[Analiza] PopUp - Cum iti poate influenta SEO in bine

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Aceasta analiza este o simpla opinie proprie care am descoperit in ultimele zile analizand cateva site-uri la care am acces.

In aceasta analiza am inclus 5 site-uri pe aceiasi nisa, thema, continut, etc.
Ideea de a face aceasta analiza mi-a venit din greseala, cand ma uitam la datele din google cautari.
Am vazut ca unele stau mai bine in rezultate si chiar urca mai repede decat altele, cand toate sunt identice, asa ca am luat fiecare element in parte sa vad unde este diferenta.

Dupa scurt timp am gasit diferenta dintre ele.

Aceasta este timpul petrecut pe site de user dupa ce da click pe link tau din cautarea care o face.

Cel mai bine statea in cautari cel cu timpul cel mai mare petrecut de user pe site si il urma restul.
Diferenta dintre primul si ultimul era de 5 minute.

Ultimul nu are popup de aici si titlul. Intri, click pe play si gata, incepe filmul, pe cand la celelalte am popup si au setari variate, adica 1 are 60 popup per ora, altul 20 si tot asa.

De aici am tras concluzia ca timpul care ii trebuie userului sa inchida popup din site, apoi cele din player, poate aduce un bonus la site. De retinut ca este o opinie persoanala si nu ceva concret, cel putin pana altcineva nu face aceiasi analiza.

Un alt element care am descoperit este scroll la pagina.
Daca player este dupa primul desktop da mai bine decat atunci cand este in primul desktop.

Plecand de la aceasta idee e bun sau recomandat ca inainte de player sa puneti un text , reclama si abia la final playerul, pentru ca in acest fel obliga userul sa dea scroll la pagina, care este luata in considerare de google, chrome si alte elemente de la google care monitorizează traficul si activitatea.

Daca aveti acces la mai multe site-uri puteti vedea si voi daca diferenta intre 2 sau mai multe site-uri ce am scris eu.
 
In teorie treaba cu timpul petrecut pe pagina e adevarata... dar exista un "Dar": Google vede ca ai popup, deci din start iti pierzi pozitii. iar daca ai multe pop-upuri... userul o sa evite site-ul tau. Daca userul nu se intoarce pe site e o problema mai mare decat timul petrecut.
Din ce am testat eu: un site fara pop e mai bine clasat decat unul cu. (aceeasi tema, seo cam la fel,articole structurate la fel).
Este doar o parere.
 
E adevărat ce spui. Am bagat faza cu popup pentru ca este singurul element care face ca userul sa stea mai mult pe site, cel puțin in cazul verificat de mine.

Daca ne uitam in top la filme online vedem că toate din top 10 au foarte multe popup si stau bine.

O alta chestie care am uitat să menționez este ca userul a vizitat cel puțin o pagină in plus fata de cea care a intrat.
 
Sincer ... Ca e pop, ca nu e pop, ca sta userul 10 secunde sau 100 pe site.... Nu mai cred in nici una din astea. Totul se rezuma la backlinkuri, asa zisul black hat seo etc...
Vad siteuri facute de 2,3 zile si sunt primele, am vazut siteuri penalizate si au revenit mai bine ca inainte. Totul e din ce stii sa faci sa ajungi sus.

Si ca ex pt filme :
Voxfilme ala a fost penalizat cu mult timp in urma, avea tema aia keremya . A schimbat tema si a continuat cu el ... Si-a revenit. Si avea popup si inainte
 
nu e tipicul popup, popup este considerat doar cele legate de js, ce zice el este anchor cu "target" _blank, nu este interpretat ca un popup de catre boti si nici de catre browsere, daca ai toate link-urile interne cu acest target, paginile vor ramane in background pana cand userul le va inchide, ceea ce nu prea se intampla la majoritatea dintre utilizatori.
pe scurt userul ramane cu 999 pagini deschise si "ramane" activ mai pe toate, dandu-le "relevanta" si ducand la un bounce rate pozitiv.
e destul de veche ideea, dar da, e valida.
 
Loading...
Back
Sus