Culori in Web Design

Alexandru C.

Member
Registered
Probabil ca în acest moment nu realizezi cât de importante sunt culorile pentru un site. Poate site-ul este roșu, la fel de bine poate fi și albastru, nu contează, atât timp cât ele se înțeleg (culorile). Este foarte important să știi faptul că fiecare culoare exprimă un sentiment diferit pentru publicul tău. Aici putem spune că intervine, oarecum, psihologia culorilor.

Oamenii de știință au descoperit faptul că un om care locuiește într-o cameră roșie va avea pulsul mai mare decât una care stă într-o cameră albastră. Cu toții știm că roșu dă impresie de dinamism, neliniște. Nu este întâmplător faptul că firme de succes precum Coca-Cola, Pepsi, McDonald’s au ales culoare roșie. În imaginea de mai jos puteți observa o parte din cercul cromatic, pe care sunt repartizate diferite sigle.

internet-logo-colors.jpg


În continuare voi vorbi despre niște elemente importante.

Contrastul
Contrastul este diferența dintre înnegrirea maximă și cea minimă care se pot vedea într-o imagine fotografică. În percepția vizuală a lumii reale, contrastul este determinat de diferența dintre culoarea șiluminozitatea unui obiect și alte obiecte din interiorul aceluiași câmp vizual.

white.jpg


black.jpg


ugh.jpg


close.jpg


Dacă aveți un site cu un fundal întunecat, folosiți pentru conținut ceva mult mai deschis.

Pentru a vă alege schema de culori, vă recomand site-ul kuler.adobe.com.

http://tuwer.eu/culori-in-web-design/
 
nu stiu daca suna deplasat sau nu, insa nu tot ce zboara se papa... afirm asta deoarece si oamenii de stiinta pot fi cretini cu toate studiile lor. Sunt unele palete de culori sugerate care nu se pupa in webdesign nici daca le bati cu ciocanu. Daca ai o oarecare idee si un ochi format, nu ai nevoie de sugestii in webdesign ca doar asa progresam :D
 
Daca ai o oarecare idee si un ochi format, nu ai nevoie de sugestii in webdesign ca doar asa progresam
Tii cont de stiinta si alte chestii de genul, daca vrei sa manipulezi userul. In 99.99% din cazuri conteaza cat de bun esti, ochiul care il ai. La alegerea culorilor nu sunt bun si vad doar culorile de baza. Orice derivatie de culoare, in ochii mei este culoarea de baza.

La webdesign trebuie sa tii cont de multe pentru a avea un produs final bun si care sa-i placa la client.
- nisa pe care va fi site
- media de varsta care se adreseaza
- este blog sau magazin online
- este dinamic sau static
- si alte 1000 de lucruri.
 
si alte 1000 de lucruri
Iar asta poate fi observat de existenta joburilor de UI (User Interface) / UX (User Experiences) Designer.
Side note: In romana cred ca s-ar traduce ca Artist Interfete (de) Utilizare, respectiv Artist Experiente (de) Utilizare.

Site-urile gen cel dat de tine, nu prea le recomand, decat daca stii exact ce faci. Insa recomand site-urile care nu sunt gen Kuler, din lista aceasta.
Cateva exemple, cele mai importante/utile (din punctul meu de vedere) fiind primele:
Cateva link-uri despre culori:
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus