Semneaza petitia inpotriva violentei a animalelor

AlexHD

Active Member
Registered
Full Member
Pacat ca Romania nu se ocupa de asa ceva...nu cred in petitii insa merita incercat!

Inspectoratul de Poliție Județean Arad să aplice sancțiunea și pedeapsa maximă pentru vinovații care au comis acte de cruzime extremă împotriva animalelor în comuna Buteni.
Camera Deputaților să aprobe de urgență propunerea legislativă adoptată recent de Senat care prevede majorarea amenzilor și pedepselor pentru cei care comit acte de cruzime împotriva animalelor de la 1 an la 2-7 ani. De ce este important?
Cruzimea împotriva animalelor este adesea tolerată, încurajată prin slaba acțiune a autorităților și în prezent a scăpat total de sub control.
Cei care cauzează suferință animalelor sunt oameni la fel de periculoși și pentru semeni. Libertatea lor este un pericol iminent.


https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/inchisoare-pentru-criminalul-din-arad
 
Am dat share la articolul respectiv pe o pagina de fb pe nisa de animale de companie. Sper sa ai rezultate bune!
 
Faza este ca multi fac petitii de dragul de a le face, dar nu stiu si pasi de dupa.
Ar trebui o lege in aceasta privinta dar din pacate oricat am vrea nu se face atat de usor. Daca ai facut petitia si ai strans numarul minim pentru a se discuta in parlament, trebuie sa mergi sa faci cererea in baza la acea petitie, asta in cazul ca toate datele ale semnatarilor sunt 100% reale, dar stim ca in majoritatea cazurilor nu sunt.
Apoi iti trebuie un plan, proiect de lege care trebuie propus si discutat de parlament.
 
Loading...
Back
Sus