Sondaje de opinie in Campanie

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Este campanie electorala si cu totii am vazut zeci de sondaje electorale si in fiecare sunt rezultate total diferite. Fiecare partid anunta ca este pe primul loc in sondaje, lucru care pare putin cam ciudat si chiar imposibil. Cu siguranta v-ati intrebat dece si am sa va raspund eu mai jos.

1. Totul se rezuma la bani si nici o firma care realizeaza sondaje electorale nu va oferi rezultate proaste sau prea proaste la client.
2. Minciuna este la oridea zilei in orice partid politic sau candidat. Nici un partid politic sau candidat nu vrea ca sustinatorii sa devina debusolati ca nu au sanse de castig. Asa ca fac afiseaza rezultate fake pentru a mari entuziasmul sustinatorilor, a celor care dau bani la partid, etc.
3. Marile firme de sondaje stiu exact unde predomina sustinatori a unui partid politic sau candidat. Asa ca atunci cand acesta comanda un sondaj de opinie, firma merge si face pe un esalon de cate sute sau mii de persoane din zona care predomina sustinatorii acelui partid. Asa ca la final este un rezultat real si nu chiar. Real pentru ca a fost realizat pe esalonul cumparat de partid si facut pe oamenii reali si fake pentru ca a fost facut in zone unde predomina sustinatori ai partidului.
4. Sondajele independete facute de partide politice. Aici este cea mai mare smecherie de a atrage bani, pentru ca majoritatea sunt fake. Am participat personal si chiar coordonat zeci de sondaje de gen si stiu cum se face. Chiar daca le faci cum trebuie si prezinti rezultatele, partidul in sedinta sau adunare va prezenta alte rezultate pentru a face lumea sa creada ca totul este ok si vor castiga.
5. Perioada de campanie cu ajutorul acestor sondaje este o sursa su metoda buna pentru orice partid sa atraga fonduri si va asigur ca se atrag destul de multe.

Toata lumea stie ca sunt fake si se imbata cu apa rece, dar atat timp cat banii curg ce mai conteaza? Plus majoritatea sondajelor atat independente cat si cele facute de firme mari sunt cu dedicatie politica, adica banii adunati se invart si ajung la o singura persona sau grup de persoane.

Cei care ati activat sau activati in politica stiti reactia de la final de campanie si vot cand nu castiga.
Bai frate nu pot intelege, ca in sondaje eram primii sau aveam atatea procente si acum am pierdut sau procentul castigat este de 10 ori mai mic. Cu siguranta ne-au furat cei care au castiga. Gura lor de nenorociti, furaciosi si multe alte cuvinte de dulce.

Sondajele inteligente se fac cu intrebari capcana pentru a vedea daca persoana respectiva va vota sigur cu cine spune sau ce intentie are. Cine a facut sondaje stie ca majoritatea persoanelor nu sunt sincere si o fac pentru acei 10-50 ron primiti pentru timpul acordat. Chiar daca nu primesc nimic, tot nu vor spune exact cu cine vor vota si fara un chestionar bine realizat nu vei avea un rezultat relevant.

Cam asta sta treaba cu sondajele de opinie in campanie.
Daca aveti intrebari legat de asta, postati mai jos.
 
Loading...
Back
Sus