Wordpress aceiasi soarta ca FlashPlayer?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Citeam ieri security release de la wordpress si m-a trecut gandul daca nu cumva wordpres ar putea aceiasi soarta ca flashplayer a celor de la adobe.
Cu cat devii mai cunoscut, mai mare, mai puernic, ocupi o cota mai mare de piata cu atat esti mai expus la atacuri, probleme, etc.
Wordpress in acest moment si de multi ani are cea mai mare coata de piata pe nisa de bloguri/website. Oricine poate face un site chiar draguta fara sa aiba cunostinte de programare, editare, designs, etc. Poti face de la un amarat de blog pana la un site super complex.
Pe parcurs wordpress si-a facut multi dusmani si plus concurenta noua care vrea sa ocupe o cota de piata.

Cele mai multe update din ultima vreme au fost pe tema securitatii si pentru moment au putut tine pasul, dar imi aduc aminte de problemele celor de la adobe cu fashplayer. Acum scoteau un security release la o problema si in cateva ore aparea o alta si mai grava. Pana la urma piata a fost nevoita sa gaseasca alte solutii si adobe usor, usor sa renunte la fashplayer. Inca nu s-a intamplat asta dar dupa cum stiti e pe moarte. Marile companii online au renuntat la flashplayer si s-au reorientat catre alte solutii mai sigure.

Problema cea mai mare la wordpress sunt produsele realizate de alte firme, freelanceri. Ca platforma este cat de cat sigura si e bine ca reactioneaza foarte repede cand apare o problema.
O alta problema este pe partea celor care utilizeaza platforma wordpress si care uita sa faca un amarat de update. Din cauza asta virusii se distribuie pe mai multe site, vestea circula ca platforma nu este sigura si in timp lumea se orienteaza catre altceva.

Vedeti exemplu celor de la phpbb. O platforma folosita de toti acum cativa ani, care acum abia daca se mai aude de ea. Eu am renuntat la phpbb din cauza spamului si a problemelor de securitate, unde orice amarat putea lua controlul la forumul meu.

Voi ce credeti? Poate wordpress sa tina pasul? Credeti ca peste 5 sau 10 ani wordpress va detine aceiasi cota de piata?
Va avea aceiasi soarta ca flashplayer?
 
Se pare ca predictia mea e posibil sa se adevereasca din pacate.
Tocmai am citit un raport a celor de la sucuri despre o campanie impotriva celor care au site-uri pe wordpress.
Malware Campaign este numele atacului lansat impotriva site-urilor pe wordpress.
nuclear-ek-coverity-650x280.png

Recomand la toti care ruleaza pe wordpress sa scaneze cu sucuri site-ul pentru a vedea daca sunt infectati.
Puteti face acest lucru aici: https://sitecheck.sucuri.net/

Mai multe info despre aceasta campanie gasiti aici:
https://blog.sucuri.net/2015/09/wordpress-malware-active-visitortracker-campaign.html

Se pare ca atacurile se vor intensifica in zielele ce urmeaza.

Update si iar update la plugin, wordpress, theme, orice aveti instalat.
Site-urile mele sunt clean pentru moment.
 
Nu poti spune ca Wordpress va avea aceasi soarta ca Adobe. Adobe era un produs al lor si atat. La wordpress lucreaza zeci de mii de oameni care fac pluginuri, teme, scripturi, etc din care uni probabil traiesc astazi. Cand atata lume este implicata iar mai toate serverele ofera free install la wordpress pentru cei care nu se pricep, nu poti crede ca va pica cat de curand.

Va pica doar daca va aparea ceva mai bun si perfect din prima. Si ceva mai bun din prima, comparativ cu atatia ani de munca de la Wordpress cred ca este imposibil.
 
Si wordpress este un produs automattic.com care are toate drepturile. Flash Player avea mai multi colaboratori decat wordpress, pentru ca la acea vreme orice era online nu putea functiona fara acesta, pana a aparut html5.
Te gandeai acum 20 de ani ca Nokia va disparea de pe piata?
 
"WordPress was used by more than 26.4% of the top 10 million websites as of April 2016. WordPress is the most popular blogging system in use on the Web, at more than 60 million websites."
In caz de "colaps" s-ar aduna fonduri imediat pentru sustinerea bresei de securitate si inlaturarea vulnerabilitatilor.

Edit: Flash-ul devenise insuportabil de multa vreme.
Nokia nu a disparut de pe piata!
 
Inteleg ce vrei sa spui, dar ma indoiesc, mai ales daca exista ceva pe piata care sa inlocuiasca wordpress.
Iti mai dau un exemplu care a fost folosit de toti si nimeni nu se gandea ca va cadea asa tare. Yahoo - nu exista nimeni din mediul online care sa nu foloseasca serviciile acestora. Nici nu puteai sa iti imaginezi viata online fara yahoo, dar orice cade la un moment dat.

Cu cat este mai mare, mai popular cu atat primesti mai multa atentie din partea celor cu activitati ilegale din mediul online. Daca wordpress nu va putea tine pasul cu probleme de securitate sau erorile gasite de altii va avea acelasi sfarsit.
Iti aduci aminte cand cand adobe abia scoatea un pach la o problema si la cateva ore aparea altceva.
Pana la urma a devenit prea scump de mentinut ...
 
Yahoo a crapat cand Facebook acaparase piata.
Flash a crapat cand aparuse html5 si era mai bun.
Nokia nu a crapat inca, dar mai are o suflare de la Microsoft. Daca nu vor sustine developerii sa faca aplicatii si pentru windows phone, adio in curand. Android si iOS detin monopolul.
Curiozitatea maxima e cat vor mai rezista Google si Facebook.
Google probabil mai mult...
 
Facebook deaja nu mai este ce a fost initial. Daca te uiti pe F8, vezi planurile pentru urmatorii 10 ani si vei vedea ca nu are treaba cu ce vezi astazi.
Google se va schimba si el dar nu va disparea atat de usor pentru ca serviciile sale sunt implementate in aproape orice.
Nu stiu daca iti aduci aminte de acum 3 luni cand 3 linii de code era sa strice tot netul. Asa este si cu google care daca ar disparea nimic nu ar mai merge. Daca ne gandim numai la serviciul free dns pe care foarte multe platforme, site functioneaza.

Microsoft cu windows nu va disparea pentru ca detine un monopol mult prea marea pe partea de OS la desktop si laptop.
 
Pe scurt, cum vezi viitorul pe aceste segmente?
Sumbru / roz / roz cu picatele? :)
 
Din pacate Wordpress este foarte cunoscut pentru vulnerabilitatile de securitate, iar din pacate ei nu cer programatorilor o anumita structura pentru plugins; ceea ce ii dezavanteaza foarte mult. Deasemena nu cred ca wordpress va catea, fiindca in momentul de fata nu exista altceva mai bun decat wordpress.
Daca vreti statistica la vulnerabilitati va recomand http://www.cvedetails.com/

Vedeti exemplu celor de la phpbb
Intradevar phpbb a fost foarte aiurea acum cativa ani, dar cu noul update la Symfony pare sa se stabilizeze.
 
Loading...
Back
Sus