Tutorial Cum să elimini playerele videomega de pe un site wordpress

Naruto9

VIP Club
Registered
Full Member
Web Designer
VIP Club
Pasul 1: Logare în siteultau.ro/wp-admin si du-te la sectiunea Tools - Export
7a6f2ea749774856a5026ee17318dd8b.png

Pasul 2: Selectați Posts și dați Download Export File
be14df216c0749a3857cbb8527aeaeff.png

Pasul 3: Deschideți fișierul downloadat într-un editor (Notepad++ ori Wordpad). Eu folosesc Notepad++ . Aici căutați după videomega.tv și dați înlocuire. Există destule tutoriale despre cum să faceți asta, nu are rost să detaliez. Se poate face și manual pentru cine nu se pricepe să facă automat
Pasul 4: Tot în dashboard admin duceți-vă la Plugins - Add new
27bb8488a8c245c1a3f7ce8bec209501.png

Pasul 5: În căsuța din dreapta scrieți bulk delete și instalați/activați pluginul
a262cf39b8cc48be9a904bd9c0fbdb5c.png

Pasul 5: Go la pluginul Bulk WP și alegeți Bulk delete posts
387ac819f02141e08f0763fbd9a37e38.png

Pasul 6: Selectați All Published Posts și click pe Bulk Delete
243f3eb3e9944a8a80a5776569fedad5.png

Pasul 7: Acum că toate posturile au fost șterse e timpul să le uploadăm pe cele modificate de către noi. Ne ducem din nou la Tools dar de data asta la Import
7beab3f28b664eb3accf554ce1626027.png

Pasul 8: Dăm jos de tot și alegem la Wordpress Install Now
dd675c83dd0c4674859c971c80d62a52.png

Pasul 9: După ce s-a instalat dăm Run Importer
9543a6f302b2451d9183fc31fcb9b3b3.png

Pasul 10: Click pe Choose file și alegem fișierul nostru modificat. Apoi click pe Upload file and Import
6f9765a0a84b4a58a6072b24b7fcac9e.png


Alegem ca posturile să fie atribuite userului nostru la existing user și apoi IMPORT. Pe unele hosturi o să meargă ceva mai încet dar nu vă faceți griji. După ce importul este făcut verificați dacă totul este în regulă. Dacă este totul ok puteți șterge cele 2 pluginuri, nu vă mai sunt de nici un folos :)

Tutorial pentru roforum - Naruto9

DE REȚINUT!!
Înainte de a urma acest tutorial faceți un back-ul la baza de date pentru orice eventualitate!
 
Te-ai miscat mai repede ca mine, pentru ca aveam in plan sa fac unul.
Frumos tutorial. :D

1. Cei care sunteti pe shared hosting e posibil sa primiti eroare sau suspend pentru o perioada scurta de timp, pentru ca wordpress cere resurse multe la stergerea de articole un bluck.
2. Posturile se pot sterge si fara plugin. Mergi pe site.com/wp-admin/edit.php si alegi numarul de articole afisate dupa care select si delete.
0ed38ea28f7f47169dbe7034f4644ee1.png

3. Editare / schimbare player video mega nu se poate automat ci doar manual si Notepad++ este cea mai buna varianta. Se mai poate face prin editarea direct in db.
Daca aveti multiple playere si vreti sa stergeti doar cel de la videomega se poate rula o comanda in phpmyadmin si sterge automat orice referinta la videomega.

O alta metoda rapita la stergea in bulk la posturi este sa mergeti in db, tabel post si click pe emty. In 10 secunde toate posturile sunt sterge.
Nu uitati sa faceti backup inainte de orice actiune.

Update
@Ovidiu Bokar daca ai timp poate postezi o comanda de rulat in phpmyadmin pentru a sterge articole care contin player videomega.

Ceva pe tema asta
http://wpguru.co.uk/2013/02/how-to-bulk-delete-posts-in-wordpress-with-mysql/
http://solidlystated.com/design/sql-to-delete-wordpress-revisions/
Asta sa faceti replace in db
http://www.catswhocode.com/blog/10-useful-sql-queries-to-clean-up-your-wordpress-database
 
Ultima editare:
Intrebare. De exemplu am postare din 10 august de genul www.example.com/08/10/postare.html
astazi 15 septembrie dau import la xml. Postarea nu va deveni www.example/09/15/postare.html ?
si toate link-urile catre primul link vor fi 404?
 
Creati un fisier .php in public_html (unde sunt folderele wp-admin,wp-content,wp-includes) iar dupa aceea accesati fisierul .php in browser.
Va recomand sa faceti un backup la baza de date inainte sa rulati scriptul.

PHP:
<?php
set_time_limit(0);
ini_set("display_errors", 0);
error_reporting(0);
  include_once "wp-config.php";
  include_once "wp-load.php";
  include_once "wp-includes/wp-db.php";

  $args = array(
              'post_type' => 'post',
              'orderby'   => 'id',
              'order'     => 'DESC',
              'post_status' => 'any',
              'posts_per_page' => -1,
);

$the_query = new WP_Query( $args );
if ( $the_query->have_posts() ) { 
    while ( $the_query->have_posts() ) {
        $the_query->the_post();     

    $continut = get_the_content();
    $find_videomega = strpos($continut, "videomega.tv");

    if($find_videomega) {    
      $id_postare = get_the_ID();
      $continut_nou = preg_replace("/<iframe width=\"(.*?)\" height=\"(.*?)\" scrolling=\"no\" frameborder=\"0\" src=\"http:\/\/videomega.tv\/(.*?)\" allowFullScreen><\/iframe>/is", "", $continut);
       $my_post = array(
        'ID'           => $id_postare,
        'post_content' => $continut_nou,
      );

      wp_update_post( $my_post );

    }

    }
}

wp_reset_postdata();

EDIT:
Scriptul scoate doar codurile de embed din post content.
 
Ultima editare:
Cum stergem toata linia iframe de videomegatv? Inteleg conceptul ctrl+h notezi videomega si dai replace cu nimic. Dar fiecare video are alt nume.
Puteti explica in cateva cuvinte cum putem selecta toate iframurile videomega si sa stergem in totalitate embedul lor?

Scriptul de mai sus da timeout dupa o perioada. Mie nu imi merge. Am incercat de doua ori. Sta in loading 2 minute dar ori sunt prea multe, ori ceva nu este in regula.

Update: scriptul a mers relativ. am dat de 4 ori, si a modificat doar 550postari din 5000. Da time out.
 
Ultima editare:
Cum stergem toata linia iframe de videomegatv? Inteleg conceptul ctrl+h notezi videomega si dai replace cu nimic. Dar fiecare video are alt nume.
Puteti explica in cateva cuvinte cum putem selecta toate iframurile videomega si sa stergem in totalitate embedul lor?

Scriptul de mai sus da timeout dupa o perioada. Mie nu imi merge. Am incercat de doua ori. Sta in loading 2 minute dar ori sunt prea multe, ori ceva nu este in regula.

Update: scriptul a mers relativ. am dat de 4 ori, si a modificat doar 550postari din 5000. Da time out.
O singura data am accesat,a durat maxim 10 secunde si mi-a rezolvat toate posturile!
 
Ultima editare:
Cum stergem toata linia iframe de videomegatv? Inteleg conceptul ctrl+h notezi videomega si dai replace cu nimic. Dar fiecare video are alt nume.
Puteti explica in cateva cuvinte cum putem selecta toate iframurile videomega si sa stergem in totalitate embedul lor?

Scriptul de mai sus da timeout dupa o perioada. Mie nu imi merge. Am incercat de doua ori. Sta in loading 2 minute dar ori sunt prea multe, ori ceva nu este in regula.

Update: scriptul a mers relativ. am dat de 4 ori, si a modificat doar 550postari din 5000. Da time out.
Am facut un mic update la script. Incearac acum cu noul cod.
 
Am facut un mic update la script. Incearac acum cu noul cod.
Pentru a evita asta seteaza in code sa ruleze cate 50 rezultate per cerere si dupa fiecare sa faca o pauza de 5 secunde si apoi sa faca auto refresh.
Cea de genul pentru a merge si la cei cu hosturi mai slabe.

Sau pur si simplu incercat de mai multe ori rularea la script pana termina.
 
Setati cron jobs din cpanel pe url-ul cu fisierul si ar trebui sa mearga.
 
Am facut file videomega.php cu scriptul de mai sus. Cand il accesez eroare 500. O mana de ajutor?

61ece15a26304f06bb5a259604f8f806.png
 
1. L-ai pus in root la domeniu? adica: /home/user/public_html/videomega.php sau home/user/public_html/exemple.com/videomega.php
2. Exemple.com este editat de tine sau asta e eroare data de google?
 
l-am pus in varianta 2. Editat de mine. Nu cred ca nume site-ului este relevant.
SIte-ul este subdomeniu la host. de aceea am pus in varianta 2... unde de altfel sunt si folderele de la wp
 
Pai daca e subdomeniu atunci trebuie sa fie in subdomeniu si tu ai daugat in domeniu principal.
varianta buna este:
/home/user/public_html/exemple.com/subdomniu/videomega.php
Nu cred ca nume site-ului este relevant.
Daca nu era editat de tine atunci era o problema.
 
Este pus in /public_html/example.com/videomega.php
CUm am mai spus.. unde sunt folderele de la wp
 
e pus ok.
Creati un fisier .php in public_html (unde sunt folderele wp-admin,wp-content,wp-includes) iar dupa aceea accesati fisierul .php in browser.
Ideea e ca imi da eroare 500.
Edit 1:
Incet incet ma apropii...
Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 524288 bytes) in /home/hostulmeu/public_html/example.com/wp-includes/wp-db.php on line 2403...
Revin dupa ca maresc limita.
Edit 2: Marit limita.. s-a schimbat eroarea
Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 81 bytes) in /home/hostulmeu/public_html/example.com/wp-includes/taxonomy.php on line 3337

Edit 3: Mi-a sters toate playerele

Edit 4: Nu chiar toate. Doar cateva mii
Edit 5: Dupa cateva verificari pot spune asta. Scriptul mi-a sters toate playerele de la toate postarile unde exista si serverul videomega. La postarile care nu aveam si videomega, au ramas.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus