Site de Desene Animate

bari70

Active Member
Registered
Full Member
Nume website: Desene in Romana
Adresa website: www.Desene-in-Romana.com
Vechime domeniu: 10 luni
Trafic zilnic: 3.000 - 5.000 vizitatori
Provenienta traficului: ~80% Romania, 5-10% Moldova, 5% Germania, 3-5% U.K
Pagina Facebook: Desene în Română
Pagina Google+: Desene in Romana

Lasati parerea voastra despre site mai jos si sugestii d.p.d.v SEO si nu numai...

P.S: voi ce ad networks recomandati? Am incercat:
  • Afiliere cu 2parale
  • Revenuehits
  • Popads
  • Ubercpm
  • Popcash
  • Mediavenus
Si inca 2 parca, dar cele mai ok mi-se par PopAds+PopCash.
Astept parerea voastra...
 
Mie imi place site-ul simplu si frumos. Mediavenus a mers acuma mai nou opresc toate site-urile.
Dintre toate popads folosesc si eu.
 
Site este dragut si se incarca bine.
1. In articol/post ai prea multe clipuri care nu te ajuta cu nimic. Recomandarea mea este fie faci un articol pentru fiecare, fie adaugi <!--nextpage--> dupa fiecare player sa le imparti pe pagini.
<!--nextpage--> se poate customiza daca te pricepi. https://codex.wordpress.org/Styling_Page-Links
Asa ca un post daca are 10 playere, userul va viziona 9 +1 pagini care da bine la seo si sistemele de publicitate. Bounce rate va scadea chiar la 10% cu asta.

2. In sidebar e buna ideea cu acele imagini din articole relevante, dar cred ca inaltimea acestora este mult prea mare. Latimea iti este de 326 iar inaltimea recomand sa fie de 250 .
3. Pe langa acele imagini mai adauga ceva pentru ca ai mult spatiu gol.
4. Daca alegi sa folosesti <!--nextpage--> atunci adauga 1-2 block ads in sidebar primele pozitii, adina inainte de poze
5. Ca retele ads depinde de la caz la caz. Eu personal si stiu destui care nu au facut bani deloc cu Revenuehits, dar stiu persoane care fac bani frumosi. Le poti folosi pe toate in sistem random sau gasesti o pozitie pentru fiecare in site, pe pagina.
 
Site este dragut si se incarca bine.
1. In articol/post ai prea multe clipuri care nu te ajuta cu nimic. Recomandarea mea este fie faci un articol pentru fiecare, fie adaugi <!--nextpage--> dupa fiecare player sa le imparti pe pagini.
<!--nextpage--> se poate customiza daca te pricepi. https://codex.wordpress.org/Styling_Page-Links
Asa ca un post daca are 10 playere, userul va viziona 9 +1 pagini care da bine la seo si sistemele de publicitate. Bounce rate va scadea chiar la 10% cu asta.

2. In sidebar e buna ideea cu acele imagini din articole relevante, dar cred ca inaltimea acestora este mult prea mare. Latimea iti este de 326 iar inaltimea recomand sa fie de 250 .
3. Pe langa acele imagini mai adauga ceva pentru ca ai mult spatiu gol.
4. Daca alegi sa folosesti <!--nextpage--> atunci adauga 1-2 block ads in sidebar primele pozitii, adina inainte de poze
5. Ca retele ads depinde de la caz la caz. Eu personal si stiu destui care nu au facut bani deloc cu Revenuehits, dar stiu persoane care fac bani frumosi. Le poti folosi pe toate in sistem random sau gasesti o pozitie pentru fiecare in site, pe pagina.
1.Am facut si chestia cu crearea de articol pentru fiecare episod al unui desen dar nu e ok pentru seo din cate am observat.
Nu prea stiu eu cum sta treaba cu nextpage pentru playere, stiu doar pentru pagini in general... o sa ma informez imediat dupa ce fac dus despre asta (doar ce am venit de la sala si am intrat pe roforum, "client fidelizat" :)) ).

2.Da, inaltimea si latimea o sa le-o schimb ca sa se potriveasca cu maxim 5-7 articole pe fiecare pagina pentru a nu mai da vizitatorul scroll ca nebunu' pentru a vedea ce este si pe pagina urmatoare.

3. Unde te referi? fa un print sau ceva daca se poate si nu deranjez prea mult :)...

4. 1-2 block ads in sidebar? te referi la publicitate aici pentru a face mai multe impresii, nu?

5. la revenuehits in prima zi mi-au dat eCPM 0,01(am zis ca sa vada ei cum e cu traficul meu si daca se merita, alea,alea) apoi 0,18 (si era foarte ok daca se mentinea asa), apoi 0,08 dupa care 0,07 iar in ultima zi l-am tinut doar juma' de zi ca ma enervasera deja prea tare. (bai si le-am adus in 4 zile cam 40k impresii si vreo 6k click-uri, mama lor de sarlatani :)) )

Multumesc foarte mult pentru sugestii, chiar mi-ai dat o idee buna cu acel nextpage :).
 
Mie imi place site-ul simplu si frumos. Mediavenus a mers acuma mai nou opresc toate site-urile.
Dintre toate popads folosesc si eu.
Da, din cate am inteles a devenit putin cam SCAM... :(
Btw, multumesc pentru feedback.

P.S: Daca ai sugestii pentru eficientizarea seo sau monetizare mai eficienta, pm me sau lasa un comentariu mai jos . :)
 
Site este dragut si se incarca bine.
1. In articol/post ai prea multe clipuri care nu te ajuta cu nimic. Recomandarea mea este fie faci un articol pentru fiecare, fie adaugi <!--nextpage--> dupa fiecare player sa le imparti pe pagini.
<!--nextpage--> se poate customiza daca te pricepi. https://codex.wordpress.org/Styling_Page-Links
Asa ca un post daca are 10 playere, userul va viziona 9 +1 pagini care da bine la seo si sistemele de publicitate. Bounce rate va scadea chiar la 10% cu asta.

Subscriu la ce a zis Alex , incearca sa pui episoadele in articole diferite , foloseste cate un keyword longtail pentru fiecare episod . Pe keywordul "desene in romana" te-am gasit pe pozitia a 4-a , foarte bine pana aici.
Dupa am zis sa vad cum stai si pe titluri:
"The Looney Tunes Show in Romana " , nu te-am gasit pe prima pagina.
"Tazmania Desen in Romana " , penultimul pe prima pagina.
"Angry Birds Subtitrat in Romana" , nu te-am gasit pe prima pagina.
Incearca sa faci cele sugerate de alex la astea 3 , fiecare episod pe un articol cu un keyword unic de preferat longtail (EX: Angry Birds Subtitrat in Romana episodul 1) , toate articolele baga-le intr-o categorie unde sa folosesti keyword "Angry Birds Subtitrat in Romana" sau doar "Angry Birds" daca consideri ca ai sanse sa apari pe prima pagina. Daca nu te descurci cu "<!--nextpage-->" poti lasa un simplu link in josul paginii catre episodul anterior si cel urmator. Dupa ce ai facut asta intra pe webmastertool si indexeaza paginile , lasa-le asa o saptamana si observa diferentele.
Cu metoda asta am ajuns sa am alexa "similar" cu al tau in 2 luni , respectiv primele pozitii pe google la cuvinte cheie gen "game of thrones sezonul 6 episodul 1" / "urzeala tronurilor ep 3" si multe altele unde concurenta este destul de mare pentru ca.... "All men must die".

PS: nu mai face 2x post , e foarte probabil sa fi sanctionat , foloseste functia "edit".
 
Subscriu la ce a zis Alex , incearca sa pui episoadele in articole diferite , foloseste cate un keyword longtail pentru fiecare episod . Pe keywordul "desene in romana" te-am gasit pe pozitia a 4-a , foarte bine pana aici.
Dupa am zis sa vad cum stai si pe titluri:
"The Looney Tunes Show in Romana " , nu te-am gasit pe prima pagina.
"Tazmania Desen in Romana " , penultimul pe prima pagina.
"Angry Birds Subtitrat in Romana" , nu te-am gasit pe prima pagina.
Incearca sa faci cele sugerate de alex la astea 3 , fiecare episod pe un articol cu un keyword unic de preferat longtail (EX: Angry Birds Subtitrat in Romana episodul 1) , toate articolele baga-le intr-o categorie unde sa folosesti keyword "Angry Birds Subtitrat in Romana" sau doar "Angry Birds" daca consideri ca ai sanse sa apari pe prima pagina. Daca nu te descurci cu "<!--nextpage-->" poti lasa un simplu link in josul paginii catre episodul anterior si cel urmator. Dupa ce ai facut asta intra pe webmastertool si indexeaza paginile , lasa-le asa o saptamana si observa diferentele.
Cu metoda asta am ajuns sa am alexa "similar" cu al tau in 2 luni , respectiv primele pozitii pe google la cuvinte cheie gen "game of thrones sezonul 6 episodul 1" / "urzeala tronurilor ep 3" si multe altele unde concurenta este destul de mare pentru ca.... "All men must die".

PS: nu mai face 2x post , e foarte probabil sa fi sanctionat , foloseste functia "edit".
Ma gandeam ca o sa arate urat daca pe prima pagina pun cate un articol pentru fiecare episod pentru ca arata ultimele articole gen... iar daca o sa para urat, probabil o sa fac o pagina statica pentru pagina principala si pun doar unele dintre cele mai populare desene... ce zici, merge asa?

pff, nu stiu exact unde am facut dublu post pe desene-in-romana... daca mi-ai putea da numele articolului mi-ar fi foarte de ajutor! :)

multumesc de sfaturi! :)
 
Daca doresti sa pui mai clipuri in articol iti recomand pluginurile shortcode deoarece sunt foarte utile si iti pun la dispozitie foarte multe functii.
Site-ul nu este complicat in sensul ca se poate naviga usor, iar sidebarul din dreapta ar avea nevoie de modificari. Eu as pune widgetul paginii de faceebook mai sus si as dezactiva Faces si as lasa numai Header. Daca vrei te pot ajuta cu niste pluginuri utile si eficiente, da-mi mesaj privat cand ai timp sau in caz ca doresti.
 
Loading...
Back
Sus