Update google septembrie

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am discutat in trecut legat de beneficiul listarii a afaceri tale pe google maps pentru o pozitionare mai buna. Dupa update-ul de pe 1 septembrie google pune accent pe local search decat pe national sau world wide.

Ce inseamna asta?
Avantaj.
Daca ti-ai listat firma, afacerea pe google maps in galati vei avea prioritate la afisare in rezultate cand cineva cauta pe google unul din serviciile oferite de tine.
Dezavantaj.
Daca ti-ai listat firma pe google maps pe zona galati si vrei la un moment dat sa te exitinzi la nivel national iti va fi foarte greu sau chiar imposibil sa apari in rezultate pe national wide. Asta pentru ca google face prioritate la zona locala si va afisa reultatele in functie de locatia la user.

Asta e o veste buna zic eu, pentru ca sustine firmele locale si iti este mai usor sa gasesti ceea ce cauti.
Cei care tin track si analizeaza anumite keyword cred ca au vazut deaja schimbari majore pe Local Finder. Acesta nu este un update oficial google, pentru ca nu a facut nici un anunt, ci este o analiza a expertilor din domeniu.

Cam asa arata rezultatele pe termenul:
seo bacau
71dece7974fc459494658a565400de49.png


seo bucuresti
a2579c398499433ba63906e052aedd45.png


Stiri galati
e5181bbeef76487b936bca8387b82cb9.png

Stiri suceava
ec138a80f34147028eba652608b0626d.png



Pana acum ceva vreme pe nisa stiri apareau aproape la orice combinatie cele nationale si apoi cele locale.
Daca ati simtit scaderi de trafic luna aceasta si nu stiti dece, atunci asta e una din cauze.

Voi ce parere aveti?
 
@AlexH , nu cumva acest update este denumit si Google Possum update? ieri citisem depre acest update si pot spune ca este undeva cu + si -, acum depinde de fiecare cum vrea sa apara in cautari, acest update vine cel mai mult dupa parerea mea in ajutorul celor ce detin site-uri de stiri locale. Ciudat este ca dupa acest update postez de exemplu acum si pe ore ce trec postarea mea tot se pierde in cautari, la momentul postarii este pe prima pagina si in cateva ore este pe pagina 2-3 sau chiar 6 incolo, de ce asa? Multam
 
nu cumva acest update este denumit si Google Possum update?
Da si este un update de core la google search, adica foarte important.
Am uitat sa specific numele la update.
trec postarea mea tot se pierde in cautari, la momentul postarii este pe prima pagina si in cateva ore este pe pagina 2-3 sau chiar 6 incolo
Cred ca este o metoda mai veche folosita de google. Promoveaza continutul fresh, de asta ajunge pe primele pagini, apoi daca nu este angajament o trece pe un loc mai jos.
Poti testa la o postare sa faci ceva angajament si vezi daca se mentine sau urca in pozitii.
Angajament ma refer la:
coment
share
+1,share,coment pe google plus daca folosesti.

Aduna 10-20 prieteni si fa ceva aceste task la postare.
 
Loading...
Back
Sus