Verizon cumpara Yahoo pentru $4.8 billion

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Dupa atat vreme cat a fost lider de piata, un pioner in materie de aproape orice tine de online, era Yahoo se incheie destul de rusinos sa spun asa. Acum cateva luni Yahoo se ruga de oricine sa`i cumpere si dupa ce dailymail si-a retras oferta se parea ca nu mai sunt sanse pentru yahoo.

Salvarea (daca pot spune asa) a venit de la Verizon care oferta 4.8 miliarde de dolari pentru Yahoo, iar vanzarea oficial va fi undeva prin 2017 dupa ce sunt puse la punct toate detaliile.
Daca nu stiati Alibaba, cel mai mare eccomert in China care detine si aliexpress printre alte site-uri, face parte din conducerea Yahoo cu un share foarte mare. La un moment dat se discuta ca cea mai buna miscare ar fi ca Alibaba sa cumpere Yahoo pentru ca le lipsea 16% pentru a avea pachetul majoritar de actiuni.

Verizon este detinuta de AOL si viitorul Yahoo si a seriviciilor sale este incert. Acum un an parca Yahoo cumpara Tumblr pentru 400 milioane de dolari (parca asta e suma), o platforma cunoscuta de toata lumea si folosita de toate vedetele din lume.

Voi care credeti ca va fi viitorul Yahoo dupa aceasta achizitie?
Va avea aceiasi soarta ca Nokia care dupa cumpararea de catre microsoft, pur si simplu a disparut de pe piata.
 
Yahoo nu mai are nici o sansa. Messengeru nu stiu cati il mai folosesc, ca motor de cautare yahoo e varza, ce mai tine de ei e serviciul de email dar se duce si asta incet din cauza spamului, multa lume trecatnd pe gmail.
O varianta ar fi sa faca un ReBrand si sa schimbe in proportie de 90% daca nu 100% tot, altfel nu are nici o sansa.
 
iti dai seama de impactul pe care il va avea pentru oameni daca o sa dispara yahoo? gandeste-te ca eu la paypal am mail de yahoo, plus alte sevicii de plati facute pe mailul de yahoo.
sper ca nu au dat atatea miliarde de dolari doar ca sa inchida yahoo. adica ma rog sa nu fie asa.
 
NU`l va inchide, cel putin nu serviciul de e-mail. Din ce am vazut a fost cumparat pentru ca Yahoo inca are un 1 miliard de useri din care aproximativ 640 milioane sunt activi.
Nu se compara cu youtube dar citeam acum ceva timp ca pentru fiecare 1$ investit, se castiga 7$ pentru fiecare utilizator care acceseaza youtube. Daca ne luam dupa asta si pentru fiecare dolar investit scot inapoi 1.5 tot este o afacere, dar cu siguranta va fi mai mult.

Eu cred ca Yahoo a fost sabotat din interior pentru a scadea pretul si apoi fi cumparat.
 

Eu cred ca Yahoo a fost sabotat din interior pentru a scadea pretul si apoi fi cumparat.

Aici este problema .. de o perioada buna yahoo nu a miscat nimic oare de ce ? Nu se va oprii unele functii pentru ca de acolo vin ... cum sa spus 640 de milioane de conturi active .. hai sa ne gandim la cate reclame sunt acolo ... pacat ca a ajuns asa Yahoo ... dar din pacate merita soarta ..
 
Eu cred ca toti de aici, sau cel putin majoritatea am crescut cu Yahoo, avem amintiri cu Yahoo, acolo ne-am agatat prima gagica si multe altele. :D
Dupa ce a cumparat Tumblr imediat au scos din cautari tot ce era adult sau chiar stergea blogurile de adult. Dupa o luna sau doua, au scos regula asta dupa ce traficul a scazut foarte mult.
Daca era cineva cu viziune, sunt sigur ca putea sa rasbeasca pe piata.
Eu la yahoo mai folosesc un singur e-mail, restul sunt pe gmail si domenii proprii.
 
din cate am citit yahoo messenger versiunea veche de telefon si desktop se va inchide definitiv de la 5august
 
Imi aduc aminte ca acum 1-2 ani parca cand yahoo avea probleme mari a schimbat manageru. A aratat si la Tv asta , dar eu cred ca de atunci s-a dus totul de rapa. Parca era ceva femeie manager. ( Sa nu se inteleaga ca femeiile nu sunt bune in conduceri :) )
 
Loading...
Back
Sus