Va mai aduceti aminte de windows 95 si ce a insemnat?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am gasit un video mai devreme in care arata cum reactioneaza tinerii din ziua de asta cand aud si vad windows 95. Pentru cine a prins aceasta era, clipul este amuzant.
M-a facut sa rad cand unul dintre ei intreaba cum se conecta un calculator cu windows 95 la internet daca nu exista wifi.
win95-1-1.png

Va mai aduceti aminte modul de instalare si ca de mult dura? Baga floppy disk, scoate floppy disk si tot asa pana terminai de instalat. Daca aveai ghinionul ca una sa se strice pentru ca erau sensibele, trebuia sa ei totul de la inceput, desigur dupa ce faci o copie dupa cea stricata, asta daca stiai cum.
FloppyDisk.png


20.png


Conectarea la net se face destul de complicat, doar cateva persoane stiau cum se face, in comparatie cu acum care doar bagi cablu sau pui pass la wifi. Nu mai spunem de viteza la net, pentru cei care aveau acces la acea vreme, care era foarte mica. Un fisier de 1MB dura cateva ore sau zile pana se termina de descarcat.
dun_4download_open.gif


Sa nu uitam de MS-Dos care era obligatoriu. Tin minte ca am fost nevoit sa fac niste cursuri de calculatoare prin 98 unde timp de 2 saptamanii ne invata chestii bazice de MS-Dos. Eu la acea vreme si in acea clasa aveam cunostinte mai multe decat profesorul, dar na... trebuia sa stau acolo sa indur 2 ore pe zi.
win31.png


doseditwindow.jpg


1372192936.or.91028.PNG



Voi ce va aduceti aminte despre windows 95?
Ati avut ocazia sa lucrati pe acesta? Daca nu cum credeti ca ati reactiona daca cineva v-ar pune sa lucrati o zi pe un calculator cu windows 95?

Windows 95 a fost punctul de cotitura pentru ce avem astazi. Va ramane in istorie pentru totdeauna.


Avem aici pe nenea BILL la lansarea windows 95
 
Windows 95, da a fost "ceva" fiindca avea mult mai mult design si UXul era mai bun, asta in comparatie cu Windows 3.1 (prima versiune de Windows pe care am avuto)
 
Loading...
Back
Sus