Situatie ciudata la migrarea unui server pe cpanel si centos 6.6

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acum doua zile cineva m-a rugat sa-l ajut sa migreze de pe vechiul host pentru ca avea probleme cu acesta si cei de la support nu il ajutau deloc.
Dupa prima discutie i-am recomandat sa se mute in alta parte pentru aceiasi bani poate avea mult mai multe resurse. Asa ca a luat un dedicat de 59 euro de la nemti + cpanel.

Am inceput instalarea la centos si cpanel + config. Totul a fost bine pana am migrat site-urile de pe vechiul host.
La inceput se incarca totul bine si super fast dar dupa migrare acestea se incarcau foarte greu sau deloc. Am verificat peste tot poate am facut ceva gresit, desi am executat cateva sute de instalari de gen.
Dupa o zi si ceva nu am reusit sa-i dau de cap. Impreuna cu clientul am decis sa sterg totul si sa reinstalez totul.

De data asta am domeniile au fost adaugate manual si totul se incarca super fast. De retinut ca am executat aceleasi setari ca si prima data.
Imediat dupa ce a pus live primul scriptul totul a inceput sa se incarce foarte naspa. Am verificat iar toate setarile poate am gresit ceva dar acelasi rezultat.

La sugestia clientul am copiat toate setarile de pe vechiul host unde spunea ca se incarca mai bine.

Pe noul server era instalat php 5.4 cu ultima versiune de apache si rula pe suphp.
Pe vechiul host rula pe php 5.3, ultima versiune de apache si fastcgi.
Asa ca am copiat toate setarile de pe vechiul host plus modulele instalate pe acesta pe noul host. Pentru putin timp totul a rulat bine, dar a revenit iar la load destul de mare cand accesai site-ul.

Pentru test clientul a dezactivat scriptul si imediat restul domeniilor se incarcau foarte repede.
Acum am schimbat dns-urile pentru a trece pe vechiul host si asteapta sa se propage.

Am verificat cu @Ovidiu Bokar datele de pe server si inca o persoana si amundoi au spus ca totul pare a fi ok si nu vad care ar fi problema.

Faza ciudata este ca loadul pe server nu depasea 1-2% RAM si maxim 1% CPU. In log nu erau procese suspecte sau care sa consume multe resurse.
In log files arata cateva erori de preluare a unor info de pe un site adult.

Scriptul folosit de client este unul custom.

Nu stiu ce date as putea oferi pentru a intelege exact care a fost situatia.
Am facut acelasi proces de sute de ori si asa ceva nu am intalnit niciodata.

La un moment dat chiar am facut upgrade la ultima versiune de php si mysql dar fara rezultate.
Firewall in log arata cateva activitati suspecte de la cateva ip care incercau sa se conecteze la ftp, mail si ssh, dar nimic grav.

Voie ce parere aveti?
 
Pentru faptul ca ai copiat setarile de pe serverul vechi, este posibil ca printre setari sa fi fost ceva "bug" iar la o reinstalare noua cu update la OS si module, "bug-ul" a iesit la iveala.

Recomandare personala:

Daca un client te roaga sa migrezi setarile, verifica ce versiuni are pe serverul vechi, iar pe noul server instaleazale normal. Nu prelua aceasi setari, fiindca nu sti ce bugs sunt in vechiul host. Iar ca sa poti migra acelasi setari trebuie sa te asiguri ca hostul nou este de la aceeasi firma + aceleasi configuratii a serverului (RAM, CORE, etc)
 
In mod normal nu ar trebui sa fie probleme.
Am executat toti pasii necesari pentru o instalare plus migrare.
Ciudat este asa cum ai vazut si tu, pe server aparea totul ok, fara nimic suspect.
 
Loading...
Back
Sus