ai scris. Și ce lung ai scris. Mă bucur că te-am inspirat. Nu ești nebun îmi place cum ai scris tot aici. Ai descris tot ce nu puteam eu. Felicitări! Ai avea mare succes dacă ai scrie într-un blog ceva. Te susțin
Mai am un plot twist, dar e mindfuck rau... =))))) atunci chiar o sa crezi ca-s nebun, serios.
 
Nu am cuvinte cât de minunat ai scris. Și ce lung ai scris. Mă bucur că te-am inspirat. Nu ești nebun îmi place cum ai scris tot aici. Ai descris tot ce nu puteam eu. Felicitări! Ai avea mare succes dacă ai scrie într-un blog ceva. Te susțin
Hai sa nu exageram! :)) Oricine poate scrie ce am scris eu, nu e mare filozofie, daca aranjam si eu cuvintele alea sa sune mai poetic, mai artistic, poate puteai sa zici asta, dar asa, crede-ma ca nu... de fapt, aici e cel mai greu, cum sa imbini cuvintele sa le faci sa sune frumos, sa fie toate intr-o armonie si sa aiba si o logica... aici se face diferenta intre un novice si un profesionist, ce naiba, asa se faceau toti scriitori :)) necesita experienta, dedicare, sa ai inclinatie spre asa ceva...
 
Hai sa nu exageram! :)) Oricine poate scrie ce am scris eu, nu e mare filozofie, daca aranjam si eu cuvintele alea sa sune mai poetic, mai artistic, poate puteai sa zici asta, dar asa, crede-ma ca nu... de fapt, aici e cel mai greu, cum sa imbini cuvintele sa le faci sa sune frumos, sa fie toate intr-o armonie si sa aiba si o logica... aici se face diferenta intre un novice si un profesionist, ce naiba, asa se faceau toti scriitori :)) necesita experienta, dedicare, sa ai inclinatie spre asa ceva...
Adevărat
 
Loading...
Back
Sus