GSoftCentral.com au fost preluate de Ghesi Internațional SRL ( Ghesi.ro )

Pe extern stiu ca serverele au default 100MB FD viteza la internet si creste in functie de serverul achizionat.
In romania din cate stiu majoritatea vin default cu 100MB metropolitan si 10MB pe extern si nu sunt FD.
Multi de aici avem trafic in mare parte din extern iar o viteza de doar 10MB va aduce mai multe probleme.

Nu stiu ce stii dar nu prea ai dreptate, nu exista nici o problema la incarcarea site-urilor din extern daca acestea sunt gazduite in Bucuresti.
 
Nu stiu ce stii dar nu prea ai dreptate, nu exista nici o problema la incarcarea site-urilor din extern daca acestea sunt gazduite in Bucuresti.
Ma referam pe general si nu la Gsoft. Cum am spus mai sus, sper ca totul sa functioneze bine si iti multumesc pentru timpul acordat sa ne oferi cateva raspunsuri.
Peste o luna, doua putem sa revenim cu o recenzie legat de cum functioneaza totul. Acum e prea devreme.
 
@gsofttehnic , Ce se intampla cu ip-ul dedicat pe care-l am cumparat la gsoft? Ramane?
Banuiesc ca stii ca orice schimbare de ip pentru google inseamna o re-analiza a site-ului si asta poate aduce cresteri in serp respectiv caderi in serp. Astept raspuns!
 
Mutarile se vor face noaptea, inainte sa facem mutarile trebuie sa ne asiguram ca serverele vechi au cel putin aceasi configuratie de php cum va fii pe serverele noi. Am mutat destule site-uri ca sa stim cum sa facem acest lucru fara sa apara probleme.

Mutarea conturilor de pe serverele din olanda si franta (unde sunt acum) va fii anuntata din timp.
Pai asta nu este ok pentru mine si multi altii care au site-uri altele decat Ro.
Eu am trafic din Spania, Franta si traficul cel mai mare este noaptea. Pe lana acest aspect pe mine ma avantaja mai mult serverele din Olanda si Franta. Nu puteti asigura dv viteza buna de accesare a unui site creat pentru Franta cu un server din Romania. Eu am IP dedicat, ce se va intampla cu el? Asta cu mutatul este cea mai proasta veste pentru mine. Asa cum erau setate serverele mie unul personal mi-au mers bine site-urile. Cand se vor face mutarile pe serverul din Romania? Am rugamintea sa anuntati. O seara buna
 
@gsofttehnic , Ce se intampla cu ip-ul dedicat pe care-l am cumparat la gsoft? Ramane?
Banuiesc ca stii ca orice schimbare de ip pentru google inseamna o re-analiza a site-ului si asta poate aduce cresteri in serp respectiv caderi in serp. Astept raspuns!

Atat timp cat ip-ul nu e black listed la google pentru cine stie ce blackhat seo nu vad ce probleme sa fie daca se schimba ip-ul. NU exista ip-uri mai valoroase din punct de vedere a pozitiei care o poti obtine in google.
 
Pai asta nu este ok pentru mine si multi altii care au site-uri altele decat Ro.
Eu am trafic din Spania, Franta si traficul cel mai mare este noaptea. Pe lana acest aspect pe mine ma avantaja mai mult serverele din Olanda si Franta. Nu puteti asigura dv viteza buna de accesare a unui site creat pentru Franta cu un server din Romania. Eu am IP dedicat, ce se va intampla cu el? Asta cu mutatul este cea mai proasta veste pentru mine. Asa cum erau setate serverele mie unul personal mi-au mers bine site-urile. Cand se vor face mutarile pe serverul din Romania? Am rugamintea sa anuntati. O seara buna

Nu o sa se simta diferenta daca site-ul este hostat tot in Europa, nu ai de ce sa iti faci griji.
 
@gsofttehnic, iti voi spune o singura data. Tu chiar ne crezi prosti? Nu te pot contrazice cand vine vorba de servere(nu stiu ce experienta ai) dar te pot contrazice cand vine vorba de SEO. Eu o spun din lucruri testate, tu vorbesti sa te afli in treaba(parca ai fi pe auto). Eu am aflat ce era de aflat din topic, iti multumesc pentru raspuns!
PS: Exact asta nu vedeam la gsoft, raspunsuri d-astea de bot de zici ca-s automatizate!

Atat timp cat ip-ul nu e black listed la google pentru cine stie ce blackhat seo nu vad ce probleme sa fie daca se schimba ip-ul. NU exista ip-uri mai valoroase din punct de vedere a pozitiei care o poti obtine in google.
Si nu mi-ai raspuns la intrebare. Ip-ul il pastrez? DA sau BA? E chiar atat de greu sa dai un raspuns concret nu asa automatizate?
 
NU exista ip-uri mai valoroase din punct de vedere a pozitiei care o poti obtine in google.

Imi pare rau dar dar trebuie sa te contrazic putin aici.
Daca X are site pe spania, in limba spaniola, un ip de spania il va avantaja mai mut decat un ip in USA sau Romania. La fel orice schimbare de ip poate aduce schimbari in serp sau nu. Mai depinde si de noroc.
Nu o sa se simta diferenta daca site-ul este hostat tot in Europa
Si aici tin sa te contrazic putin.
OVH spre exemplu detine o mare parte din rutele de trafic din europa, de asta viteza la acestia nu se simte iar consumul de trafic nu se contorizeaza atat timp cat vine din reteaua lor.
1 fisier video de 1Gb la 320kbps pe OVH va consuma de pana la 10 ori mai putin trafic decat la un alt provider.

De retinut ca nu ma refer la gsoft ci am dar doar ca exemplu.

Ca o nota personala cred ca tonul si felul cum raspunzi convingi lumea sa plece.
Atat aici cat si pe arenaweb daca analizezi mesajele celui care administra contul @gsofttehnic inainte o sa vezi o diferenta foarte mare in modul de exprimare. Este exact vorbeam mai sus de succesul gsoft.

Sper sa va schimbati atitudinea.
 
@gsofttehnic, iti voi spune o singura data. Tu chiar ne crezi prosti? Nu te pot contrazice cand vine vorba de servere(nu stiu ce experienta ai) dar te pot contrazice cand vine vorba de SEO. Eu o spun din lucruri testate, tu vorbesti sa te afli in treaba(parca ai fi pe auto). Eu am aflat ce era de aflat din topic, iti multumesc pentru raspuns!
PS: Exact asta nu vedeam la gsoft, raspunsuri d-astea de bot de zici ca-s automatizate!


Si nu mi-ai raspuns la intrebare. Ip-ul il pastrez? DA sau BA? E chiar atat de greu sa dai un raspuns concret nu asa automatizate?

Cand se transfera un site dintr-o tara in alta nu poti sa patrezi ip-ul daca nu detii si clasa, raspunsul la intrebarea a e NU.
 
Site-ul picat..ce s-a intamplat?? rbx.gsoftcentral.com/cpanel la fel picat...
 
Site-ul picat..ce s-a intamplat?? rbx.gsoftcentral.com/cpanel la fel picat...
Te rog sa ne conectezi pe caile oficiale pentru eventuale probleme, suportul nu se ofera pe forumuri pentru ca nu stim ce cont de client ai.

Momentan nu exista nici o problema la nici un server.
 
Pacat ... a fost un jucator bun pe acest segment servicii online ... 80% din clienti nu vad bine acest lucru ... trebuia sa faca cumva un studiu parerea mea .. acum ramane de vazut cine castiga din toata aceasta tranzactie pentru ca nu exista doi castigatori cu siguranta ..
personal, cred ca toti sunt cam sceptici cu aceasta mutare.

iar eu mi-am furat-0 cu ghesi a long time ago
 
In mod normal marile firme anunta acest tip de migrare.

Firmele mari ca HostGator/iPage nu au anuntat vanzarea si migrarea datelor. Multi nici nu stiu de acest lucru. Probabil, este o noua strategie ascunderea acestui lucru pentru a nu pierde clienti :D

Legat de schimbarea IP-ului, eu cred ca pentru Google cel mai important lucru este continutul site-ului. Nu am observat niciun articol oficial Google in care se specifica faptul ca adresa IP a site-ului reprezinta un criteriu de plasare in rezultate.
 
Mi se pare ciudat un lucru, de ce daca gsoft a fost preluat de ghesi, serverele vps de la gsoft is mai scumpe decat la ghesi (toate au aceeasi configuratie, insa pretul difera)?
 
te au aceeasi configuratie, insa pretul difera)?
[QUOTE="cata, post: 4805, member: 83"
Legat de schimbarea IP-ului, eu cred ca pentru Google cel mai important lucru este continutul site-ului. Nu am observat niciun articol oficial Google in care se specifica faptul ca adresa IP a site-ului reprezinta un criteriu de plasare in rezultate.[/QUOTE]

Nu este adevarat.Google zice ca e important continutul unic calitativ bla bla bla.Arata-mi site care e in pe 1 doar din articole unice fara nici un link catre el(excludem trusturile gen protv). 90% conteaza LINKS. Iar cand se schimba ip-ul bootul google primeste un flag si re-analizeaza site-ul. A nu se confunda analiza site-ului cand se schimba ip-ul cu analiza obisnuita . Sunt TOTAL diferite. Cum am zis, poti ramane pe locul care esti, poti creste in serp sau poti scadea. Depinde si de noroc dar in principiu de profilul de linkuri pe care l-ai creat catre site
 
Nu stiu de ce va mai obositi cu hosting din Romania. Eu abia astept sa imi termin anul sa ma mut pe host strain. Nu se va compara niciodata viteza, RESURSELE in acel pret care sunt oferite, suportul si multe altele. Cea mai mare greseala am facut-o luandu-mi host din Romania.
Toate pachetele pe toate siteurile au nelimitat si defapt aveti un r***t. Nu poti instala 2-3 pluginuri ce cer mai multe resurse ca gata trebuie sa faci upgrade, sa platesti mai mult...platesti apoi iar upgrade..
Se cumpara uni pe altii, se schimba preturile pe acelasi server, promit nu stiu ce, etc. la ghesi vps standard 80lei pe luna fara cpanel. Maicaa...aveti doar un server de cereti asa preturi?
 
Tin sa te contrazic putin. Daca nelimitat cauti , nelimitat vei primi insa nu pot consuma ca si atunci cand ai serverul tau. Pe acelasi server mai sunt gazduite cateva zeci/sute de conturi iar resursele sunt impartite de asta se numeste si shared. In mare parte providerii nu mai trebuie sa intervina cand se consuma multe resurse si sa sesizeze clientul ca este nevoie de un upgrade , cu cloudlinux vei avea resurse maxime setate iar cand le vei depasi vei observa acest lucru si live la accesarea site-ului si in cpanel la statistici.

Pe viitor nu mai cauta nelimitat pentru ca nu este posibil. Eventual este posibil insa doar pentru incarcarea fisierlor ce tin de site-uri , nicidecum muzica , filme sau alte prostii.
 
Nu cautam nelimitat, ca am site-ul optimizat bine. Stiu ce e shared, vps si dedicat.
Nu inteleg de ce zic toti NELIMITAT la toate rubricile pachetului cand nu exista asa ceva? Zi clar exact cate resurse ai aproximativ la pachetul ala sau ca faci un blog cu 5 pagini si 30 de postari maxim. Esti webmaster, esti capabil sa aproximezi cat poate tine "pachetul" ala.
Ti se da exemplu blog de 10 postari si tema standard wordpress, cand cer un exemplu de site gazduit. Si ti se spune ca uite incarca la milisecunda.Pai logic ca incarca asa, cand ala e wordpress instalat + 3 minute de editare.

Ai mai putine resurse la pachele de webhosting in Romania, fata de cele externe recunoscute. Toata discutia este referitoare la cei care nu se pricep la host, sa optimizeze, etc.

Hostul din romania nu este ca cel strain! Compara macar investitia in echipamente, pe langa celalalte zeci de diferente. Nici nu are rost sa ne contra zicem pe subiectul asta.
Un site bine optimizat pe shared poate tine peste 5000 unici pe zi, fara probleme (cu continut de filme,etc). Dar sa fim seriosi, care e procentul celor care stiu sa isi optimizeze singuri site-ul asa de bine sa tina atat? Deci un plus de resurse ar ajuta pe multi.

Eu personal cand/daca nu o sa mai fac fata la resurse, prefer sa investesc intr-un server dedicat. Si da, stiu tot ce implica. Asta e parerea mea. Un domeniu si un host am pe care lucrez intesiv de 6 luni si daca ti-as enumera problemele si raspunsurile primite, ai ramane masca.
 
Am fost mutat pe noul server. Acum urmeaza o parere personala, daca aveti nervii de fier va recomand sa incercati si voi :)) :
- configuratie de tot rasul la cel mai performant pachet( http://prntscr.com/7y1pyy ). Sunt curios cum arata la ghesi pachetul de 1euro, probabil are la virtual memory vreo 10 M
- probleme cu procesorul. Orice ai face, procesorul sare de 50% pe chesti uzuale.
3LaKhEC.png

Am mutat site-ul si SURPRIZA. Nu stiu de ce dar procesorul ramane fix la 0%, probabil noul server nu e bine configurat :))). Asa stau si ma gandesc ca la inceputul topicului GHESI se lauda ca serverele lor sunt super performante si astea de la vechiul gsoft prost configurate. Din pacate pentru GHESI tot la stadiul de vorbe au ramas. Multumesc pe aceasta cale lui @staicu ionut pentru tot ceea ce a facut. Nota 10 atat la tehnic cat si la relatii cu clientii!

PPS: Atasez mai jos configuratia serverului gsoft inainte sa fie cumparat de ghesi.( http://prntscr.com/7y27rc )
lt7YEUj.png
 
Ultima editare:
Maica...si eu ma plangeam de hostul meu :))

Daca gasesti ceva similar cu ce ai avut inainte, sa imi dai si mie detalii te rog. m-ar interesa in cateva luni ceva asemator.mersi
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus