Update - De ce nu face lumea update la scripturi si app?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Lucrez cu multi webmasteri si 95% din acestia uita sau nu vor sa faca update la zi, la scripturile care le folosesc sau chiar folosesc produse nul led sau nesigure pe hostul sau site principal.

Administrez cateva servere si in majoritatea cazurilor probleme care apar sunt din vina clientului care desi atunci cand ne-am inteles a acceptat sa respecte niste reguli, dar in final nu o fac, instaleaza scripturi luate de surse suspecte, nu fac un amarat de update la plugin sau wordpress (majoritatea folosesc wordpress) sau testeaza n scripturi pe hostul oficial.

Inteleg ca uneori nu este timp, dar atunci cand te loghezi in wp-admin si vezi notificarea, poti face update care in general se executa in maxim 60 secunde cu 2 click, iar daca uiti, poti activa update automat la toate.

O alta explicatie este ca daca fac update nu mai functioneaza thema sau intre site--ul. Pai atunci dragul meu nu ar trebui sa-l mai tii online daca se strica la update. Asta inseamna ca este vulnerabil la tot felu de atacuri si care ma face pe mine sa pierd timp pretios cautand o solutie din cauza nepasarii tale.

Nu ma refer la o persoana anume, ci la intreaga comunitate , la toti cei care detin un site pe wordpress sau pe alta platforma.

FACETI IN PUII MEI UPDATE SI INCERCATI SA VA SECURIZATI CONTURILE LA SITE-URI SI NU FOLOSITI SCRIPT, MODULE, PLUGIN DIN SUSRE SUSPECTE.

Daca vrei neaparat sa folosesti ceva sau sa testezi sunt N hosturi free care le puteti folosi si fara sa va puneti in pericol site-urile oficiale.

Am clienti care respecta regulile si de peste 1 an, au si uitat ca detin un server, ca au host undeva. Daca acorzi putina atentie totul iti va merge bine si nu vei avea probleme.

Daca vreti sa ruleze autoupdate la wordpress adaugati codurile de mai jos in wp-config..php

1. auto update wordpress
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );
2. auto update plugin
add_filter( 'auto_update_plugin', '__return_true' );
3. auto update theme
add_filter( 'auto_update_theme', '__return_true' );

Mai multe info legat de update wordpress gasiti aici
https://codex.wordpress.org/Configuring_Automatic_Background_Updates

Si eu folosesc scripturi nul led sau descarcate din surse suspicioase dar inainte de a le urca pe server le scanezz cu avg, spybot, mallwarebyte si uneori cu virustotal.

Plus inainte de a pune pe un site care-l folosesc zilnic, testez plugin, thema sau orice alt script, pe un alt host free sau care-l detin si nu este important.
Daca totul este ok atunci decid daca il pun pe site meu sau nu.

Iti mai poti face un vps pe propriul calculator cu VMware Workstation 12 Player unde poti testa totul inainte de a rula pe site oficial.

E pacat ca toata munca voastra sa se duca pe apa sambetei din cauza ca nu ati acordat putina atentie cand a trebuit.

Raspunsul general primit de la majoritatea este ceva de genul: Da nu stiu cum a ajuns acolo ca eu nu am facut nimic.
Apoi dupa 60 minute de discutie iti aduce aminte ca de fapt e posibilo sa fi facut ceva.


De fapt de acum asta va fi o regula stricta la toti cei care vor sa le administre serverele.
 
101% sunt deacord cu tine, dar trebuie sa fim si constienti ca unii detinatori de website-uri nu se gandesc la efect, ci, au website si scoate niste banuti din ads si este destul. In T&Cul care il dai clientului poti specifica ca daca nu isi face update la platforma sau cod (asta fiind vorba de WP, Joomla & Drupal) se va face automat si daca le cade platforma nu e responsabilitatea ta.
 
In T&Cul care il dai clientului poti specifica ca
Absolut toti spun DA atunci cand ai discutia preliminara apoi uita de asta si in ca de ceva, da vina pe tine, refund la paypal, recenzii negative peste tot. De asta si refuz multi dintre ei, pentru ca vreau liniste si nu dureri de cap.

Dar nu e vorba doar de clientii mei si serviciul meu, ci la mode general, de ce dracu nu au grija de propria investie, site-uri si se saboteaza singuri.
Vezi tot timpul peste tot posturi de genul ca site a disparut din google, sau cineva posteaza pe conturile lor de facebook, ori au gasit coduri suspecte pe blog, dar nu fac nimic in privinta asta.

Acum le spui si adoua zi fac exact ca inainte.
 
@AlexH fiindca nu ii intereseaza, ii intereseaza doar banii si profitul cu investitie 0 daca se poate. (Daca iti aduci aminte parerea mea despre WP, este pe acceasi idee cu ce ai scris tu in articol)

Faptul ca citeste anumite probleme sau coduri suspecte, pe retelele de socializare, nu le baga nimeni in seama fiindca sunt foarte siguri ca platforma lor e cea mai buna, plus compania care face hostingul se ocupa de majoritatea lucrurilor, asa ca nu ii intereseaza.
 
Deaccord, dar nu update automat pe plugin.
Pana si jetpack pusese un update care strica toate siteurile. Trebuia reinstalat tot jetpack sa functioneze.
Daca face automat si esti plecat 2 saptamani, adio site. Totusi e vorba de 2 clickuri, chiar e ciudat sa aud ca lumea nu face update.
 
plus compania care face hostingul se ocupa de majoritatea lucrurilor
Asta e ca firma de hosting nici nu`i baga in seama si tot la mine ajung. :D
Firma de hosting spune: Serverul merge bine, problema este de la site-ul tai, asa ca e problema ta.
 
Dar nu e vorba doar de clientii mei si serviciul meu, ci la mode general, de ce dracu nu au grija de propria investie, site-uri si se saboteaza singuri.
Vezi tot timpul peste tot posturi de genul ca site a disparut din google, sau cineva posteaza pe conturile lor de facebook, ori au gasit coduri suspecte pe blog, dar nu fac nimic in privinta asta.
Cred ca mai e un raspuns: Multi sunt absolut imbecili. Nu ma ocup de hosting, dar am multi clienti carora le-am facut site-uri. Unii se trezesc dupa finalizarea colaborarii la 3-4 ani distanta ca le-a fost atacat site-ul. Fara sa faca update-uri, fara nimic. Scandal in telefon, amenintari cu judecata, rahaturi. Norocul meu ca pastrez contractele
 
Loading...
Back
Sus